Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
kolej
Artykuł Sponsorowany
08-12-2022 08:36
Artykuł sponsorowany Lubelskie Fundusze Europejskie

Lubelską koleją w wieku nowoczesności

Pani Anna mieszka pod Dęblinem. Pracuje w szpitalu i dodatkowo w prywatnej przychodni w Lublinie, a jej mama mieszka w Łukowie. Swoje regularne podróże po województwie lubelskim, które odbywa od czasów studiów, opisuje krótko: "Kiedyś gehenna, teraz luksus". – W XXI wiek przeniosły mnie elektryczne pociągi, żałuję że nie było ich wcześniej, bo tyle zdrowia i nerwów straciłam na tych dojazdach – mówi 38-letnia lekarka.

 Źródło: Lubelskie Fundusze Europejskie
d2xlk9r
d2xlk9r

Anna przez lata przetestowała różne metody transportu. – Mam wiedzę z własnego doświadczenia i z czystym sercem potwierdzam, że wyłącznie nowoczesny pociąg jest rozwiązaniem bez wad – uśmiecha się kobieta.

Droga przez wyrzeczenia

Kiedyś trasę Dęblin-Lublin Anna pokonywała własnym samochodem. – Można było zrobić przy okazji zakupy, jechało się w cieple, ale do zmęczenia pracą dochodziło zmęczenie przejazdem. Zawsze towarzyszył mi za kółkiem stres, czy zdążę na dyżur, bo a to korek, a to wypadek, a to droga śliska. Po dobowych dyżurach i dojazdach w dwie strony czułam się jakbym przepracowała dodatkowe 5 godzin – ocenia. Kobieta zaznacza, że gdyby nie to, że bardzo lubi swój zespół i szpital, pewnie dawno szukałaby pracy bliżej domu.

Anna z czasem zaczęła umawiać się na przejazdy ze znajomymi medykami z Dęblina. – Zebraliśmy taką koleżeńską grupę transportową i każdy prowadził raz na cztery wyjazdy, a kosztami się dzieliliśmy. Ten sposób nie był jednak idealny, bo szybko zaczęło się przesuwanie "dyżurów" przez kierowców z ich grupy. – To jednak odpowiedzialność, nie być zawodowym kierowcą, a wozić kilka osób. Cała logistyka, kto może prowadzić następnym razem, kto ile komu jest winien za przejazd coraz bardziej mnie męczyła. Dlatego po sugestiach znajomego, że powinniśmy partycypować też w kosztach napraw jego wozu dałam sobie spokój – wspomina Anna.

d2xlk9r

Kobieta spróbowała zatem podróży koleją. Jej zdaniem - rozwiązanie pewne i bezpieczne. Nie sądziła jednak, że może ono być także wygodne i przyjemne. –Dziś w czasie podróży do pracy planuję sobie różne działania, których nie zrobiłabym jadąc własnym samochodem – mówi Anna.

 Lubelskie Fundusze Europejskie
Źródło: Lubelskie Fundusze Europejskie

Wygodnie, szybko i ekologicznie

Wygodę dały Annie nowe elektryczne pociągi, które kursują na trasie nie tylko do Lublina, ale i do rodzinnego domu, do Łukowa.

Ciche i szybkie, jeżdżą blisko 160 km na godzinę, więc czas przejazdu znacznie się skrócił. Oczywiście są czyściutkie, pachną nowością, i z przyjemnością się do nich wsiada. Co najważniejsze, Anna w czasie podróży może korzystając z laptopa wykonać część zawodowych obowiązków. – Gniazdka USB do ładowania laptopa i otwarta sieć wifi bez przerw i zakłóceń, pozwalają mi pracować w pociągu, jak przy własnym biurku. Klimatyzacja oraz pełny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny dają komfort i poczucie bezpieczeństwa.

d2xlk9r

Nowe składy mają oddzielną przestrzeń do przewozu większego bagażu, w tym także rowerów, nikt więc nie przepycha się między siedzeniami, nie potrąca pasażerów. – Gdy opisuję jakieś zdjęcie, mogę się skoncentrować i moja uwaga nie jest rozpraszana.

Annie podoba się też to, że pociągi posiadają udogodnienia dla osób słabosłyszących, z niepełnosprawnościami, a nawet chociażby dla matek z dziećmi w wózkach. Obniżana podłoga, rampy wjazdowe ułatwiają podróżowanie. Na wyposażeniu są także pętle indukcyjne, które przesyłają sygnał mowy i inne sygnały audio bezpośrednio do aparatów słuchowych odbiorców. Informacje o mijanych stacjach oraz inne komunikaty pasażerowie widzą na wysokiej jakości wyświetlaczach i monitorach. Nie ma szans, by pomylić się i wysiąść na nieprawidłowej stacji.

Dziś wychodzę z wagonu bez zmęczenia i z już zrobioną częścią zadań zawodowych. Wreszcie czuję się, jak na zachodzie Europy, a samochód przestał mi być potrzebny na co dzień – tak Anna podsumowuje swoje wrażenia. –  Komfort oraz wygoda to nie jedyne zalety podróżowania pociągiem. Korzystając z nowoczesnej kolei dbamy również o  środowisko naturalne. Pociągi produkują 3 razy mniej dwutlenku węgla niż samochody i co ciekawe aż osiem razy mniej niż samoloty. To najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego, dlatego Anna poleca każdemu taką formę dojazdów chociażby do pracy.

Lubelskie Fundusze Europejskie. Poleć. Polub. Polecaj.

Artykuł sponsorowany Lubelskie Fundusze Europejskie
d2xlk9r

WP Wiadomości na:

d2xlk9r
Więcej tematów