Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zameldowania i czy można głosować przez pełnomocnika

Wybory parlamentarne 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Jeżeli zamierzasz głosować poza miejscem zameldowania lub chcesz oddać swój głos przez pełnomocnika, zobacz, w jaki sposób możesz to uczynić.

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zameldowania i czy można głosować przez pełnomocnika
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

Wybory parlamentarne 2019 – kto może głosować?

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października. Tego dnia pełnoletni Polacy i Polki będą mogli oddawać swoje głosy od godziny 7 rano do 21 wieczorem. Przypominamy, że w Polsce prawo głosu posiadają obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 18 lat, nie są pozbawieni praw publicznych i nie są ubezwłasnowolnione. Głosowanie korespondencyjne jest możliwe w przypadku osób niepełnosprawnych. W tym przypadku należy jednak złożyć specjalny wniosek o głosowanie korespondencyjne najpóźniej 15 dni przed wyborami (w tym wypadku do poniedziałku, 30 września). Głosowanie przez pośrednika jest możliwe w przypadku osób starszych, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat. W ich przypadku odpowiednie dokumenty trzeba złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) najpóźniej do piątku, 4 października.

Aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych, należy 13 października stawić się w odpowiednim lokalu wyborczym. Przed głosowaniem tożsamość każdej osoby zostanie potwierdzona przez członka komisji wyborczej na podstawie dokumentu ze zdjęciem (może być to zarówno dowód osobisty, jak i prawo jazdy, karta miejsca czy legitymacja studencka). Naszego kandydata powinniśmy wybrać z jednej listy, stawiając na kartce, z lewej strony (tuż obok nazwiska) znak „X”.

Wybory do Sejmu i Senatu – jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Osoby, które w dniu wyborów przebywając poza miejscem zameldowania, nadal mogą oddać swoje głos. Mogą to uczynić na kilka sposobów:

  • Pierwszy sposób zakłada dopisanie na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania (jedna osoba może znajdować się tylko w jednym rejestrze wyborców!). Zmiany rejestru wyborców przeprowadza się w urzędzie gminy (miasta) odpowiednim dla danego miejsca. Istnieje także możliwość wypełnienia dokumentów za pośrednictwem internetu przez tzw. profil zaufany. Trzeba jednak dokładnie pamiętać terminów, ponieważ czas na dopełnienie formalności mija we wtorek, 8 października.
  • Drugi sposób do dopisanie do spisu wyborców, ale tylko na wybory do Sejmu i Senatu 2019. Aby tego dokonać, należy wypełnić odpowiednie dokumenty w urzędzie gminy odpowiednim dla danego miejsca, w którym chcemy głosować lub przez internet. Formalności online dopełnia się przez profil zaufany lub za pośrednictwem e-dowodu. W tym wypadu termin dopełnienia formalności mija również 9 października.
  • Trzecia opcja zakłada uzyskanie specjalnego zaświadczenia o prawie głosowania. Taki dokument może otrzymać każdy obywatel, który uda się do urzędu gminy w miejscu zameldowania (dokument zostanie wystawiony od razu). Zaświadczenie o prawie do glosowania można uzyskać do piątku, 11 października. Trzeba mieć jednak na względzie, że w sytuacji zniszczenia lub zgubienia zaświadczenia, urząd nie wystawi nam już duplikatu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)