Trwa ładowanie...

Jak głosować podczas wyborów 2019? Co trzeba zabrać do lokalu wyborczego?

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne 2019. W ich trakcie wybierzemy 100 senatorów i 460 posłów, którzy będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata. Jak głosować w wybory 2019?

Jak głosować podczas wyborów 2019? Co trzeba zabrać do lokalu wyborczego?Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4fluip
d4fluip

Procedura głosowania podczas wyborów parlamentarnych będzie bardzo prosta. Wystarczy, że w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania odbierzemy kartę do głosowania. Żeby prawidłowo oddać głos, należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

Zanim udasz się do lokalu wyborczego, upewnij się, gdzie powinieneś głosować. Adres lokalu wyborczego możesz sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "wyszukiwarka obwodów". W polu wyszukiwania wystarczy wpisać adres zameldowania, a system wyświetli informację, w którym lokalu wyborczym możesz zagłosować.

Idąc do lokalu wyborczego, trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości. Może nim być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie potrzebny podczas odbierania karty do głosowania. Bez dokumentu nie będzie można wziąć udziału w głosowaniu.

d4fluip

Głosowanie poza miejscem zamieszkania podczas wyborów 2019

Do jutra można ubiegać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument może wystawić jedynie urząd gminy lub miasta odpowiedni dla miejsca zameldowania. Po złożeniu odpowiednich dokumentów zaświadczenie otrzymamy "od ręki".

Zaświadczenie o prawie do głosowania uprawnia do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i poza granicami Polski. Posiadacz zaświadczenia będzie mógł oddać głos również na polskim statku morskim.

O zaświadczenie można ubiegać się do piątku 11 października. Warto pamiętać, że urząd wystawia tylko jeden egzemplarz tego dokumentu. Nawet jeżeli go zgubimy, nie otrzymamy duplikatu.

Listy wyborcze do Sejmu i Senatu na wybory parlamentarne 2019

Listy wyborcze do Sejmu:

Listy wyborcze do Senatu:

d4fluip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fluip
Więcej tematów