Trwa ładowanie...
d2lmq62
Temat

staniszkis

TYLKO W WP: Prof. Staniszkis mocno o nowym pomniku smoleńskim i gigantycznych nagrodach
06-04-2018 10:38

TYLKO W WP: Prof. Staniszkis mocno o nowym pomniku smoleńskim i gigantycznych nagrodach

- Problemem nie są zarobki polityków, tylko fatalny poziom, który reprezentują - mówi Wirtualnej Polsce prof. Jadwiga Staniszkis. Dodaje, że oprócz bycia posłem czy senatorem, politycy powinni równolegle pracować w swoim zawodzie. Tak, jak robił to jej dziadek.

Staniszkis: PO zawiązała koalicję z RAŚ
06-04-2011 16:36

Staniszkis: PO zawiązała koalicję z RAŚ

Już Gombrowicz skarżył się na polskie mity. Ale dodawał, że Polska go boli właśnie dlatego, że czuje się od niej nieodłączony. RAŚ z różnych powodów (gorycz, interes) taki jednoznaczny związek z Polską kwestionuje. Szkoda więc, że partia premiera Tuska zawiązała na Śląsku koalicję z RAŚ. A przewodniczący klubu PO, poseł Tomczykiewicz stwierdził podobno, że od tego ruchu dzielą Platformę środki, ale nie - cele - pisze Jadwiga Staniszkis w Wirtualnej Polsce.

Odpowiedź kancelarii prezydenta na felieton Jadwigi Staniszkis
22-02-2011 14:07

Odpowiedź kancelarii prezydenta na felieton Jadwigi Staniszkis

"Kancelaria prezydenta przygotowuje materiały i dokumenty na niedawną wizytę prezydenta Ukrainy Janukowicza w języku rosyjskim (a nie ukraińskim), to coś więcej niż brak wychowania. To brak szacunku dla suwerenności Ukrainy. To znak zlekceważenia wizyty" - pisze Jadwiga Staniszkis w felietonie dla Wirtualnej Polski. Kancelaria Bronisława Komorowskiego przysłała nam oświadczenie na ten temat. Czytamy w nim m.in., że kancelaria "nie przygotowuje materiałów dla prezydentów innych państw; materiały dla prezydenta sporządza wyłącznie w języku polskim."

"Odchodzę z PiS, mam dość" - kto jeszcze?
21-11-2010 22:53

"Odchodzę z PiS, mam dość" - kto jeszcze?

- Odchodzę z PiS, mam dość - powiedział w wywiadzie dla "Newsweeka" Paweł Kowal. Wśród motywów wymienia felieton Jadwigi Staniszkis w Wirtualnej Polsce o tym, jak bardzo podzieliła się Polska. O swoim odejściu poinformował również
poseł Tomasz Dudziński. Poza nimi odeszli też: Adam Bielan, Michał Kamiński oraz Paweł Poncyliusz.

"Ryzykowna gra wpuszczania Kaczyńskiego w pułapkę"
18-08-2010 19:47

"Ryzykowna gra wpuszczania Kaczyńskiego w pułapkę"

- Dla dobra pamięci Lecha Kaczyńskiego krzyż powinien zostać jak najszybciej przeniesiony do kościoła św. Anny - mówiła w TVN24 prof. Jadwiga Staniszkis. Przypomniała swój felieton w Wirtualnej Polsce, w którym pisała o tym, że Jarosław Kaczyński budując mit brata, ryzykuje funkcjonowaniem partii.

d2lmq62
Staniszkis: byłam dotknięta przemówieniem Kaczyńskiego
27-07-2010 20:36

Staniszkis: byłam dotknięta przemówieniem Kaczyńskiego

Wierzyłam, że Jarosław Kaczyński jest osobą racjonalną i dziwię się jego ostatnim decyzjom - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Jadwiga Staniszkis, przypominając tezy ze swojego felietonu opublikowanego w Wirtualnej Polsce.

"Dajmy Kaczyńskiemu się wyżalić"
15-07-2010 21:55

"Dajmy Kaczyńskiemu się wyżalić"

Dajmy się Jarosławowi Kaczyńskim wyżalić. Skończyły się wybory, ma prawo mówić ostro, inni mówią przecież chamsko i brutalnie - powiedziała w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. - Może łatwiej mu się wyżalić mediom niż mamie - dodała, komentując wywiad prezesa PiS dla "Gazety Polskiej", odwołując się także do felietonów publikowanych w Wirtualnej Polsce.

Co ma wspólnego gramatyka z upadkiem Rzymu?
15-10-2009 17:38

Co ma wspólnego gramatyka z upadkiem Rzymu?

Franz Borkenau napisał przed laty historię Europy odrzucającą tezę Ortegi y Gasseta, iż początkiem dzisiejszej Europy był podbój Rzymu przez plemiona barbarzyńców z Północy. Według Ortegi y Basseta to właśnie zetknięcie się z wyższą kulturą upadającego Imperium miało stworzyć, tak charakterystyczne dla późniejszej dynamiki europejskiej, wyczucie formy jako wyzwania i - marzenie przekraczania siebie. A dostrzeżenie własnego dystansu do wyższej kultury uświadomiło, że siła i piękno nie chodzą w parze i przyczyniło się do, tak charakterystycznego dla Europy, sceptycyzmu.

Ostateczny koniec zimnej wojny?
07-10-2009 22:20

Ostateczny koniec zimnej wojny?

Niedługo będziemy obchodzili rocznicę obalenia muru berlińskiego. Rocznicę dla nas ważną, bo stanowiącą koniec zimnej wojny w Europie. Ta w Azji kończy się dopiero teraz, wraz z szansami na zjednoczenie Korei Południowej z Północną. W obu wypadkach, i u nas i tam, decydujący był kontekst geopolityczny. W Europie - oczekiwana przez Sowietów groźba lokalnego ataku nuklearnego i ich odpowiedź w postaci doktryny "obrony przez atak" (konwencjonalny). Ryzyko owej strategii podzieliło elity w Moskwie. Ich część, pragnąca uniknąć kolizji, zaproponowała rozwiązanie polityczne - neutralizację Europy Środkowej i zjednoczenie Niemiec. Oferta ta padła już w 1985 roku (Gromyko w Wiedniu). Jednak stracono parę lat, bo i Zachód bał się zbyt silnych Niemiec i lokalne komunistyczne nomenklatury musiały wprzód przygotować sobie miękkie lądowanie ("kapitalizm polityczny" - owo słynne "uwłaszczenie się").

Prof. Staniszkis: obserwujemy stopniowy zanik władzy
01-10-2009 00:22

Prof. Staniszkis: obserwujemy stopniowy zanik władzy

Władza jest jednym z tych, dyskretnych, zjawisk, których istnienie (lub nie) poznaje się po rezultatach. A owym rezultatem w wypadku władzy jest zdolność osiągania założonych celów. Bo to wymaga i skupienia energii (czyli władzy nad sobą), i - właściwej konceptualizacji zjawisk, i - władzy nad innymi. Władza w tym znaczeniu zanika. Globalizacja korodująca państwa, rozproszenie władzy, wreszcie - rozbudowa instytucji "władzy horyzontalnej" (czyli władzy negatywnej, ograniczającej inne władze) zredukowała hierarchiczny wymiar władzy.

d2lmq62
Nowe zjawiska, które zmienią świat
24-09-2009 04:41

Nowe zjawiska, które zmienią świat

Świat znalazł się w momencie rzadko spotykanej kumulacji radykalnie nowych zjawisk. Stworzy to w najbliższych latach nową jakość.

Wiara jest niezbędna we współczesnym świecie
09-09-2009 22:44

Wiara jest niezbędna we współczesnym świecie

Czy walka między nauką a wiarą to już przeszłość? Czy nie obserwujemy obecnie powrotu do czasów nomadów, indywidualistycznych myśliwych, żyjących bez mitów i trwałej wspólnoty?

Musimy stawić czoła naszym zbrodniom
03-09-2009 02:05

Musimy stawić czoła naszym zbrodniom

Prezydent Putin próbuje nas przekonać w swoim liście do Polaków ("Gazeta Wyborcza" 31.08.2009), iż wszyscy aktorzy sceny politycznej odpowiadają w jakimś stopniu za wybuch II wojny światowej. Czy to przez lekceważenie faszystowskiego zagrożenia, czy korzystanie - choćby dla niewielkiej korekty granic, jak Polska na Zaolziu - z przetasowań terytorialnych w Europie Środkowej po układzie monachijskim. I że wejście wojsk sowieckich na terytorium Polski 17 września '39 roku było tylko "obroną przez atak".

Czy religia jest motorem postępu?
13-08-2009 00:17

Czy religia jest motorem postępu?

Jeszcze niedawno uważano, że sfera przeżyć religijnych zostanie radykalnie zredukowana przez towarzyszące modernizacji zeświecczenie (sekularyzację). Albo, że ta sfera przeżyć roztopi się - w pochłaniającej wszystkie religie - wizji "spektrum świadomości" typu New Age. Wizja ta próbuje połączyć azjatycką tradycję bezpośredniej łączności człowieka z Uniwersum (traktowanym jako jedność i ciągłość, z "indywidualizacją" odwołującą się do "różnicy" jako złudzeniem) z tradycją zachodnią.

Skakanie po górach przyszłością nauki
05-08-2009 23:27

Skakanie po górach przyszłością nauki

Wprowadzanie nowych technologii w sposób nieuchronny zwiększy przepaść między społeczeństwami w krajach wysokorozwiniętych i w krajach biednych. Wiele z tych technologii jest bowiem i zbyt droga, i - wymagająca rozwiniętej bazy wytwórczej i już istniejących wysokich możliwości produkcyjnych, aby mogły zaistnieć w masowej skali. Będziemy mieli do czynienia już nie tylko, z istniejącą też obecnie, głęboką różnicą indywidualnych szans na terapię i przeżycie w razie choroby, ale także - z narastającymi szybko szansami na przekraczanie przez człowieka dotychczasowych - umysłowych i fizycznych - granic.

d2lmq62
"J. Kaczyński ma nawyk, którego brutalnie używa"
18-06-2009 03:46

"J. Kaczyński ma nawyk, którego brutalnie używa"

Obraz telewizyjny przekazuje znacznie więcej, niż mówi komentarz. Wspólne spotkanie z prasą Jarosława Kaczyńskiego i Ziobry, po wcześniejszych sygnałach konfliktu, wydobyło - samą mową ciała, wahaniem się czy zostać, czy wyjść, gdy ten pierwszy zakończył nagle konferencję - ograniczenia drugiego. I styl przywództwa pierwszego. Ziobro, radykalny w swoich monologach na temat idei (np. walka z korupcją), w sytuacji bezpośredniej konfrontacji nie ma umiejętności (a może - nawyku) zdominowania drugiej strony. A Kaczyński ma ten nawyk i brutalnie go używa.

Co robić z otaczającą nas obojętnością?
11-06-2009 03:31

Co robić z otaczającą nas obojętnością?

W czasach komunizmu często zżymałam się na kulturę gestu. Drażniła mnie jej bezsilność: jakiś przekreślony szminką plakat wyborczy (to ja!), dorysowana kotwiczka Polski Walczącej, pomarańczowe podkolanówki, kolejna podpisywana petycja, odmowa uczestnictwa w komunistycznym rytuale. Wydawało mi się, że gdyby nie realne sankcje, owe gesty graniczyłby ze śmiesznością.

Prof. Staniszkis: co czeka nas po kryzysie?
07-05-2009 02:42

Prof. Staniszkis: co czeka nas po kryzysie?

Kryzys jeszcze trwa, ale warto pomyśleć, co będzie po kryzysie? Niektóre elementy tej sytuacji rysują się już dziś. Między innymi – przebudowa modelu kapitalizmu, może nawet – nowa rewolucja technologiczna wykorzystująca nadzwyczajne węzły decyzyjne (i słabość przestraszonej klasy średniej) czasu kryzysu. Tak właśnie należy odczytywać wypowiedź Hilary Clinton, nawołującej w Parlamencie Europejskim, aby „nie marnować szansy jaką daje obecny kryzys”.

Prof. Staniszkis: jak kryzys zmienia sposób działania UE
01-04-2009 23:53

Prof. Staniszkis: jak kryzys zmienia sposób działania UE

To, że kryzys zmienia sposób działania Unii jest banałem. Formułowanie na ten temat „teorii” jest zapewne przedwczesne. A jednak… Nie mogę się oprzeć pokusie, żeby nie zasygnalizować, dokonującego się na naszych oczach, odwrotu w UE od sieciowej władzy z ruchomym centrum (a czasem – w ogóle centrum pozbawionej) i powrotu do hierarchicznej (a może – wręcz homogenicznej) formuły zarządzania. Co więcej – i to właśnie jest tak fascynujące – stało się to możliwe dzięki tym samym procedurom, które zdawały się gwarantować trwałe przejście do sieciowości i postpolityczności.

Staniszkis: kryzys jest naszą szansą
29-01-2009 05:07

Staniszkis: kryzys jest naszą szansą

Obecny kryzys nie jest momentem cyklicznej samoregulacji. Przeciwnie: pokazuje, że samoregulacja nie działa. Przyszedł moment weberowskiego „odczarowania”, bo pękła bezrefleksyjna „oczywistość”. To co wydawało się bezproblemowym automatem, samo okazało się problemem.

d2lmq62
J. Staniszkis: jak odnosić zwycięstwa w walce z innymi
22-01-2009 05:15

J. Staniszkis: jak odnosić zwycięstwa w walce z innymi

Zazwyczaj zwycięża ten, kto jest gotów zapłacić większą cenę. A także ten, kto ma rezerwy pozwalające na większą elastyczność. Na przykład – płynność finansową, a w wypadku partii politycznych – pojemniejszy program, pozwalający szybko zareagować na niespodziewane szoki, zachować inicjatywę, czy – wyrazić dany problem w całej jego złożonej strukturze, gdy poszczególne – równie ważne – aspekty wymagają sprzecznych ze sobą posunięć. I – jak w obecnym kryzysie – trzeba poszukiwać ruchomego punktu równowagi między stabilizacją a ekspansją, efektywnością i solidarnością.

Staniszkis: Traktat Lizboński innowacją w sferze władzy
14-01-2009 22:34

Staniszkis: Traktat Lizboński innowacją w sferze władzy

Żeby nabrać dystansu do prostactwa i braku polotu w polskiej polityce (nie mówiąc już o skuteczności) chcę trochę podywagować o krążeniu idei.

J. Staniszkis: społeczeństwo obywatelskie doby kryzysu
04-12-2008 00:06

J. Staniszkis: społeczeństwo obywatelskie doby kryzysu

Tradycyjne koncepcje społeczeństwa obywatelskiego łączą się albo z buntem wobec państwa (Gramsci), albo – jak w konserwatyzmie niemieckim – ze zdolnością zaakceptowania konieczności państwa i prawa – nawet wbrew własnym emocjom i interesom, w imię przetrwania zbiorowości. Dla Carla Schmitta społeczeństwo obywatelskie to zbiorowy kapłan „mocnej formy”, gwarant utrzymania takiego kształtu instytucji i temperatury politycznych rytuałów, aby katalizowały emocje i kierowały uwagę ku wyższym racjom stojącym za formą państwa.

2 mld ludzi na świecie żyje bez państwa
27-11-2008 08:29

2 mld ludzi na świecie żyje bez państwa

Nauki polityczne przyjmują za oczywistość istnienie państwa – ich głównego przedmiotu badań. A przecież około 2 mld ludzi żyje dziś w warunkach realnej bezpaństwowości. Albo bowiem ich państwa są „dysfunkcjonalne” i tak słabe, że nie są wstanie gwarantować jakiegokolwiek porządku. Albo – nie istnieją w ogóle. Aż 48 interwencji sił pokojowych ONZ po 1990 roku dotyczyło takich właśnie sytuacji, gdy państwo było zbyt słabe – a nie – zbyt silne.

Azjatycka kultura lepsza na czas kryzysu
05-11-2008 21:15

Azjatycka kultura lepsza na czas kryzysu

Obserwowane obecnie (i wywołane przez kryzys) objawy „ucieczki od wolności”, wyrażające się w konstruktywistycznych wysiłkach reanimowania kapitalizmu państwowego, napotykają - o ironio – na opór Azji, oskarżanej zawsze o tworzenie sieciowych, zorganizowanych rynków. Warto się więc przyjrzeć, co w kulturze tego regionu powoduje, że potrafi on dostrzec logikę w chaosie i nie ucieka w hierarchicznie uporządkowany etatyzm.

d2lmq62
d2lmq62
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj