Trwa ładowanie...

Mandat w górach. Jakich zachowań unikać podczas górskich wycieczek?

Polacy uwielbiają górskie wycieczki. Przed wejściem na szlak warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, jak i zapoznaniu się z obowiązującymi na danym terenie regulaminami. Brak ich znajomości może bowiem zakończyć się mandatem. Czego nie wolno robić w górach? Wysokość kar za niektóre przewinienia sięga kilku tysięcy złotych.

Za co można dostać mandat w górach? Planując wyjście na szlak warto zapoznać się z przepisamiZa co można dostać mandat w górach? Planując wyjście na szlak warto zapoznać się z przepisamiŹródło: Pexels
d4gsbve
d4gsbve

Polskie góry zachwycają zarówno jesienią i zimą, jak i wiosną oraz latem. Z tego względu, stają się celem podróży zarówno w czasie długich weekendów, jak i urlopów oraz pojedynczych dni wolnych. Jedną z najważniejszych zasad, którą bezwzględnie powinny przestrzegać osoby, udające się w góry, jest odpowiednie przygotowanie - m.in. sprawdzenie warunków pogodowych i trasy, czy odpowiedni ubiór. Należy również zapoznać się z przepisami, obowiązującymi w górach. Warto pamiętać, że wiele z terenów położonych jest na obszarze parków narodowych.

Za co można dostać mandat w górach? To częste grzechy Polaków

Jednym z najczęstszych przewinień, które popełniają osoby przebywające w górach, jest zbaczanie z wyznaczonych szlaków. Zachowanie to stwarza ryzyko zagubienia się, a także może naruszać środowisko naturalne i lokalny ekosystem. Z tego względu w wielu parkach narodowych, znajdujących się na terenach górskich jest ono zakazane. Oczywiście, strażnicy nie karają za każde przekroczenie granic szlaku, jednak w szczególnych przypadkach, osoba łamiąca zasady może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cena parkingu w Zakopanem. Nasz rozmówca nie powstrzymał przekleństwa

Na terenie wielu górskich parków narodowych obowiązuje również zakaz wprowadzania psów - informuje o tym artykuł 15 par. 16 Ustawy o ochronie przyrody. Przed udaniem się na szlak, warto więc sprawdzić obowiązujące zasady. Osoby, które je naruszą, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości nawet 2 tysięcy złotych.

Czego nie można robić w górach? TPN przypomina o szczególnej zasadzie

O jednym z przepisów obowiązujących w górach każdego roku przypomina Tatrzański Park Narodowy. "Jak co roku, od 1 kwietnia nie wolno wędrować po Tatrach od zmierzchu do świtu. Ograniczenie potrwa do 30 listopada. Ma na celu głównie zapewnienie spokoju zwierzętom, ale także bezpieczeństwa turystom" - informuje komunikat, zamieszczony na stronie internetowej instytucji.

d4gsbve

Zakaz przebywania w Tatrach po zmroku, jest podyktowany troską o turystów oraz zwierzęta zamieszkujące teren parku narodowego. Jak wyjaśniono w komunikacie TPN, trasy turystyczne często przecinają się ze szlakami wędrówek dzikich zwierząt, w tym drapieżników, które stanowią dla człowieka zagrożenie. Osoby, które biwakują w górach, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Zakazy w górach. O tym zapomina wiele osób

Warto pamiętać również, że w górach obowiązuje zakaz śmiecenia oraz palenia na szlakach. Jak wskazuje art. 145 Kodeksu wykroczeń, zaśmiecanie miejsc publicznych może skutkować mandatem w wysokości do 500 złotych. Palenie papierosów na obszarach leśnych może natomiast naruszać przepisy przeciwpożarowe.

Zgodnie z art. 30 ust.3 Ustawy o lasach na terenach leśnych, terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 m od granic lasu - również tych, położonych w górach - obowiązuje także zakaz rozpalania ognisk oraz działań, polegających na rozniecaniu ognia. Takie zachowanie również może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych.

d4gsbve

Czego nie robić w górach? Kara finansowa to dopiero początek

Wspomniana Ustawa o lasach wskazuje również, że na wielu górskich terenach, zakazane jest zbieranie płodów runa leśnego - czyli m.in. grzybów, mchu, kwiatów oraz innych roślin. Przewinienie to jest zagrożone mandatem do 500 złotych. Wyższe kary czekają natomiast osoby, które popełniają akty wandalizmu. W tym przypadku kary nie kończą się na mandacie. Jak wskazuje art. 288 Kodeksu Karnego, czyny te są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gsbve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gsbve
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj