Trwa ładowanie...

Skończyły się zapasy. Kreml ma kłopot, dostawy wyczyszczone

Wtorek to 286. dzień inwazji na Ukrainę. Rosja w przeprowadzonych w ostatnich dniach bombardowaniach Ukrainy przestała używać sprowadzonych z Iranu dronów Shahed-136 i bezzałogowców Mohajer-6. Jak poinformowała amerykańska telewizja ABC, powołując się na zachodnich oficjeli, Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu. Kreml oczekuje na kolejne dostawy. Z tym może być jednak problem.

"Skończyły się". Putin ma kłopot, dostawy wyczyszczone"Skończyły się". Putin ma kłopot, dostawy wyczyszczoneŹródło: East News, fot: SalamPix/ABACA
dzpxwy7
dzpxwy7
  • Po kolejnych atakach rakietowych Rosjanom kończą się zapasy pocisków. Wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin będzie zmuszony pilnie szukać kolejnych dostaw. - Iran jak na razie nie dostarczył Rosji rakiet balistycznych i najprawdopodobniej tego nie zrobi. Negocjacje nadal trwają, ale władze w Teheranie znajdują się pod silną presją międzynarodową, a dodatkowo są zajęte tłumieniem antyrządowych protestów - ocenił we wtorek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Trwa łączenie
22:38, 06.12.2022

Za nami kolejny krok na drodze do zwiększania pancernego potencjału Sił Zbrojnych RP - napisał we wtorek wieczorem wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do zgody Departamentu Stanu USA na sprzedaż Polsce 116 czołgów Abrams. Dodał, że pierwsze dostawy są możliwe w 2023 r.

22:28, 06.12.2022

"Proponowana sprzedaż zwiększy zdolności Polski, by sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie wiarygodnej siły, która jest zdolna do odstraszania przeciwników i uczestniczeniu w operacjach NATO" - oznajmiła DSCA.


Według komunikatu, na zamówienie złożyło się m.in. 116 czołgów, a także 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, osiem mostów czołgowych M1074 Joint Assault Bridge, sześć wozów dowodzenia M577, 26 pojazdów HMMWV (Humvee) i 26 lekkich pojazdów opancerzonych JLTV, a także karabiny maszynowe oraz dziesiątki tysięcy sztuk amunicji czołgowej.

22:14, 06.12.2022

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów - poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

21:58, 06.12.2022

"Za nami kolejny krok na drodze do zwiększania pancernego potencjału Sił Zbrojnych RP. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce dodatkowych 116 czołgów Abrams wraz z amunicją. Przystępujemy do negocjacji cenowych. Pierwsze dostawy możliwe w 2023 r. Silne wojsko to bezpieczna Polska" - przekazał wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

21:46, 06.12.2022

W części obwodów Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.

alerts.in.ua
21:41, 06.12.2022
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price

My chcemy pokoju. Ukraińcy chcą pokoju. Społeczność transatlantycka chce pokoju. To, czego nie chcemy, to pauzy. Bo jeśli będziemy mieć pauzę zamiast pokoju, to wiemy, że prezydent Putin wykorzysta ją na przegrupowanie, uzupełnienia i naprawy i ze wszelkim prawdopodobieństwem wróci na Ukrainę, by ponownie się zemścić.

21:20, 06.12.2022

Stany Zjednoczone nie umożliwiają, ani nie zachęcają Ukrainy do ataków na terytorium Rosji - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zastrzegł przy tym, że informacje, iż to Ukraina odpowiada za uderzenia nie zostały potwierdzone.

"Nie pomagamy Ukrainie w uderzaniu poza jej granicami, nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza swoimi granicami. Wszystko, co robimy i co robi świat ma na celu wsparcie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - oświadczył Price podczas konferencji prasowej.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie dotyczące ataków na trzy bazy lotnicze na terytorium Rosji. Price zaznaczył, że ataki te nie zostały oficjalnie przypisane Ukrainie.

Rzecznik nie skomentował też bezpośrednio doniesień o tym, że USA zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie HIMARS, by uniemożliwić wystrzeliwanie z nich rakiet dalszego zasięgu. Dodał jednak, że pomoc wojskowa USA jest precyzyjnie skrojona pod potrzeby Ukrainy w danym momencie.

20:54, 06.12.2022

"Rosjanie planują ponownie wykorzystać Radę Bezpieczeństwa ONZ do nagłośnienia swoich przekazów propagandowych mających wpłynąć m.in. na Zachodnie społeczeństwa. Tym razem poruszaną kwestią ma być przekazywanie przez Zachód wsparcia militarnego Ukrainie. Możemy spodziewać się absurdalnych tez wygłoszonych przez przedstawicieli Rosji, takich jak - 'wsparcie militarne dla Ukrainy wpływa na destabilizację regionu'. W tym zafałszowanym obrazie rzeczywistości agresja zbrojna przeciwko UA nie jest czynnikiem destabilizującym..." - ocenia Michał Marek, ekspert w dziedzinie dezinformacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

20:39, 06.12.2022
20:28, 06.12.2022

- Gdyby nie strategiczny arsenał nuklearny, zostalibyśmy rozerwani na strzępy. Nasz kraj jest ogromny i bogaty. Wszyscy patrzą i myślą, jak coś zabrać lub podzielić na części, a potem po cichu to wszystko przywłaszczyć - ocenił Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji.

- I bez względu na to, jak ostro to brzmi, to w dużej mierze powstrzymuje najgorętsze głowy, zwłaszcza w nieprzyjaznych nam sojuszach, przed podejmowaniem antyrosyjskich decyzji. Tak Było, jest i będzie - dodał były prezydent.

Jak dodał, Rosja "ma wszystko, by zapewnić suwerenność, niepodległość, integralność terytorialną i dobrobyt całego naszego kraju".

Miedwiediew powiedział też, że Rosja ma ogromne zapasy sprzętu wojskowego, "bez względu na to, jak bardzo wrogowie myślą, że jest inaczej". - Niech nie mają nadziei - zakończył.


20:17, 06.12.2022

Komisja Europejska zaproponuje nałożenie restrykcji na sektor górniczy Rosji w ramach dziewiątego pakietu sankcji UE, który ma ograniczyć Kremlowi możliwość finansowania wojny z Ukrainą - podał we wtorek "Financial Times", powołując się na trzy osoby, znające szczegóły tego planu.

Propozycja KE przewiduje zakaz inwestowania w sektor górniczy, do którego trafia jedna czwarta zagranicznych inwestycji w Rosji.

Jeżeli plan Komisji poprą państwa członkowskie, to będzie to pierwsza próba uderzenia sankcjami w przemysł wydobywczy, który jak dotąd pomijały restrykcje ze względu na obawy, że wpłynie to negatywnie na globalne łańcuchy dostaw - pisze "FT".

Rosyjski przemysł górniczy dostarcza na światowe rynki m.in. złoto, rudy żelaza, uranu i tytanu. W kopalnie w Rosji zainwestowały takie firmy i fundusze jak Glencore, BlackRock, Vanguard, czy UBS Asset Management.

20:07, 06.12.2022

Po poniedziałkowych eksplozjach na rosyjskich lotniskach Engels-2 koło Saratowa oraz w Riazaniu, we wtorek doszło do kolejnego ataku, tym razem bezzałogowca na lotnisko wojskowe w Kursku - 100 kilometrów od granicy z Ukrainą.

- To ewidentnie zmiana taktyki, która musiała być uzgodniona ze wszystkimi zachodnimi partnerami. Do tej pory USA i NATO powstrzymywały Ukrainę przed uderzeniami w głąb terytorium Rosji - mówi Wirtualnej Polsce gen. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

19:53, 06.12.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek, w Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy, jeden ze szpitali w obwodzie charkowskim, w którym leczeni są ranni żołnierze. Szef państwa udekorował odznaczeniami rannych i personel medyczny. Wcześniej we wtorek Zełenski odwiedził żołnierzy w Słowiańsku w obwodzie donieckim.


- Dziękuję wam bardzo za ratowanie naszych wojowników, za to że pomagacie naszym bohaterom przetrwać. W tym dniu chciałbym również życzyć zdrowia ludziom, którzy dbają o zdrowie ukraińskich żołnierzy - naszym wojskowym medykom. Uważajcie na siebie, ponieważ chronicie Ukrainę - powiedział Zełenski zwracając się do pracowników szpitala. Odebrał też meldunki dotyczące sytuacji w placówce, kondycji rannych i przebiegu ich kuracji.


- To dla mnie zaszczyt być dziś tutaj z wami. Dziękuję za bohaterstwo z jakim bronicie naszego państwa, jego niepodległości i spójności terytorialnej, wolności i życia naszego narodu. Jak najszybciej wracajcie do zdrowia - zwrócił się do rannych żołnierzy.

19:46, 06.12.2022

W listopadzie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.


Kilka dni później Błaszczak informował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Według niego, pozwoliłoby to "uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy". 


Dzień później niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.


"Po rozmowie z niemieckim MON, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Rozmieszczenie Patriotów na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia" - poinformował we wtorek wieczorem szef MON Mariusz Błaszczak.

19:40, 06.12.2022

"Z rosyjskiej niewoli wróciło kolejnych 60 ukraińskich obrońców. Są bezpieczni, w końcu są w domu. Wyobraźcie sobie radość, jaką czują teraz ich rodziny!" - przekazał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

19:22, 06.12.2022

Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała we wtorek amerykańska telewizja ABC, powołując się na zachodnich oficjeli. Rosjanie mają obecnie czekać na dodatkowe dostawy.

Według anonimowych źródeł stacji, Rosja w przeprowadzonych w ostatnich dniach bombardowaniach Ukrainy przestała używać sprowadzonych z Iranu dronów Shahed-136 i bezzałogowców Mohajer-6, bo wyczerpała ich zapasy. Moskwa ma jednak oczekiwać na uzupełnienie tych zasobów.

Wcześniejsze doniesienia m.in. "Washington Post", oparte na źródłach w amerykańskim wywiadzie, mówiły, że na początku listopada Iran zgodził się na produkcję swoich dronów na terytorium Rosji. Według Białego Domu, Teheran może też potencjalnie zaopatrzyć Rosję w rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

Według zachodniego oficjela cytowanego przez ABC, ostatnie ataki dronów na bazy lotnicze wewnątrz Rosji skłonią Kreml do refleksji na temat obrony swoich obiektów wojskowych. Dodał też, że ataki te pokazują, że Zachód przeceniał możliwości rosyjskiej armii.

19:09, 06.12.2022

W poniedziałek "Wall Street Journal", powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, podał, że USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS. Chodziło o to, by armia Kijowa nie mogła ich wykorzystywać do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu i uniknąć "szerszej wojny z Rosją". Doniesienia te komentował w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Zarówno Rosja, jak i NATO, boją się wzajemnej wymiany ognia. W Waszyngtonie chyba jeszcze nie ma zgody, by pozwolić Ukrainie na uderzenia rakietowe na cele w głębi Rosji. Było może to się zmieni. To jest tak naprawdę kwestia tego, by ustalić w jaki sposób przymusić Rosję do pokoju - stwierdził.

19:01, 06.12.2022

Ministerstwo zdrowia Ukrainy wezwało we wtorek do przełożenia zaplanowanych operacji do czasu ustabilizowania się dostaw energii. W ostatnich tygodniach rosyjskie ataki poważnie uszkodziły infrastrukturę energetyczną Ukrainy i doprowadziły do przerw w dostawach prądu.

Szpitale nadal zapewniają opiekę medyczną w nagłych przypadkach, ale planowe operacje powinny zostać tymczasowo zawieszone, by odciążyć system ochrony zdrowia w związku z możliwymi przyszłymi przerwami w dostawach prądu - przekazało ministerstwo w komunikacie.

Zaplanowane operacje zostaną przeprowadzone, kiedy dostawy prądu zostaną ustabilizowane - zapewniono. Dodano, że lekarze powinni indywidualnie oceniać, czy dany zabieg można przełożyć na późniejszy termin.

18:43, 06.12.2022

- Rosja celowo stwarza kryzys humanitarny w Ukrainie, co stanowi zbrodnię wojenną - powiedział we wtorek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa. Dyplomata podkreślił też skalę polskiej pomocy humanitarnej, szacowanej na 1,5 proc. PKB.

Szczerski zabrał głos na posiedzeniu RB ONZ poświęconym sytuacji humanitarnej w Ukrainie. Jak podkreślał na początku spotkania zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths, rosyjska agresja zmusiła do ucieczki z domów ponad 14 mln Ukraińców, z czego 6,5 mln to uchodźcy wewnętrzni, zaś 7,8 mln opuściło Ukrainę i przedostało się do Europy.

- W przeciwieństwie do większości konfliktów, gdzie kryzysy humanitarne towarzyszą agresji wojskowej, w przypadku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, kryzys humanitarny jest bronią celowo używaną przez agresora - powiedział Szczerski.

- Jedynym celem agresora na tym etapie jest stworzenie i dalsze pogłębienie kryzysu humanitarnego w Ukrainie. Takie działania Federacji Rosyjskiej stanowią zbrodnię wojenną - dodał.

Ambasador wymieniał sposoby, w jakich Polska - zarówno władze, jak i społeczeństwo - pomaga Ukraińcom od początku wojny. Zaznaczył, że w pomoc Ukrainie i uchodźcom angażowało się 77 proc. Polaków, w polskich szkołach uczy się ponad 200 tys. ukraińskich dzieci, zaś Polska zapewnia opiekę medyczną i schronienie uchodźcom, także wewnątrz Ukrainy. Powołał się też na szacunki OECD, według których Polska wyda na pomoc humanitarną równowartość ok. 1,5 proc. swojego PKB.

- To są znaczące koszty, a potrzeby rosną z każdą chwilą. Niestety, tak długo jak rosyjskie celowe ataki na infrastrukturę energetyczną są kontynuowane (...) liczba osób pilnie potrzebujących pomocy również będzie rosła - mówił Szczerski. Dodał, że Polska jest w stałym kontakcie z ukraińskimi władzami i dostarcza Ukrainie generatorów prądotwórczych.

18:38, 06.12.2022

Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć "słabe miejsca" w ochronie granicy. - Stanowi to element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych - ostrzegły we wtorek ukraińskie władze.

18:17, 06.12.2022

"Wróg koncentruje swoje wysiłki na przeprowadzeniu ofensywy na trzech kierunkach – łymańskim, bachmuckim i awdijewskim. W innych kierunkach stara się utrzymać tymczasowo zajęte terytoria" - ocenia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:07, 06.12.2022

"Gwałtowny wzrost alkoholizmu, morderstw domowych, rabunków, gwałtów i rozkwit przestępczości zorganizowanej – to jedyne efekty 'operacji specjalnych', jakie Rosja osiągnie. Z wyjątkiem, oczywiście, reparacji na dużą skalę dla Ukrainy, zniszczonej gospodarki i wyroków sądowych dla rosyjskich przywódców" - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

18:01, 06.12.2022

Rosjanie wystrzelili cztery rakiety na Kramatorsk - uszkodzonych zostało kilkadziesiąt domów i szkoła.

17:50, 06.12.2022

Deficyt w systemie energetycznym po ostatnim ataku wynosi 19 proc. - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal.

17:41, 06.12.2022

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

- Myślę, że nie powinniśmy robić wielkiej sprawy z tego, co powiedziałem. (…) Zawsze mówiłem to samo, to znaczy, że w końcu w rozmowach pokojowych będą tematy terytorialne dotyczące Ukrainy i należą one do Ukraińców oraz będą tematy bezpieczeństwa zbiorowego i architektury bezpieczeństwa w całym regionie - przekazał Macron.


17:31, 06.12.2022

W poniedziałek Antony Blinken, szef dyplomacji USA, stwierdził, że wojna w Ukrainie powinna skończyć się "trwałym pokojem". Co zaskakujące, we wtorek rzecznik Kremla się z nim zgodził. Jednak dalsza część jego wypowiedzi jasno wskazała, że jest on póki co daleko "za horyzontem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzpxwy7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dzpxwy7
Więcej tematów