Majówka 2023. Góry Stołowe zyskują na popularności
Weekend majowy to tradycyjny czas wyjazdów. Polacy za cel podróży chętnie wybierają góry. Choć największą popularnością cieszą się Tatry i położone nieopodal Zakopane, coraz więcej osób poszukuje mniej obleganych miejsc. Jednym z nich są Góry Stołowe - pasmo górskie leżące w Sudetach Środkowych.
17.04.2023 13:35
Majówka w 2023 roku wypada bardzo korzystnie. 1 maja, czyli Święto Pracy przypada bowiem w poniedziałek, przedłużając ostatni weekend kwietnia. Osoby, które dodatkowo zdecydują się na urlop, mogą liczyć jednak na 5 lub nawet 9 dni wolnego. Z tego względu wiele osób planuje nieco dłuższy wyjazd.
Majówka. Gdzie jechać? Góry Stołowe alternatywą dla Podhala
Góry Stołowe leżą w województwie dolnośląskim. To jeden z niewielu masywów w Europie o budowie płytkowej. Chociaż pasmo w łańcuchu Sudetów Środkowych jeszcze do niedawna nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, od kilku lat obserwowane jest wzmożone zainteresowanie tym kierunkiem przez turystów. To zasługa znacznie mniejszego obłożenia, a także szeregu atrakcji, z których mogą skorzystać zarówno osoby od lat zajmujące się wspinaczką, jak i turyści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Góry Stołowe na majówkę. Niektóre atrakcje są biletowane
Jak informuje Park Narodowy Gór Stołowych, turyści, którzy chcą odwiedzić niektóre miejsca położone na terenie parku, muszą pamiętać o zakupie odpowiedniego biletu wstępu. Mowa o dwóch popularnych miejscach: trasie turystycznej na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim oraz terenach wspinaczkowych PNGS. Przedstawiciele parku narodowego podpowiadają, że bilety wstępu warto kupić z wyprzedzeniem - zwłaszcza w przypadku okresów zwiększonego ruchu turystycznego, do których należy majówka. Ceny biletów w 2023 roku zaczynają się od 6 złotych.
Góry Stołowe - atrakcje. Dlaczego warto wybrać je na majówkę?
Niewątpliwą zaletą Gór Stołowych są piesze i rowerowe trasy turystyczne, które w przypadku korzystnej aury pozwalają podziwiać krajobraz, znajdujący się dookoła. Dodatkowo jest to stosunkowo niskie pasmo - najwyższy szczyt, znajdujący się po stronie polskiej - Szczeliniec Wielki - liczy 919 m n.p.m. Do największych atrakcji Gór Stołowych zaliczane są również labirynt skalny Błędne Skały, Skały Puchacza, Łężyckie Skałki oraz Skalne Grzyby i Radkowskie Skały.
Zobacz także
Udając się na górską wycieczkę, warto również zwiedzić atrakcje, znajdujące się nieopodal. To m.in. ruiny zamku Homole, które znajdują się na zalesionym stożku wzniesienia Gomoły w pobliżu przełęczy Polskie Wrota, wieś Wambierzyce zwaną "Śląską Jerozolimą" czy Skansen budownictwa sudeckiego w Pstrążnej. Osoby, które mają więcej czasu wolnego w majówkę mogą również udać się do Czech - polska część Gór Stołowych graniczy bowiem z Krajem hradeckim.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.