Warszawa. Czy można palić grilla na balkonie?
Grillowanie jest z pewnością jedną z ulubionych rozrywek Polaków. Do tej pory szczególnie często grillowano w majówkę. Dodatkowo, z powodu pandemicznych obostrzeń grille w rodzinnym gronie stały się jeszcze bardziej popularne. Czy jednak można rozpalić grilla w takim miejscu, jak balkon?
Jak przypomina portal morizon.pl, balkon, taras lub loggia prawnie należą do części mieszkania. Można je wykorzystywać w dowolny sposób. W polskim prawie brak do tej pory przepisów mówiących o tym, czy można robić grill na balkonie. Teoretycznie jest to więc możliwe.
Jak przypomina Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, szczególne zagrożenie pożarowe stwarza grillowanie na balkonach budynków wielorodzinnych. Jest to też uciążliwość dla sąsiadów i może naruszać prawo lokalne lub spółdzielcze.
Głównym sposobem radzenia sobie z tymi problemami są regulaminy obowiązujące we wspólnotach. Regulamin, w którym zawarte zostały takie zakazy, może doprowadzić nawet do zlicytowania mieszkania niereformowalnego mieszkańca.
Teoretycznie tradycyjny grill węglowy może być powodem zagrożenia pożarowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) dotyczącym ochrony przeciwpożarowej niemal wszystkich rodzajów nieruchomości.
Warszawa. Najlepiej użyć grilla elektrycznego
Najlepszym rozwiązaniem jest użycie grilla elektrycznego, który może zostać wykorzystany w mieszkaniu. Nie wytwarza on dymu i minimalizuje ryzyko pożaru. Innym rozwiązaniem jest również patelnia grillowa.
Amatorzy węglowego grillowania mogą jednak urządzić grilla w inny sposób. W niektórych parkach i na terenach zielonych w ostatnich latach pojawiły się wyznaczone specjalnie miejsca z gotowymi paleniskami. Także część deweloperów przy nowych osiedlach przygotowało miejsca do grillowania wspólnie z innymi mieszkańcami. Pozwoli to uniknąć wchodzenia w konflikty z przepisami prawa i nie będzie przeszkadzało sąsiadom.
Źródło: morizon.pl