Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Do końca września Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje dot. Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy – blisko 60 mld euro z UE na odbudowę polskiej gospodarki. Do 30 września możesz zgłosić pomysł dotyczący tego, na co wydać unijne pieniądze.

Share
Do końca września Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje dot. Krajowego Planu Odbudowy.
Źródło: materiały partnera
d1k50hs

Wzmocnienie polskich firm, unowocześnienie naszej gospodarki, a także lepsza jakość życia Polaków – takie mają być efekty Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Chcemy, aby nasz kraj coraz mniej konkurował z innymi państwami „tanią pracą”, a coraz bardziej jakością i wyższym poziomem innowacyjności. Na odbudowę i wzmocnienie gospodarki po pandemii koronawirusa mamy otrzymać z UE prawie 60 mld euro - 23,1 mld euro na granty i 34,2 mld euro na pożyczki. Ministerstwo Rozwoju chce wykorzystać te pieniądze m.in. na rozwój cyfryzacji, „zieloną” gospodarkę czy innowacje, w tym krajową produkcję leków. Każdy z nas – firmy małe i duże, jednoosobowy przedsiębiorca, ekspert czy „statystyczny Kowalski” – może uczestniczyć w tworzeniu KPO. Aby zgłosić swój projekt, wejdź na stronę: planodbudowy.gov.pl i wypełnij specjalny formularz. Masz na to czas do 30 września.

Zależy nam na tym, aby zebrać najlepsze, ambitne pomysły, które będzie można realizować. Jeżeli masz pomysł na temat tego, jak unowocześnić polską gospodarkę, nie zwlekaj. Weź udział we współtworzeniu KPO.

d1k50hs

Unijne pieniądze muszą być przeznaczone na konkretne inwestycje, które wpisują się w obszary kluczowe dla UE. Są to: infrastruktura, transport, energia i środowisko, innowacje, cyfryzacja, zdrowie, społeczeństwo oraz spójność terytorialna. W programie mogą uczestniczyć państwowe i prywatne przedsiębiorstwa.

Co to jest Krajowy Plan Odbudowy?

Krajowy Plan Odbudowy pozwoli nam sięgnąć po środki unijne i wydać je z pożytkiem dla naszego społeczeństwa i gospodarki.

Chcemy na przykład wesprzeć nasze rodzime firmy, które produkują leki. W obliczu pandemii COVID-19 w Europie coraz silniejsze są głosy, że produkcja leków powinna wrócić z Azji na nasz kontynent. Dlatego naszym celem jest to, aby – dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy – Polska stała się jednym z dziesięciu centrów produkcji leków w Unii Europejskiej.

W sumie Europejski Instrument Odbudowy przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Nasz kraj jest na czwartym miejscu w UE pod względem wielkości udziału w tej kwocie.

d1k50hs

Abyśmy mogli wykorzystać przyznane pieniądze, musimy przygotować Krajowy Plan Odbudowy. Będzie to kompleksowy, wieloletni program odbudowy gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią. KPO należy przesłać do Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 r. Chcemy to jednak zrobić możliwie szybko, po to, by pieniądze z funduszu odbudowy wpłynęły do Polski niezwłocznie. Plan będzie realizowany do 2026 r.

d1k50hs

Podziel się opinią

Share
d1k50hs
d1k50hs
Więcej tematów