Gdzie można palić ognisko? Biesiadowanie może zakończyć się mandatem
Coraz cieplejsze dni sprzyjają zewnętrznym aktywnościom. Wiele osób podczas weekendów oraz dni wolnych planuje spotkania ze znajomymi przy ognisku. Warto pamiętać, że otwartego ognia nie wolno rozpalać we wszystkich miejscach. Niestosowanie się do przepisów może skutkować karą pieniężną.
Jednym z okresów, w trakcie których Polacy chętnie grillują i rozpalają ogniska, jest majówka. To również nieformalne rozpoczęcie sezonu - pogoda zazwyczaj pozwala na spędzanie czasu na zewnątrz, a długi weekend sprzyja organizowaniu spotkań. Te, niekiedy mogą skutkować konsekwencjami prawnymi.
Palenie ogniska na własnej posesji. Prawo wskazuje jasno
W Polsce nie ma ogólnego aktu prawnego, zakazującego rozpalania ognisk w ogrodach czy na działkach. Nie oznacza to jednak, że mamy do tego pełne prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o odpadkach, zakazane jest wolne spalanie liści, gałęzi i odpadków ogrodowych - wyjątkiem jest sytuacja, w której na terenie gminy nie ma punktu odbioru odpadów zielonych. Niestosowanie się do tego przepisu grozi grzywną w wysokości 500 złotych. Co jednak z rekreacyjnym rozpalaniem ognisk, np. w celu przyrządzenia potraw?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polskie prawo wskazuje, że można robić to na własnej posesji, pod warunkiem że w pobliżu nie są składowane łatwopalne materiały, a od działki sąsiedniej dzieli nas co najmniej 4 metry. Dodatkowo posesja musi znajdować się w odległości co najmniej 100 metrów od lasu oraz minimum 10 metrów od miejsca składowania łatwopalnych płodów rolnych. Do palenia ogniska należy używać wyłącznie drewna opałowego. Ognisko nie może powodować nadmiernego zadymienia - w szczególności w pobliżu dróg, a także nieprzyjemnego zapachu.
Palenie ogniska w lesie. Surowe kary za złamanie zakazu
Jednym z miejsc, w których obowiązuje kategoryczny zakaz rozpalania ognisk, jest las. Wskazuje na to artykuł 30 Ustawy o lasach. "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia".
Przywołany akt prawny informuje jednak o miejscach, w których można palić ognisko w lesie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych stref, ich użytkowanie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody leśniczych bądź innych organów nadzorujących las. Rozpalenie ogniska w lesie lub innym miejscu, które nie jest wyznaczone do tego typu celów, jest zagrożone mandatem w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Palenie ogniska. Przepisy i rozporządzenia
Ostatnią kwestią jest palenie ognisk w parkach, na plażach czy miejskich terenach zielonych. Tę, regulują najczęściej regulaminy uchwalone przez zarządców wymienionych miejsc. W wielu miejscowościach wyznaczone zostały specjalne strefy, w których rozpalanie grillów oraz ognisk jest dozwolone. Warto jednak pamiętać, by korzystając z tego typu miejsc, przestrzegać ogólnych przepisów prawa oraz zasad współżycia społecznego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.