Trwa ładowanie...

Rosjanie próbują działań dywersyjnych. "Przeciwnik wycofał się" [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 364. dzień inwazji na Ukrainę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w obwodzie charkowskim wykryły dwie rosyjskie grupy dywersyjne. Wrogie zespoły wykryto w rejonie Bołohiwki i Fyholiwki. "W rezultacie presji ogniowej oddziałów sił obrony przeciwnik wycofał się na teren Federacji Rosyjskiej" - przekazano w komunikacie ukraińskich wojsk. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie próbują działań dywersyjnych. "Przeciwnik wycofał się"Rosjanie próbują działań dywersyjnych. "Przeciwnik wycofał się"Źródło: East News, fot: Anatolii Stepanov
d3uehn3
d3uehn3
Trwa łączenie
21:49, 22.02.2023

"Panie prezydencie, wspaniale było gościć pana ponownie w Polsce. Pana obecność w Warszawie w tym czasie jest dowodem siły i znaczenia sojuszu polsko-amerykańskiego" - przekazał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

21:45, 22.02.2023

"Rozmawiałem telefonicznie z prawdziwym przyjacielem Ukrainy, brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Omówiłem realizację porozumień osiągniętych podczas mojej wizyty w Londynie. Doceniam, że Wielka Brytania rozumie, że pomoc wojskowa zapewnia szybki sukces Ukrainy na polu bitwy. Razem przybliżamy nasze wspólne zwycięstwo!" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:41, 22.02.2023

Prezydent USA Joe Biden potknął się podczas wchodzenia do samolotu przed odlotem z Polski, ale wizycie towarzyszyły też wpadki dyplomatyczne. Ekspert od protokołu wskazał cztery najbardziej wyraziste potknięcia.

21:26, 22.02.2023

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny mianował byłego prokuratora generalnego Ukrainy, kapitana Jurija Łucenkę dowódcą plutonu dronów bojowych - informuje w środę portal Ukraińska Prawda.

Obecnie Łucenko, który niedawno otrzymał stopień kapitana, służy w atakowanym przez wojska rosyjskie Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.

Małżonka Łucenki przekazała, że na początku rosyjskiej inwazji należał on do Obrony Terytorialnej Kijowa, następnie służył w Mikołajowie i na odcinku chersońskim na południu Ukrainy. W Donbasie jest od ponad trzech miesięcy.

Łucenko pełnił funkcję prokuratora generalnego Ukrainy w latach 2016-2019. Wcześniej był m.in. szefem MSW.

21:17, 22.02.2023

Wirtualna Polska ujawniła, że przez pięć miesięcy kilkudziesięciu polskich policjantów brało udział w ściśle tajnej misji w Ukrainie. "W czwartek wraz z prezydentem Dudą przywitam i osobiście podziękuję funkcjonariuszom. Nasi dzielni policjanci są już w kraju" - przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

20:59, 22.02.2023

Według prof. Agnieszki Leguckiej, ekspertki ds. rosyjskich, wtorkowe orędzie Władimira Putina było "skierowane głównie do wewnętrznych odbiorców". "Miało ich nastawić na długotrwałe zmagania o zwycięstwo Rosji na Ukrainie, a zwykłych Rosjan zniechęcić do kontaktów z Zachodem" - wynika z opublikowanej w środę analizy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Oskarżając Zachód, Putin wzmacnia w Rosjanach poczucie zagrożenia i syndrom oblężonej twierdzy (osaczenia przez zewnętrznych wrogów), gdyż w rosyjskich prorządowych mediach wojna jest przedstawiana jako konfrontacja Rosji z NATO i Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie prezydent przemawiał do zwykłych obywateli, wykpiwając bogatych Rosjan, którzy swoje aktywa (konta bankowe, jachty, wille) trzymają na Zachodzie, i informując o zamrożeniu ich majątków. W ten sposób Putin próbował zniechęcić Rosjan (szczególnie młodych) do kontaktów z UE i USA" - podkreśla prof. Legucka w opublikowanej analizie.

Jak dodaje, "Władimirowi Putinowi udaje się utrzymać lojalność elity władzy". "Jest to spowodowane przekonaniem części elit o wciąż możliwym zwycięstwie w Ukrainie (a przynajmniej o możliwości zakończenia wojny na warunkach rosyjskich) oraz brakiem alternatywy dla przywództwa obecnego prezydenta i strachem przed konsekwencjami sprzeciwu wobec lidera. Z przemówienia wynika, że Rosjanie powinni nastawić się na długotrwałą wojnę w Ukrainie, która według Putina musi zakończyć się zwycięstwem, gdyż Rosja 'jest skazana na bycie silną'" - zauważa analityczka PISM.


20:44, 22.02.2023

"Polska jest na drodze do stworzenia armii, której Moskwa nie odważyłaby się zaatakować" - napisał w środę amerykański dziennik "The Washington Post". Gazeta zwraca uwagę, że wojna w Ukrainie przyspieszyła polskie plany modernizacji i rozbudowy armii. Podkreśla też, że prezydent Joe Biden był w naszym kraju już dwukrotnie. Do dziś nie odwiedził zaś ani Paryża, ani Berlina.

20:40, 22.02.2023

Jak poinformował rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak podczas działań związanych z ochroną dwudniowej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych i innych głów państw zatrzymano 27 osób. Jednak żadne z zatrzymań nie miało związku z zagrożeniem bezpieczeństwa wizyty.

- Tysiące policjantów, ogromna liczba sprawdzeń i kontroli - mówił nadkom. Marczak podsumowując działania policji związane z wizyta prezydenta Bidena w Polsce. W imieniu komendanta głównego podziękował zaangażowanych w te działania funkcjonariuszom.

- Nie tylko tym z garnizonu warszawskiego, ale także z innych - podkreślił, dodając, że zadania wykonywali funkcjonariusze z całego kraju. I to nie tylko mundurowi, ale także np. operacyjni, którzy sprawdzali każdy niepokojący sygnał. Wspominał też m.in. kontrole prowadzone przez policjantów ruchu drogowego.

- Podczas tych działań zatrzymano 27 osób - powiedział rzecznik stołecznej policji. Dodał, że jedną z nich był kierowca, któremu samochód zepsuł się na jednej z zamykanych ulic. - Policjanci chcieli pomóc mu z pojazdem, ale najpierw, zgodnie z procedurami, wylegitymowali go. Okazało się, że był poszukiwany - relacjonował rzecznik.

Podkreślił, że żadne z zatrzymań nie miało związku z bezpieczeństwem wizyty. - Chodziło przede wszystkim o narkotyki i o używanie dronów - powiedział. Dodał, że większość zatrzymanych już zwolniono, osoby poszukiwane zostały zaś przetransportowane do stosownych aresztów i zakładów karnych.

20:24, 22.02.2023

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w obiektywie Kancelarii Prezydenta RP.

20:13, 22.02.2023

Przez pięć miesięcy 98 polskich policjantów brało udział w ściśle tajnej misji w Ukrainie. Zajmowali się rozminowywaniem terenów, z których wycofali się Rosjanie. Wirtualna Polska ujawnia szczegóły misji tuż po tym, gdy ostatni nasi pirotechnicy wrócili bezpiecznie do kraju.

20:10, 22.02.2023

- Jestem przekonany, że Szwecja i Finlandia wkrótce dołączą do Sojuszu. Wiemy, że Turcja ma pewne zastrzeżenia co do Szwecji. Myślę, że ważne jest, abyśmy wprowadzili te kraje do NATO najszybciej, jak to możliwe, ale niekoniecznie w tym samym czasie - przekazał sekretarz generalny NATO.

20:08, 22.02.2023

- Putin całkowicie nie docenił odwagi i męstwa ukraińskiego, ale także NATO i jedności Ameryki i Europy, dzięki czemu Ukraina mogła wypchnąć okupantów z części swoich terytoriów - podkreślił przywódca Sojuszu.

20:04, 22.02.2023

Myśliwce F-16 dla Ukrainy? - Cały czas trwają konsultacje, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji - odpowiedział Stoltenberg.

20:03, 22.02.2023

- Oczekuję, że nasi sojusznicy nadal będą dostarczać czołgi do Ukrainy, tak jak w ostatnich miesiącach - powiedział sekretarz generalny NATO.

20:01, 22.02.2023

- Gdyby Władimir Putin zwyciężył, byłaby to tragedia dla Ukraińców, ale także zagrożenie dla nas. Przekaz dla autokratów byłby taki, że kiedy naruszają prawo międzynarodowe, osiągają swoje cele. Dlatego musimy wspierać Ukrainę - wyjaśnił Stoltenberg.

19:59, 22.02.2023

- Atak na Polskę albo na innego sojusznika spowoduje reakcję całego Sojuszu - przekazał szef NATO.

19:58, 22.02.2023

- Gwarancje NATO dla Polski są niezachwiane. Jest to zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić i chronić każdej części terytorium sojuszników. Innymi słowy - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z TVP Info.

19:53, 22.02.2023

- Putin nie jest zainteresowany rozwiązaniem pokojowym konfliktu w Ukrainie. Szuka rozstrzygnięcia na polu walki i próbuje osiągnąć jak największą przewagę - ocenił w środę przewodniczący niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) Bruno Kahl.

19:41, 22.02.2023

Siły ukraińskie wykryły dwie rosyjskie grupy dywersyjne w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę ukraiński Sztab Generalny w wieczornym komunikacie. Jedna z tych grup została zmuszona do wycofania się na terytorium Rosji.


"W rejonie Bołohiwki wykryto wrogą grupę dywersyjną. W rezultacie presji ogniowej oddziałów sił obrony przeciwnik wycofał się na terytorium Federacji Rosyjskiej" - podano w komunikacie sztabu.


Inna grupa dywersyjna podjęła próbę przedarcia się w rejonie miejscowości Fyholiwka. Obie te wsie leżą w rejonie (powiecie) kupiańskim w obwodzie charkowskim, niedaleko terenów okupowanych przez Rosję.

19:26, 22.02.2023

- To Ukraina będzie decydować o swoich losach. A Chinom nic do tego - mówi WP płk Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jeśli Pekin rozważa dostawy broni dla Moskwy, co ujawnił sekretarz stanu USA Anthony Blinken, to amerykański przywódca Joe Biden wysłał Chińczykom jasny sygnał. Przestrzegł ich przed pomocą Putinowi.

19:17, 22.02.2023

- Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce była bardzo udana; odbyła się pod znakiem zwycięstwa wolności i solidarności - podkreślił na antenie TVP Info ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Musimy być solidarni, żeby zwyciężyła wolność - dodał.

Ambasador nawiązał też do wizyty prezydenta USA w Kijowie. - Dla narodu ukraińskiego było bardzo ważnym symbolem wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych - powiedział. Jak dodał, "rzeczą naturalną" było, że po wizycie w Kijowie Biden przyjechał do Polski. - Ponieważ widzimy, jak wzrasta rola Polski jeżeli chodzi o bezpieczeństwo całego regionu i przestrzeni euroatlantyckiej - zauważył Zwarycz.

- Polska stała się teraz dla całego świata hubem logistycznym i solidarnościowym, ponieważ przez Polskę idzie do nas (Ukrainy) pomoc militarna i humanitarna. My wysoce doceniamy rolę Polski i bardzo za wszystko dziękujemy - powiedział ukraiński dyplomata.

19:03, 22.02.2023

"Polacy zaoferowali ukraińskim uchodźcom bezpieczeństwo i światło w tym najciemniejszym momencie ich życia. To był zaszczyt rozmawiać z wami przez całą ostatnią noc" - przekazał prezydent USA Joe Biden w mediach społecznościowych.

18:53, 22.02.2023

- Obecność Joe Bidena na spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki jest kolejnym etapem docenienia wagi wschodniej flanki Sojuszu. To, co początkowo traktowano jako margines, teraz jest mainstreamem - ocenia w rozmowie z PAP Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight.

- Gdy w 2014 roku powstawała Bukareszteńska Dziewiątka i zaczęło się wzmacnianie wschodniej flanki NATO, ten format nie był wcale mile widziany przez Amerykę i zachodnią Europę. Dzisiaj widzimy, jak bardzo się to zmieniło - mówił PAP Marek Świerczyński.

Dodaje, że stało się to m.in. na fali "ogólnego docenienia tej części Europy, przyznania racji co do ocen krajów tego regionu na temat zagrożenia ze strony Rosji".

- Obecność Joe Bidena na szczycie B9 jest kolejnym krokiem docenienia wagi wschodniej flanki. Biden stawia na wielostronność, na format natowski, dlatego myślę, że w Warszawie nie będzie konkretnych decyzji, a można ich oczekiwać np. podczas szczytu NATO w Wilnie, które również jest na wschodniej flance - dodaje Świerczyński.

18:39, 22.02.2023

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "Tematem będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie w kontekście ostatnich wydarzeń dyplomatycznych" - przekazał Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP.

18:27, 22.02.2023
pilne

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie zaplanowano na piątek.

18:17, 22.02.2023
18:07, 22.02.2023

Premier Czech Petr Fiala spotkał się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uehn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3uehn3
Więcej tematów