Prawie 400 przypadków w dwa dni. Polacy deportują cudzoziemców
W Polsce rozpoczęły się masowe kontrole cudzoziemców. W dwa dni wszczęto prawie 400 postępowań o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu do swoich krajów ojczystych.
Straż Graniczna we współpracy z polską policją przeprowadziła w ostatnim okresie ponad 2,4 tys. kontroli cudzoziemców. W ich wyniku wszczęto procedury deportacyjne wobec niemal 400 osób.
"Wśród cudzoziemców objętych kontrolą legalności pobytu największą liczbę stanowili obywatele Ukrainy - ponad 1000, następnie Gruzji i Kolumbii - odpowiednio 264 i 204 osoby. Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili także legalność pobytu m.in. cudzoziemców z Nepalu, Filipin, Indii, Bangladeszu, Białorusi, Indonezji i Mołdawii" - przekazała SG.
Masowe kontrole cudzoziemców w Polsce. 400 deportacji w dwa dni
Procedura deportacji objęła m.in. prawie 180 obywateli Ukrainy, 60 osób z Gruzji i 60 Kolumbijczyków. Osoby te "najprawdopodobniej zostaną deportowane do swoich krajów ojczystych". W większości przypadków skontrolowani cudzoziemcy przebywali w naszym kraju bez zezwolenia na pobyt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Działania Trumpa ws. Ukrainy. "Oczekiwaliśmy zupełnie czegoś innego"
Z kolei w przypadku dwóch obywateli Kolumbii i jednego Ukraińca procedurę deportacji wszczęto z powodu "zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa narodowego".
Najwięcej cudzoziemców skontrolowali funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej (667), Karpackiego Oddziału SG (374) i Nadwiślańskiego Oddziału SG (366).
Równocześnie przed paroma dniami Straż Graniczna informowała, że w 2024 roku "nastąpił znaczący spadek pozytywnych decyzji o przyjęciu przez Polskę cudzoziemców zawracanych przez inne państwa członkowskie UE, w tym przez Republikę Federalną Niemiec".
"Obecnie obowiązują dwie procedury: Dublin III oraz readmisja (uproszczona i pełna). W przypadku stosowania procedury Dublin III, w przypadku Niemiec spadek ten wyniósł 18 proc.. W roku 2023 było to 404 cudzoziemców, natomiast w roku 2024 było to 331 osób. W przypadku procedury readmisji spadek ten, w przypadku Niemiec, był jeszcze wyższy i wyniósł 37 proc.. W roku 2023 było to 564 cudzoziemców, natomiast w roku 2024 było to już tylko 357 osób" - można przeczytać w komunikacie SG.
Czytaj także: