Kaczyński dał zielone światło. Wiemy, co z Kurskim w PiS
Jacek Kurski tuż przed rejestracją list wyborczych do Parlamentu Europejskiego został przyjęty do Prawa i Sprawiedliwości - dowiedziała się Wirtualna Polska.
"Największą sztuką w polityce jest wyczuć moment" - mawiał przed laty Jacek Kurski. Były prezes TVP został właśnie członkiem PiS.
Kurski od 10 lat był bezpartyjny. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku odszedł z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Potem znów związał się ze środowiskiem PiS, ale formalnie członkiem partii nie był.
Zmieniło się to kilka dni temu. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, Kurski został przyjęty do szeregów PiS tuż przed rejestracją list wyborczych do Parlamentu Europejskiego.
Do partii przyjęto go "po cichu", bez ogłaszania tego faktu publicznie. Według informacji WP, wniosek podpisał sam Jarosław Kaczyński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biedroń podróżował z b. szefem TVP? Opowiada o kulisach
Wniosek złożony kilka miesięcy temu
Kurski miał złożyć wniosek o przyjęcie do PiS kilka miesięcy temu, gdy kończył pełnić funkcję zastępcy dyrektora wykonawczego polsko-szwajcarskiej konstytuanty w Banku Światowym. Już wtedy wiedział, że chce zaangażować się w życie partyjne i ubiegać się o kandydowanie w wyborach.
Kurski jest kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startuje z numeru drugiego na mazowieckiej liście (okręg 5). Jak informowała Wirtualna Polska, wszedł także do ścisłego sztabu wyborczego tej formacji.
Kariera Jacka Kurskiego
Polityk po raz pierwszy wstąpił do PiS na początku lat dwutysięcznych. Potem związał się z Ligą Polskich Rodzin, by następnie znów wrócić do PiS i współodpowiadać za kampanie wyborcze.
Po tym, jak w kampanii prezydenckiej w 2005 roku Kurski zaatakował Donalda Tuska sprawą "dziadka z Wehrmachtu", został wykluczony z PiS. Następnie znów został przywrócony. A w listopadzie 2011 roku znów wykluczony.
Następnie polityk budował wraz ze Zbigniewem Ziobrą Solidarną Polskę. W 2012 roku został wiceprezesem formacji, a w 2014 roku bezskutecznie kandydował z jej list do PE. W końcu odszedł z partii.
W lipcu 2014 roku wziął udział w konwencji organizowanej przez PiS, ale do partii nie wstąpił. Był na uboczu polityki. W 2016 roku decyzją władz PiS został prezesem TVP.
Jak ujawniła w marcu 2020 roku Wirtualna Polska, odwołania Kurskiego z funkcji szefa telewizji domagał się prezydent Andrzej Duda. Tak też się stało, choć nie na długo; Kurski po kilku miesiącach wrócił na funkcję prezesa.
Formalnie pozostawał bezpartyjny - aż do teraz.
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski
Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl