Wojna w Ukrainie. "714 ton piekła i nienawiści". Tak Rosjanie atakowali Azowstal [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. "714 ton piekła i nienawiści". Tak Rosjanie atakowali Azowstal [RELACJA NA ŻYWO]

"714 ton piekła i nienawiści". Tak Rosjanie atakowali Azowstal
"714 ton piekła i nienawiści". Tak Rosjanie atakowali Azowstal
Źródło zdjęć: © East News | STRINGER
Mateusz CzmielMaciej Zubel
19.05.2022 00:20, aktualizacja: 20.05.2022 00:48

Trwa 85. dzień inwazji na Ukrainę. "W ciągu ostatniego miesiąca wojska rosyjskie zrzuciły na kombinat metalurgiczny Azowstal bomby lotnicze o mocy równoważnej 714 tonom trotylu" - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Dodał, że szacunki te nie uwzględniają ostrzałów z systemów rakietowych, a także pocisków artyleryjskich i rakietowych odpalanych z okrętów rosyjskiej Marynarski Wojennej. Jednocześnie zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar powiedział, że wraz z innymi dowódcami jest na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal i że trwa "pewna operacja", której nie będzie nagłaśniał. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Zapraszamy do nowej RELACJI NA ŻYWO z kolejnego dnia wojny w Ukrainie.

Finlandia się przygotowuje.


O 50 proc. więcej osób zostanie przeszkolonych do pracy w straży granicznej. Nowi funkcjonariusze zostaną skierowani głównie na granicę z  Rosją oraz do straży przybrzeżnej. Obecnie rocznie kursy kończy ok.  60-70 osób. Od nowego roku kursantów będzie ok. 120.


"To znacząco więcej" – przyznała w czwartek szefowa MSW Krista Mikkonen. Obecnie straż graniczna zatrudnia ok. 3 tys. osób.


Fiński rząd przygotowuje się na możliwe ataki hybrydowe i wykorzystanie migrantów do celów politycznych. Resort przypomniał o zagrożeniach podobnych jakie miały miejsce na polskiej granicy z  Białorusią. Skierowany do konsultacji projekt nowelizacja prawa o straży  granicznej oraz o stanach nadzwyczajnych zakłada przede wszystkim możliwość zamknięcia przejść granicznych w kryzysowej sytuacji.

Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić pracę rolnikom –  poinformował w czwartek kanadyjski minister rozwoju międzynarodowego  Harjit Sajjan po spotkaniu ministrów rozwoju krajów G7 z premierem  Ukrainy Denysem Szmyhalem.


Sajjan po berlińskim spotkaniu przytoczył informacje przekazane przez Szmyhala  i powiedział, że sytuacja jest "groźna”, oraz że należy uczynić wszystko, by umożliwić dostęp do ukraińskich zapasów ziarna – cytowała wypowiedź Sajjana agencja The Canadian Press.


Dodał, że będzie rozmawiać z minister obrony Kanady Anitą Anand w  sprawie wysłania na Ukrainę kanadyjskich ekspertów do pomocy w rozminowaniu pól oraz o możliwej pomocy ze strony innych krajów NATO.

- Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy -  powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo,  wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. 


Oskarżył Rosjan o prowadzenie  bezsensownych bombardowań.


- W Donbasie okupanci próbują wywierać jeszcze większą presję. Tam jest piekło – i to nie jest przesada – podkreślił Zełenski.

- Ja bym takiego dowódcę od razu wypędził, albo bym go przed sądem postawił za takie dowodzenie. To jest podstawowa, elementarna wpadka - mówi stanowczo generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Skomentował w ten sposób porażkę Rosjan na Dońcu.

W związku z gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej po wybuchu wojny na  Ukrainie Bundestag zaaprobował w czwartek wieczorem obniżenie w czerwcu,  lipcu i sierpniu stawek podatkowych na paliwa, do poziomu dozwolonego przez Unię Europejską.


Oznacza to, że w przypadku litra benzyny udział podatków, w tym VAT, zmniejszy  się o ponad 35 eurocentów, a w przypadku oleju napędowego, także łącznie  z podatkiem VAT - o blisko 17 proc.

- Uważam, że coraz częstsze odmawianie wykonania rozkazów ofensywnych  przez Rosjan nie zamieni się w większy bunt. Jednym z głównych  czynników, który determinuje brak postępów w Ukrainie, jest nikłe wręcz morale w rosyjskiej armii oraz bardzo wysokie w siłach zbrojnych Ukrainy  - powiedział płk rez. Maciej Matysiak, ekspert fundacji Stratpoints,  były zastępca szefa SKW. Prowadząca program "Newsroom" WP.

Rosyjski senator tłumaczy powody tylu porażek Rosji w Ukrainie. Stwierdzi, że armia ukraińska jest "jedną z najsilniejszych i najlepiej wyszkolonych”, ponieważ składa się z "rosyjskich żołnierzy i oficerów o dokładnie tej samej mentalności”. 

"Dziękuję żołnierzom ze Szwecji i mam nadzieję, że na kolejnych ćwiczeniach spotkamy się już nie jako partnerzy, a sojusznicy w NATO!" - podkreślił Andrzej Duda.

Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia,  perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną  rosyjsko-ukraińską - to m.in., jak mówił szef BBN Paweł Soloch, tematy  czwartkowej narady prezydenta z przedstawicielami rządu w BBN.


- Pan prezydent poprosił premiera i ministrów w związku z potrzebą podsumowania wydarzeń ostatnich dni - powiedział Soloch.


Chodzi m.in. o to, dodał, że prezydent udaje się do Davos, gdzie  będzie mowa o pomocy dla Ukrainy, jest też po serii spotkań międzynarodowych.

Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia,  perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną  rosyjsko-ukraińską - to m.in., jak mówił szef BBN Paweł Soloch, tematy  czwartkowej narady prezydenta z przedstawicielami rządu w BBN.


- Pan prezydent poprosił premiera i ministrów w związku z potrzebą podsumowania wydarzeń ostatnich dni - powiedział Soloch.


Chodzi m.in. o to, dodał, że prezydent udaje się do Davos, gdzie  będzie mowa o pomocy dla Ukrainy, jest też po serii spotkań międzynarodowych.

Na terenie zakładów w Mariupolu jest grupa ukraińskich dowódców z pułku Azow. Zastępca dowódcy, kapitan Swiatosław Pałamar poinformował, że trwa  "pewna operacja", której nie będzie nagłaśniał.

Wydaje się, że w ostatnich tygodniach zachodnia opinia publiczna ma obsesję na punkcie pytania: Co się dzieje w głowie Putina? Czy ludzie z jego otoczenia mówią mu całą prawdę? Czy jest chory, czy oszalał? Czy zapędzamy go w róg, z którego nie widzi innego wyjścia i musząc zachować twarz, eskaluje konflikt do wojny totalnej?" – pisze w "Berliner Zeitung" Slavoj Žižek, słoweński filozof i socjolog. 

Stacja metra jest wypełniona ludźmi mieszkającymi tam od początku rosyjskiej inwazji w Charkowie.

Obraz

Grupa współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego  przybyła w czwartek do Waszyngtonu, gdzie spotkała się z kilkoma  republikańskimi kongresmenami, zabiegając u nich o nałożenie przez USA  kolejnych sankcji na Rosję.


Według  zwolenników Nawalnego nowe sankcje powinny wykroczyć poza bogatych oligarchów i objąć urzędników rządowych i polityków średniego szczebla  oraz osoby publiczne.


Amerykańskim kongresmenom przedstawiona została lista 6 tys. osób, które spełniają te kryteria. 

Armia rosyjska utrzymuje wysoką intensywność ostrzałów, średnio 10-14  pocisków balistycznych i manewrujących w ciągu doby; jest to zagrożenie  nie tylko dla Ukrainy, ale i krajów NATO - oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.


- Agresor nadal prowadzi uderzenia rakietowe z broni precyzyjnej w głąb naszego  terytorium. Zniszczyliśmy flagowy krążownik Moskwa, raziliśmy jeszcze  trzy potężne okręty stanowiące trzon rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.  Rosjanie utrzymują jednak wysoką intensywność ostrzałów rakietowych,  średnio 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę. Jest to  zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i dla krajów członkowskich NATO.  Każda taka rakieta niesie 400-600 kg trotylu, dlatego ważne jest  wzmacnianie obrony przeciwrakietowej - powiedział Załużny.


Generał wypowiadał się na posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO na  szczeblu szefów sztabów z udziałem przedstawiciela Ukrainy. Jego wystąpienie opublikował na Facebooku ukraiński Sztab Generalny.

- Tocząca się wojna z Rosją, to wojna o niepodległość Ukrainy, która nie została  stoczona 30 czy 100 lat temu - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr  Zełenski w czwartek podczas rozmowy z ukraińskimi studentami. Dodał, że  Ukraina na pewno wygra wojnę, ale będzie ona kosztowała dziesiątki tysięcy ofiar.


- Ta wojna to zdecydowanie wojna o niepodległość. Można powiedzieć, że to  przełożona wojna. Przełożona o 30 lat, biorąc pod uwagę jak uzyskaliśmy  niepodległość w 1991 roku. Albo - o 100 lat biorąc pod uwagę nasza  dalsza historią - mówił Zełenski podczas przeprowadzonej online  rozmowy.

Obraz
© East News

Prezydent Joe Biden wystosował w czwartek oddzielne listy do niektórych komisji  kongresowych w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do Paktu  Północnoatlantyckiego. 


Zauważył, że stosowne raporty są wzorowane na  tych z 1998 r., gdy procedowana była akcesja do NATO Polski, Węgier i Czech.

W  korespondencji do przewodniczących kongresowych komisji amerykański  przywódca stwierdził, że przedstawia raporty dotyczące przyjęcia do NATO obu krajów. 


Podkreślił, że zostały przygotowane zgodnie z artykułem  3(2)(E) "Uchwały o udzieleniu porady i zgody na ratyfikację Protokołów  do Traktatu Północnoatlantyckiego z 1949 roku w sprawie przystąpienia  Polski, Węgier i Republiki Czeskiej z dnia 30 kwietnia 1998 roku”.

Obraz
© PAP

Amerykański generał Mark Milley zadzwonił w czwartek do rosyjskiego generała Walerija Gierasimowa. Szczegóły rozmowy pozostają tajne. Doszło do niej z inicjatywy Stanów Zjednoczonych.

Jak akcentował Biden w czwartkowym wystąpieniu w Białym Domu w obecności premier Szwecji Magdaleny Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto NATO udowodniło, że jest "niezastąpionym sojuszem, który dba o to, by Europa była cała, wolna i żyła w pokoju". Jego zdaniem obecnie jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, a Finlandia i Szwecja spełniają kryteria niezbędne do integracji z Paktem Północnoatlantyckim.

- Posiadanie dwóch nowych członków NATO na Dalekiej Północy zwiększy bezpieczeństwo naszego sojuszu i pogłębi naszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa – argumentował Biden.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także