Trwa ładowanie...

Wakacje 2023. Gdzie można pojechać bez paszportu? Nie tylko strefa Schengen

Polski paszport pozwala na wjazd bez dodatkowej wizy do ponad 180 państw na świecie. Osoby, które go nie posiadają nie muszą jednak rezygnować z podróży - Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mogą swobodnie podróżować m.in. do krajów strefy Schengen. To jednak nie wszystko - "na dowodzie" możliwe jest również zwiedzanie egzotycznych wysp.

Podróż bez paszportu. Gdzie można pojechać na dowód osobisty?Podróż bez paszportu. Gdzie można pojechać na dowód osobisty?Źródło: Pixabay
d4iwtse
d4iwtse

Gdzie można lecieć bez paszportu? To jedno z pytań, które zadają sobie Polacy w okresie wakacyjnym. Wyrobienie dokumentu - choć nie jest skomplikowane - wymaga czasu. Z tego względu wiele osób decyduje się na odpoczynek w kraju, do którego można podróżować bez paszportu. Do wyboru jest wiele państw europejskich, ale również kilka egzotycznych kierunków.

Podróż bez paszportu. Na początek strefa Schengen

Pierwszymi kierunkami, które zazwyczaj przychodzą na myśl, w kontekście wyjazdu za granicę bez paszportu, są kraje strefy Schengen. To m.in. Austria, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Malta, Włochy, Słowenia, Niemcy, Liechtenstein a od 2023 roku również Chorwacja. Państwa zrzeszone w układzie zniosły kontrole na wewnętrznych granicach strefy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. "Błękit jak na Malediwach"

Bez paszportu można również przekroczyć granice innych państw, leżących poza strefą Schengen. Wiele z ich stanowi kierunki wakacyjnych podróży Polaków. To m.in. Albania, Czarnogóra, Gruzja, Macedonia Północna czy Serbia.

d4iwtse

Szczególne zasady przekraczania granicy bez paszportu obowiązują na Cyprze. Wyspa ta podzielona jest na dwie strefy wpływu - północną oraz południową. Chociaż podział ten nie jest uznawany przez większość państw na świecie, kwestią problematyczną stanowi przekroczenie granic wyspy: Cypr Południowy można odwiedzić na podstawie dowodu osobistego, w przypadku Tureckiej Republiki Cypru Północnego, potrzebny będzie paszport.

Jak przekazuje oficjalny serwis Rzeczpospolitej Polskiej "Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać legalnie jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limassol, Pafos i Latchi. Wjazd do i wyjazd z Republiki Cypryjskiej przez porty lotnicze (w tym lotnisko Ercan/Tymbou, które nie jest objęte międzynarodowym reżimem ICAO) lub morskie, znajdujące się na terenie tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego (północna część wyspy), jest traktowany przez władze Republiki Cypryjskiej jako nielegalny i może podlegać sankcjom".

Turcja bez paszportu? To popularny kierunek wakacyjny

Kolejnym państwem spoza strefy Schengen, który umożliwia Polakom przekroczenie granic bez paszportu, jest Turcja. Jak informują oficjalne strony rządowe, dowód osobisty upoważnia do pobytu wyłącznie w celach turystycznych i tranzytowych, nie dłużej niż 90 dni w okresie 180-dniowym.

Wakacje bez paszportu. Egzotyczna wyprawa do terytoriów zamorskich

Planując wakacje, warto również pamiętać, że benefity płynące z przynależności do strefy Schengen i Unii Europejskiej, dotyczą również zamorskich posiadłości krajów członkowskich UE. Oznacza to, że bez paszportu można udać się m.in. na Wyspy Kanaryjskie i Azory a nawet do bardziej egzotycznych destynacji: na Bora-Bora czy Gwadelupę - wyspy te stanowią bowiem francuskie terytorium zamorskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4iwtse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iwtse
Więcej tematów