Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
lubuskie
Artykuł Sponsorowany
21-12-2022 10:18
Artykuł sponsorowany Województwo Lubuskie

Fundusze Europejskie odmieniają Lubuskie!- Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wlkp.

Fundusze Europejskie odmieniają województwo lubuskie. Unijne inwestycje przynoszą szereg korzyści mieszkańcom. Do tych zasługujących naprawdę na szczególną uwagę zalicza się Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wielkopolskim. To nowoczesny kompleks, którego znakiem rozpoznawczym ma być naprawdę bogata oferta edukacyjna. – Rozwój szkolnictwa zawodowego oraz jego dostosowanie do aktualnych potrzeb rynku pracy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki. Samorząd województwa lubuskiego doskonale zdaje sobie z tego sprawę, chętnie stawiając na tego typu projekty. – mówi Marcin Jabłoński, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego odpowiedzialny za wdrażanie unijnych środków w regionie.

 Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wlkp. Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wlkp.Źródło: materiały partnera
d2095r8
d2095r8

Dlaczego warto inwestować w edukację?

Inwestycje w edukację, to inwestycje w naszą przyszłość – w takim stwierdzeniu nie ma nawet odrobiny przesady. Tworzenie nowych miejsc, w których młodzież może zdobywać zawód pozwala na kształcenie wykwalifikowanych fachowców, którzy byli, są i będą potrzebni. Świetnie wyposażone pracownie i warsztaty pozwalają na efektywną naukę. Co więcej, to doskonały sposób na to, aby nauka miała nie tylko charakter teoretyczny. W kształceniu zawodowym bardzo duży nacisk musi być położony na kształtowanie umiejętności praktycznych. A to naprawdę ciężko zrobić bez odpowiednio wyposażonych pracowni i warsztatów. Rola takich miejsc jest więc ogromna.

Dlaczego środki finansowe z Unii Europejskiej są takie ważne?

Kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, nasz kraj zaczął się bardzo mocno zmieniać. Za pochodzące z budżetu Unii pieniądze Polacy wykonywali drogi, kanalizację, chodniki, remontowali szkoły, szpitale i przychodnie. Z całą pewnością nie będzie przesadą stwierdzenie, że gdyby nie decyzja o wejściu do wspólnoty, Polska dzisiaj byłaby w zupełnie innym miejscu i wyglądałaby całkiem inaczej.

Wiele inwestycji nigdy nie zostałoby zrealizowanych, gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej. Wiele osób zapyta w tym miejscu – dlaczego? Odpowiedź na pytanie jest banalnie prosta: po prostu nie byłoby nas na to stać. Takie miejsca jak Centrum Edukacji Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim z pewnością nigdy by nie powstało.

 materiały partnera
Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wlkp.Źródło: materiały partnera

 34 miliony złotych dofinasowania unijnego na Centrum Edukacji Zawodowej

Wartość całej inwestycji to ponad 110 milionów złotych, z których aż 34 miliony pochodzą ze środków unijnych. Pieniądze te pochodzą z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Obiekt powstaje na terenie byłego już szpitala miejskiego, który znajduje się przy ulicy Warszawskiej. Zdecydowano, że będzie to zachwycający nowoczesnością kompleks, którego znakiem rozpoznawczym będzie szeroka oferta edukacyjna, w pełni dostosowana do potrzeb rynku pracy, a także młodych ludzi, którym zależy na zatroszczeniu się o własną przyszłość.

d2095r8

Co obejmuje projekt?

Założono, że Centrum Edukacji Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim będzie miejscem naprawdę nowoczesnym. Na około dziesięciu tysiącach metrów kwadratowych powstają warsztaty, pracownie, boiska, a także hala sportowa. Nowe miejsce połączy w sobie potencjał, jakie mają: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego.

W Centrum będą prowadzone aż trzy szkoły zawodowe. Co ważne, nowe budynki mają być wpisane w tą zabudowę, która już istnieje. Zdecydowano się postawić na proste bryły, stonowaną kolorystykę, a także takie materiały, jak szkło oraz stal. Aby cały kompleks prezentował się naprawdę dobrze, renowacji poddane zostaną elewacje tych budynków, które już istnieją. Dzięki temu powstanie niezwykle estetyczny kompleks, który świetnie wpisze się w otoczenie.

W jakich zawodach kształcić będzie centrum?

Projekt Centrum Edukacji Zawodowej zakłada kształcenie zarówno w formach szkolnych, jak i ustawicznych, a także przeprowadzanie egzaminów, które mają potwierdzać kwalifikacje zawodowe.

Centrum ma działać tak, aby uwzględniać aż trzydzieści zawodów i trzydzieści dziewięć zawodowych kursów kwalifikacyjnych. Oferta tego miejsca ma być więc naprawdę imponująca. Dzięki temu szanse na to, że w Centrum znajdzie się oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb edukacyjnych są naprawdę bardzo duże.

d2095r8

Największa inwestycja edukacyjna w tej części województwa

Mówiąc o Centrum Edukacji Zawodowej w Gorzowie, należy jasno podkreślić, że jest to największa inwestycja o charakterze edukacyjnym w tej części województwa lubuskiego. Istniejące tereny poszpitalne poddano odpowiedniej rewitalizacji. W ten sposób zyskano miejsce, w którym możliwe jest prowadzenie kształcenia zawodowego na różnych poziomach. W grę wchodzi zarówno branżowa szkoła zawodowa, techników, szkoła policealna. Nie można zapominać również o kształceniu ustawicznym dorosłych. Celem nowego miejsca na mapie edukacyjnej miasta jest również upowszechnianie nauki i techniki, a także odkrywanie ich tajników przed mieszkańcami nie tylko samego Gorzowa, ale również jego okolic. To miejsce, które może przyczynić się do intensywnego rozwoju tej części województwa lubuskiego.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Artykuł sponsorowany Województwo Lubuskie
d2095r8

WP Wiadomości na:

d2095r8
Więcej tematów