Trwa ładowanie...

Rosjanie przygotowują uderzenie. Przerzucają sprzęt z Białorusi [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 372. dzień rosyjskiej inwazji. Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi do Donbasu na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun. Jak czytamy we wpisie, wyruszyły dwa transporty. W obu są tylko po dwa wagony pasażerskie, a w pozostałych przewożony jest sprzęt. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie przygotowują uderzenie. Przerzucają sprzęt z BiałorusiRosjanie przygotowują uderzenie. Przerzucają sprzęt z BiałorusiŹródło: Telegram, fot: Biełaruski Hajun
d1a9f7o
d1a9f7o
  • Żołnierze ukraińskich sił zbrojnych mieli przekroczyć granicę na północy kraju i wtargnąć do obwodu briańskiego w Rosji. - To klasyczna rosyjska prowokacja, absolutnie celowa - alarmuje Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Trwa łączenie
22:09, 02.03.2023

Nie  przewidujemy w najbliższym czasie przeprowadzenia kolejnych rozmów na  wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji - oświadczył w czwartek  rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

- Zawsze  będziemy otwarci na dialog, zwłaszcza na dyplomację w czasach napięć i w  obliczu obecnych stosunków między naszymi krajami - dodał Price na  konferencji prasowej.

21:46, 02.03.2023

Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli A-50, który został uszkodzony w wyniku eksplozji na lotnisku Maczuliszcze na Białorusi, wystartował do Rosji -  przekazała niezależna grupa Belarusian Hajun w Telegramie.

21:40, 02.03.2023

W Borodziance odkryto kolejny masowy grub cywili. Na miejscu trwają prace ekshumacyjne.

21:30, 02.03.2023

O wybuchu w  Kołomnej  pisze także rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti. Nie podaje jednak żadnych szczegółów. "Na miejsce pojechały służby ratunkowe" - informuje.

21:26, 02.03.2023

Zarobki  w Polsce na 10 kluczowych stanowiskach są kilkakrotnie wyższe niż w  Ukrainie, w związku z czym coraz więcej Ukraińców pracuje w naszym kraju  - wynika z badania międzynarodowej agencji pośrednictwa pracy Gremi  Personal.

Największa  różnica w wysokości zarobków występuje w przypadku menedżerów ds.  sprzedaży. W Ukrainie mogą oni liczyć średnio na 15 tys. hrywien (1800  zł), zaś w Polsce na ponad 11 tys. zł. Wysokość średnich pensji oparto  na wewnętrznych danych Gremi Personal oraz ukraińskiej agencji  pośrednictwa pracy Work.ua.

21:20, 02.03.2023

Odgłosy eksplozji w rosyjskim mieście Kołomna zarejestrowały także kamery miejskiego monitoringu.  Przyczyna jest nadal nieznana. 

21:13, 02.03.2023

W mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o wybuchach  w Kołomnej w obwodzie moskiewskim. Według relacji mieszkańców, eksplozje było słychać w całym miescie.

21:07, 02.03.2023

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy opublikowało film, który podsumowuje dzisiejszą wizytę w Ukrainie Mariusza Kamińskiego. Szef polskiego MSWiA spotkał się z Igorem Klymenko.

20:57, 02.03.2023

- Rosja nie może obecnie produkować samolotów A-50 AWACS, z których jeden prawdopodobnie został uszkodzony w białoruskiej bazie lotniczej Maczuliszcze - mówi w telewizyjnym wywiadzie Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.

Według wywiadu, na ten moment rosyjski przemysł wojskowy jest w tak dużej zapaści, że Rosja nie jest w stanie ani naprawiać, ani produkować nowoczesnego sprzętu wojskowego.

20:51, 02.03.2023

"Dostawy  samolotów NATO na Ukrainę i ich naprawa w Polsce będą oznaczać wojnę z  Rosją" - stwierdził Dmitrij Miedwiediew. Jak dodał, wszystkie osoby,  które podejmują decyzję w tym zakresie "będą musiały być uznane za  uzasadniony cel wojskowy Federacji Rosyjskiej". 

20:40, 02.03.2023

Syniehubow zapewnił, że wszystkim ewakuowanym zostanie zapewnione  zakwaterowanie oraz wyżywienie. Otrzymają również pomoc humanitarną i  medyczną.

Według gubernatora siły rosyjskie stale bombardują liczne  miejscowości obwodu, w tym leżący około 100 km od Charkowa Kupiańsk, z  wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

20:32, 02.03.2023

Obowiązkowa  ewakuacja rodzin z dziećmi i osób o obniżonej mobilności z hromady  (gminy) kupiańskiej w obwodzie charkowskim Ukrainy rozpoczęła się w  czwartek - poinformował na Telegramie  szef charkowskiej administracji  obwodowej Ołeh Syniehubow.

Decyzję o obowiązkowej ewakuacji podjęto ze względu na niestabilną sytuację w sferze bezpieczeństwa.

20:17, 02.03.2023

Stawianie w tej chwili jakichkolwiek warunków Ukrainie to  przedsięwzięcie na korzyść Rosji  - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia i TVP Info.

Podkreślił, że upadek Ukrainy byłby dla Polski ogromnym  niebezpieczeństwem, dlatego trzeba uczynić wszystko, by Ukraina nie  upadła. 

20:08, 02.03.2023

Armia rosyjska w obwodzie chersońskim zaatakowała ludzi stojących w kolejce po pomoc humanitarną. Dziewięć osób zostało rannych - przekazała prokuratura obwodu chersońskiego.

19:56, 02.03.2023

Według ostatnich informacji Komendy Głównej Policji w obwodzie zaporoskim, po nocnym ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Zaporożu zginęły 2 osoby. 8 osób zostało rannych, a 10 wciąż jest zaginionych. 

19:48, 02.03.2023

Chiński minister zaznaczył, że Pekin "popiera wszelkie wysiłki  sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego i będzie w  dalszym ciągu odgrywał konstruktywną rolę w tej kwestii" - napisano w  depeszy Xinhua. Ławrow miał natomiast zapewnić, że Rosja jest skłonna do współpracy z  Chinami na rzecz wprowadzania w życie uzgodnień pomiędzy przywódcami obu  państw, intensyfikacji kontaktów wysokiego szczebla oraz planowania  współpracy w wielu dziedzinach. 

19:42, 02.03.2023

Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji, Qin Gang i Siergiej  Ławrow, spotkali się w czwartek w kuluarach konferencji G20 w Indiach i  "wymienili opinie na temat kryzysu ukraińskiego" – poinformowała  państwowa chińska agencja prasowa Xinhua. 

19:33, 02.03.2023

"Czas zrewidować naszą strategię deokupacji Krymu. Porządek deokupacji – polityczno-dyplomatyczny, wojskowy, gospodarczy itd. – wymaga zmiany priorytetów" - stwierdził Ołeksij Daniłow.

Doradca szefa sztabu prezydenta Mychajło Podoliak przekonywał wcześniej, że siły ukraińskie mogą wyzwolić okupowany przez Rosję Krym przed wyzwoleniem obwodów donieckiego i ługańskiego w Donbasie.

19:20, 02.03.2023

Parlament  Mołdawii uznał w czwartek, że Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą od aneksji Półwyspu Krymskiego w 2014 r. i od tamtej pory trwa jej agresja  przeciwko Ukrainie, która została nasilona w wyniku rosyjskiej inwazji  na pełną skalę 24 lutego ubiegłego roku - poinformowała mołdawska agencja Moldpres.

Za przyjęciem deklaracji opowiedziała się nieznaczna większość parlamentarna - 55 ze 101 posłów jednoizbowego organu.

19:06, 02.03.2023

Kolejne dymisje w Ukrainie. Zełenski podpisał zarządzenie o odwołaniu szefowej Miejskiej Administracji Wojskowej Chersonia i powołaniu na jej miejsce nowej osoby. Miejsce Galiny Ługowej zajął Romana Mrochka. Wcześniej był on zastępcą prokuratora wojskowego regionu południowego.

18:59, 02.03.2023

Funkcjonariusze rosyjskiej FSB dotarli do niektórych wiosek okupowanej części obwodu chersońskiego. Wróg zintensyfikował działania filtracyjne na południu Ukrainy - przekazał w czwartkowym komunikacie Sztab Generalny.

"Przeciwnik zintensyfikował działania filtrujące na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu zaporoskiego i chersońskiego. Odbywają się masowe rewizje mieszkań i sprawdzanie telefonów. Okupanci zwracają główną uwagę na osoby, których bliscy wyjechali na nieokupowaną część Ukrainy" - czytamy we wspisie.


18:48, 02.03.2023

Drugi transport wyjechał 1 marca do stacji Nieklinowka w obwodzie rostowskim, gdzie dotrze 8 marca. Stamtąd - podobnie jak pierwszy - uda się do Iłowajska. Ten transport liczy 38 wagonów.

18:43, 02.03.2023

Według informacji opozycyjnego białoruskiego kanału, pierwszy 28 lutego wyjechał w stronę stacji Matwiejew-Kurhan w rosyjskim obwodzie rostowskim, dokąd ma dotrzeć 7 marca. Stamtąd lokomotywami separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej skład liczący 48 wagonów ma się udać do Iłowajska w obwodzie donieckim.

18:36, 02.03.2023

Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi do Donbasu na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun. Jak czytamy we wspisie, z Białorusi wyruszyły w kierunku obwodu donieckiego dwa transporty ze sprzętem wojskowym i żołnierzami rosyjskimi

18:29, 02.03.2023

Alarmy, które ogłoszono niedawno w całej Ukrainie, właśnie odwołano w większości kraju. Obowiązują już teraz głównie na wschodzie.

alerts.in.ua
18:25, 02.03.2023

Jednak półtorej godziny przed prowokacją - kontynuuje Osieczkin - na miejsce weszli bojownicy "Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego", prawdopodobnie z góry wiedzieli o przygotowanej rosyjskiej prowokacji. Pojawienie się "nieznanego" DRG zamiast przygotowanych "terrorystów" wywołało chaos wśród sił bezpieczeństwa i propagandzistów. Stąd sprzeczne komunikaty.

18:17, 02.03.2023

Obrońca praw człowieka Wołodymyr Osieczkin przedstawił inną wersję wydarzeń w obwodzie briańskim. Powołuje się przy tym na swoje źródła. 

W rzeczywistości Rosja zaplanowała prowokację w obwodzie briańskim. Do wsi miały wkroczyć rosyjskie siły specjalne przebrane za ukraińską DRG. Operacja miała być jak najbardziej wiarygodna, z prawdziwymi braniem zakładników i zabijaniem dzieci. W tym celu siły bezpieczeństwa wcześniej przygotowały granicę i utorowały drogę zabójcom ubranym w ukraińskie mundury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1a9f7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1a9f7o
Więcej tematów