Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Wybory do Parlamentu Europejskiego mają za zadanie wyłonić europosłów, którzy przez kolejne lata będą decydować o ustawodawstwie w całej Unii Europejskiej. Kto ma prawo głosu w tych wyborach i jak go oddać?
W niedzielę 9 czerwca w Polsce odbędzie się głosowanie na kandydatów, ubiegających się o miejsca w Parlamencie Europejskim. Swoich przedstawicieli wybiorą wyborcy, posiadający czynne prawo wyborcze. Jak głosować w eurowyborach?
Prawo głosowania w wyborach do PE
Każda osoba, która najpóźniej w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego ukończy 18 lat, będzie miała prawo do głosowania w nich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jestem zażenowany". Poseł PSL ostro o ruchu Trzaskowskiego
Wybory do PE 2024. Jak głosować?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieramy 53 europosłów. We wszystkich państwach członkowskich odbywają się one w ramach proporcjonalnego systemu wyborczego. Polega on na tym, że mandaty dzielone są odpowiednio na kandydatów stosownie do liczby głosów, jakie zgromadzą poszczególne partie. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, będzie mieć zaś pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.
Miejsce głosowania w Polsce. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
Głosowanie może odbywać się zarówno na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i za granicą. Wyborcy w Polsce głosują w swoich obwodowych komisjach, właściwych dla miejsca stałego zamieszkania. Lista osób uprawnionych znajduje się w każdej okręgowej komisji wyborczej – każdy wyborca musi zostać zweryfikowany. Po okazaniu dokumentu tożsamości, na podstawie którego członek komisji sprawdza, czy wyborca znajduje się na liście, następuje wydanie karty do głosowania.
Jeśli w ostatnim czasie wyborca zmienił swój adres zamieszkania, powinien sprawdzić we właściwym urzędzie gminy lub w Centralnym Rejestrze Wyborców, czy jest obecny w rejestrze wyborczym i gdzie może głosować.
Osoba, chcąca głosować poza miejscem stałego zamieszkania, może to zrobić. Jedną z możliwości jest złożenie w urzędzie swojej gminy, w której jest ujęta w spisie wyborców, wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki wniosek składać można najpóźniej w 3. dniu przed dniem planowanych wyborów. Wniosek można złożyć przy tym nie tylko w formie tradycyjnej, pisemnej, ale również faksem lub elektronicznie. Wyborca, który posiada takie zaświadczenie, może udać się do dowolnego obwodu głosowania na terenie RP, gdzie akurat będzie przebywać i oddać swój głos.
Eurowybory 2024. Głosowanie polskich wyborców poza granicami kraju
Obywatele polscy głosujący za granicą, wpisani na listę wyborców i mający stałe miejsce zamieszkania w innym państwie UE, mogą:
- głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce,
- brać udział w wyborach w państwie przyjmującym i głosować na kandydatów startujących w wyborach w tym kraju.
Wyborcy przebywający w innym państwie UE podczas wyborów, na podstawie swojego paszportu lub dowodu osobistego, mogą głosować na kandydatów na europosłów, jeśli są wpisani do rejestru wyborców prowadzonego przez właściwego terytorialnie konsula. Do listy daną osobę można dopisać na podstawie wniosku złożonego w formie:
- ustnej,
- pisemnej,
- telefonicznej,
- telegraficznej
- telefaksem,
- elektronicznej.
Wniosek ten powinien przy tym zawierać ważne dane dotyczące wyborcy:
- nazwisko i imię,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer identyfikacyjny PESEL,
- wskazanie miejsca zamieszkania wyborcy za granicą,
- numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego oraz miejsce i datę jego wydania,
- miejsce wpisu wyborcy do spisu wyborców – w przypadku obywateli Polski, którzy czasowo przebywają za granicą.
Wniosek o dopisanie się do spisu wyborców prowadzonego przez właściwego terytorialnie konsula można złożyć najpóźniej na 3 dni przed dniem wyborów. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć wykaz placówek polskich za granicą.
Obywatele polscy, mieszkający za granicą, mogą głosować, o ile w tym zakresie został utworzony okręg wyborczy. Warunkiem jest co najmniej 15 wyborców na obszarze okręgu oraz możliwość przekazania wyników głosowania właściwej komisji niezwłocznie po jego zakończeniu.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosują obywatele UE w Polsce?
Każdy obywatel UE mający prawo do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, może oddać swój głos w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Na terenie Polski obywatele UE stale zamieszkujący na obszarze danej gminy są wpisywani do rejestru wyborców, w części B. To gwarantuje im możliwość głosowania. Aby zostać dopisanym do rejestru wyborców, obywatel UE, mieszkający w Polsce, powinien złożyć wniosek do urzędu gminy, a wójt ma trzy dni na jego rozpatrzenie i dopisanie do rejestru. Na tej podstawie tworzona jest lista wyborców przekazywana obwodowej komisji.
Obywatel UE, który nie jest obywatelem RP, może głosować w wybranym lokalu wyborczym. Musi w takim przypadku złożyć pisemny wniosek o dopisanie go do spisu – składa go w urzędzie gminy nie później niż na trzy dni przed wyznaczoną datą wyborów.