Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Listy wyborcze do Sejmu i Senatu we wszystkich okręgach wyborczych

Już w niedzielę 13 października w całej Polsce zostaną przeprowadzone wybory parlamentarne 2019. W ich trakcie wybierzemy posłów i senatorów, którzy będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata. Nie wiesz na kogo zagłosować? Sprawdź listy wyborcze i wypełnij test Latarnika Wyborczego.
Share
Wybory parlamentarne 2019. Listy wyborcze do Sejmu i Senatu we wszystkich okręgach wyborczych
Wybory parlamentarne 2019. Listy wyborcze do Sejmu i Senatu we wszystkich okręgach wyborczychŹródło: East News, Fot: Marta Darowska/REPORTER
d2mds56

Wybory parlamentarne zostaną przeprowadzone w niedzielę 13 października. Taką decyzję w sierpniu podjął Andrzej Duda.

Głos w wyborach do Sejmu i Senatu będą mogli oddać wszyscy pełnoletni obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18. rok życia. Zgodnie z polskim prawem głosować nie będą mogły osoby ubezwłasnowolnione, oraz pozbawione praw wyborczych lub publicznych.

Wybory parlamentarne 2019. Listy wyborcze do Sejmu

Podczas wyborów do Sejmu wybierzemy 460 posłów. Polska będzie podzielona na 41 okręgów wyborczych, w których mandat poselski otrzyma od 7 do nawet 20 kandydatów. Liczba mandatów przyznawanych w danym okręgu uzależniona jest od liczby jego mieszkańców.

Listy wyborcze do Sejmu:

d2mds56

Wybory parlamentarne 2019. Listy wyborcze do Senatu

Podczas wyborów do Senatu Polska zostanie podzielona na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. Oznacza to, że z każdego okręgu wyborczego do Senatu dostanie się tylko jeden kandydat.

Listy wyborcze do Senatu:

Wybory parlamentarne 2019 – jak znaleźć lokal wyborczy i oddać głos?

Podczas wyborów do Sejmu i Senatu głos będzie można oddać tylko w okręgu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania. Nie wiesz, gdzie jest twój lokal wyborczy? Możesz to sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "wyszukiwarka obwodów".

Jeżeli chcesz zagłosować poza miejscem zameldowania, powinieneś się śpieszyć. Wiele formalności trzeba załatwić do 8 października.

Jak oddać ważny głos podczas wyborów parlamentarnych? Na karcie do głosowania trzeba będzie wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

d2mds56

Podziel się opinią

Share
d2mds56
d2mds56
Więcej tematów