Trwa ładowanie...

Jak znaleźć swój lokal wyborczy na wybory 2019? Instrukcja krok po kroku

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w najbliższą niedzielę. Na dzień przed rozpoczęcie wyborów, wiele osób zastanawia się, jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jest to znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Share
Jak znaleźć swój lokal wyborczy na wybory 2019? Instrukcja krok po kroku
Źródło: East News, fot: Piotr Hukalo/Eastnews
d2lcox9

Jak znaleźć lokal wyborczy podczas wyborów 2019?

Lokal wyborczy znajduje się najczęściej w budynku przedszkola, szkoły, urzędu miasta lub gminy, a także w ośrodkach kultury.

Lokale wyborcze są dobrze oznaczone. Przed każdym z nich znajduje się tablica informująca, na kogo można zagłosować w danym okręgu wyborczym, które ulice wchodzą w skład danego lokalu wyborczego oraz regulaminy i zasady działania lokalu wyborczego.

Zanim udasz się na wybory, sprawdź, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy. To ważne, ponieważ 13 października będzie można oddać głos tylko w lokalu odpowiednim dla miejsca zameldowania, chyba że wcześniej dopisałeś się do spisu lub rejestru wyborców w innym mieście.

d2lcox9

Adres swojego lokalu wyborczego możesz sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "wyszukiwarka obwodów", wpisując swój adres zameldowania lub klikając w poniższe linki. System wskaże ci dokładny adres twojego lokalu wyborczego.

Lokal wyborczy na stronie wybory.gov.pl można znaleźć ręcznie, klikając w mapkę lub w rubryki tabeli znajdujące się po prawej stronie.

Jak głosować w wybory 2019?

Podczas wyborów parlamentarnych wybieramy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata.

d2lcox9

Zgodnie z polskim prawem, prawo głosu przysługuje wszystkim obywatelom, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18. rok życia. Głosu nie oddadzą osoby ubezwłasnowolnione i pozbawione praw wyborczych prawomocnym wyrokiem sądu.

Jak głosować? Procedura jest bardzo prosta. Na karcie do głosowania trzeba wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Idąc do lokalu wyborczego, pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości. Może nim być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie ci potrzebny podczas odbierania karty do głosowania.

Listy wyborcze w wyborach do Sejmu:

Listy wyborcze w wyborach do Senatu:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2lcox9

Podziel się opinią

Share
d2lcox9
d2lcox9
Więcej tematów