Trwa ładowanie...

Witek bez fotela, czyli dawni uczniowie skarcili niesprawiedliwą nauczycielkę [OPINIA]

Skoro politycy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Polski 2050 twierdzili, że Elżbieta Witek wielokrotnie złamała prawo, w tym regulamin Sejmu, to nie mogli zgodzić się, by była wicemarszałkiem izby. Decyzja nowej większości sejmowej w tym kontekście jest logiczna - pisze Patryk Słowik.

Przedstawiamy różne punkty widzenia
Elżbieta Witek na korytarzach sejmowych podczas inauguracyjnego posiedzeniaElżbieta Witek na korytarzach sejmowych podczas inauguracyjnego posiedzeniaŹródło: East News, fot: Filip Naumienko/REPORTER
d1y4n8d
d1y4n8d

Elżbieta Witek była złym marszałkiem Sejmu - po prostu.

Każdy ma prawo do własnej opinii, zapewne są zwolennicy byłej już marszałek. Ale ja - dziennikarz, który śledził wszystkie posiedzenia Sejmu poprzedniej kadencji - swoją opinię przecież też mogę mieć. I uważam, że Sejm za rządów Witek nie był miejscem debaty i tworzenia najlepszych możliwych przepisów. Był partyjną maszynką do głosowania, między innymi za sprawą działalności Elżbiety Witek.

Zarazem z poziomu nowej koalicji, przejmującej właśnie władzę w państwie, nie chodzi o zwykłe resentymenty. Chodzi o to, by jasno pokazać wyborcom, że dawni rządzący naprawdę poniosą konsekwencje, że nie będzie grubej kreski i szybkiego zapomnienia tego, co było.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Giertych w Sejmie zapowiada. "Grozi im 7 lat więzienia". Padły nazwiska

Marszałek Jarosława Kaczyńskiego

Pamiętam, gdy Elżbieta Witek zostawała w lecie 2019 roku marszałkiem Sejmu. Zastępowała skompromitowanego aferą samolotową Marka Kuchcińskiego.

d1y4n8d

Nawet przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości wiele sobie po nowej przewodniczącej izby obiecywali.

Żartowano, że Elżbieta Witek, nauczycielka z wykształcenia, jakoś sobie poradzi z niesforną gromadką siedzącą przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Szybko okazało się jednak, że to zupełnie bez znaczenia, jakie cechy charakteru ma Elżbieta Witek. Kluczowa była jedna - ta odpowiadająca za bezwarunkowe podporządkowanie się Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Elżbieta Witek była, jakkolwiek przykro by to nie brzmiało, narzędziem w rękach prezesa Prawa i Sprawiedliwości do tłumienia parlamentarnej opozycji.

d1y4n8d

Zainteresowani polityką doskonale pamiętają sytuację, w której Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję przegranego przez Prawo i Sprawiedliwość głosowania. I to tylko dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość przegrało; bez żadnego istotnego realnego powodu.

Ale takich zdarzeń było przecież bez liku. Polityków Prawa i Sprawiedliwości sejmowy regulamin w zasadzie nie obowiązywał. Opozycję obowiązywał co do przecinka, co do kropki, co do sekundy przemówienia.

Jedynym atutem Elżbiety Witek jako marszałka Sejmu było to, że jeszcze gorszy, bardziej brutalny i nieakceptujący w jeszcze większym stopniu parlamentarnej debaty był wicemarszałek z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - Ryszard Terlecki. Na jego tle rzeczywiście nawet Elżbieta Witek prezentowała się znakomicie.

Bez nagrody

Nie stałaby się wielka tragedia w Sejmie, gdyby Elżbieta Witek została wicemarszałkiem Sejmu. Prawda jest taka, że wicemarszałek z opozycyjnej partii nie ma okazji do bycia kluczową osobą w państwie, nie ma realnego wpływu na kształt sejmowych standardów. Gdyby Elżbieta Witek zachowywała się tak, jak zachowywała się w ostatnich latach - najzwyczajniej w świecie prowadziłaby co najwyżej końcówki posiedzeń grubo po północy, gdy mający kłopoty z zasypianiem posłowie recytowaliby wiersze w ramach oświadczeń poselskich.

d1y4n8d

Jednocześnie jednak - jeśli podchodzić do słów przedstawicieli opozycji, która zaczyna być nową władzą - nie można było zgodzić się na Elżbietę Witek w prezydium Sejmu, na eksponowanym stanowisku.

Ludzie zagłosowali na Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogą, Lewicę między innymi dlatego, że chcą rozliczeń. Rozliczenia zaś nie polegają na dawaniu stanowiska, gabinetu i prestiżu.

I nie ma co wierzyć w fałszywą narrację, że zwyczajem było popieranie dowolnie wskazanego przez każdą partię kandydata. Samo Prawo i Sprawiedliwość kilkanaście lat temu było przecież przeciwko temu, by wicemarszałkiem Sejmu został Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej.

Wolne miejsce

Warto zarazem pamiętać, że Prawo i Sprawiedliwość ma największy klub poselski w Sejmie nowej kadencji. Należy mu się więc stanowisko wicemarszałka Sejmu jak psu kość.

d1y4n8d

Co prawda obecnie Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak prezentują stanowisko, że albo Elżbieta Witek, albo nikt.

Rozsądnie postępujący rządzący jednak niezajęte miejsce w prezydium Sejmu pozostawią wolne - niczym pozostawia się wolne miejsce przy stole w wigilię Bożego Narodzenia.

Gdy Prawo i Sprawiedliwość zechce zgłosić kogoś nieskompromitowanego wydarzeniami ostatnich lat, wszyscy posłowie powinni taką kandydaturę poprzeć.

d1y4n8d

Patryk Słowik jest dziennikarzem Wirtualnej Polski

Napisz do autora: Patryk.Slowik@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1y4n8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y4n8d
Więcej tematów