Majówka 2023. Grill na balkonie? Może słono kosztować

Majówka nieformalnie rozpoczyna w Polsce sezon grillowy. Nie wszyscy mają jednak dostęp do działek, terenów zielonych bądź przydomowych ogródków. Czy mieszkańcy bloków mogą grillować na balkonie?

Grill na balkonie? Tylko w określony sposób
Grill na balkonie? Tylko w określony sposób
Źródło zdjęć: © Pexels

27.04.2023 | aktual.: 27.04.2023 14:43

Grillowanie dla Polaków jest niemal sportem narodowym. Z tego względu dania na ruszcie przyrządzane są nie tylko przy okazji świąt i weekendów, ale również w trakcie tygodnia. Nieformalnym rozpoczęciem sezonu jest majówka - 2 maja obchodzimy nawet Dzień Grilla. Przed rozpoczęciem biesiady warto jednak pamiętać, że jej organizacja na balkonie może zakończyć się mandatem.

Czy można grillować na balkonie? Przepisy wskazują jasno

Polskie prawo odgórnie nie zakazuje grillowania na balkonach, loggiach czy tarasach. Nie oznacza to jednak, że jest to dozwolone. Kwestię tę mogą bowiem regulować odrębne regulaminy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Podczas korzystania z grilla złamane mogą zostać również przepisy przeciwpożarowe, a dym i zapach może być uciążliwy dla sąsiadów. Grillowanie może być też niezgodne z przepisami Kodeksu wykroczeń i Kodeksu cywilnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grillowanie na balkonie. Za co można otrzymać mandat?

Pierwszym z aktów, który może wprost zakazać grillowania na balkonie, jest regulamin spółdzielni. Chociaż zazwyczaj nie są w nim zawarte kary pieniężne, na które naraża się łamiący przepisy mieszkaniec, to uciążliwe i długotrwałe łamanie regulaminu może skutkować nawet zlicytowaniem mieszkania oraz eksmisją jego lokatorów. Takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Kolejnym z przepisów, które łamią osoby grillujące na balkonie, jest paragraf 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Wskazuje on, że "zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów".

Grillowanie może także przeszkadzać sąsiadom. Ci mogą oskarżyć osoby grillujące o immisję, czyli zakłócanie możliwości korzystania z ich lokali. Za takie przewinienie grozi mandat w wysokości 500 złotych. Dodatkowo ukarane może zostać głośne i nieodpowiednie zachowanie w trakcie grillowania.

Jak wskazuje artykuł 51 par. 1 Kodeksu wykroczeń, "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Czy można grillować na balkonie? Jest alternatywa

Osoby, które mimo wszystko nie chcą zrezygnować z grillowania na balkonie, mogą zdecydować się na zakup urządzenia elektrycznego. Warto także sprawdzić, czy w okolicy nie znajdują się miejsca wydzielone do grillowania przez miasta bądź gminy. Rozpoczynając biesiadę, warto także mieć na uwadze ogólnie przyjęte zasady życia społecznego.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)