PolskaSezon grillowy czas zacząć. Warto pamiętać o tych przepisach

Sezon grillowy czas zacząć. Warto pamiętać o tych przepisach

Sezon grillowy 2021 nadchodzi wielkimi krokami. Zanim zaczniemy biesiadę pod chmurką, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy mandatu oraz zapewnimy sobie i innym bezpieczną imprezę.

Sezon grillowy czas zacząć. Warto pamiętać o tych przepisach
Sezon grillowy czas zacząć. Warto pamiętać o tych przepisach
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KKŁ

26.05.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że grillowanie to narodowy sport Polaków. Warto jednak poznać zasady i przepisy, dzięki którym bez problemów będziemy mogli cieszyć się z własnoręcznie przygotowanego posiłku na świeżym powietrzu bez problemów.

Grill w ogródku. Ważne zasady

Jeśli decydujesz się na grilla w przydomowym ogródku, należy pamiętać o sąsiadach. Jak wynika z art. 144 Kodeksu cywilnego, "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

Podczas grillowania pamiętajmy także o ciszy nocnej. Za zakłócenie jej grozi 500 zł mandatu, co wskazuje Ustawa o własności lokali, Dz. U. 1994 Nr 85 poz. 388.

Ważne jest również to, gdzie znajduje się palenisko. Według rozporządzenia MSWiA nie możemy rozpalić ognia: w pobliżu materiałów łatwopalnych, mniej niż 4 metry od sąsiedniej działki oraz mniej niż 10 metrów od miejsca występowania m.in. płodów rolnych podatnych na spalenie, mniej niż 100 metrów od granicy z lasem.

Jeśli posiadacie ogródek na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), miejcie na uwadze to, by grill nie był też okazją do palenia skoszonej trawy, liści lub gałęzi. Określa to Ustawa o odpadach z grudnia 2012 r. Kategorycznie nie można palić śmieci objętych nakazem selektywnej zbiórki, a do nich należą pozostałości roślinne.

Grill w miejscach publicznych. Czy to zabronione?

A co w przypadku, gdy nie mamy ma dostępu do ogródka? Czy można grillować w miejscach publicznych? Nie jest to zabronione, ale należy pamiętać o paru zasadach.

Przede wszystkim na terenie zabudowanym możemy korzystać z grilla wyłącznie na obszarach specjalnie do tego wyznaczonych. Coraz częściej w miastach powstają specjalne paleniska, gdzie bez problemu możemy upiec ulubione potrawy. Pamiętajmy przy tym, by nie zostawić śmieci. Grozi nam za to mandat aż do 500 złotych.

Są jednak takie miejsca, w których obowiązuje kategoryczny zakaz. Na przykład za rozpalenie grilla w Łazienkach Królewskich czy Parku Ujazdowskim w Warszawie możemy dostać mandat w wysokości 500 złotych.

Grill na balkonie. Lepiej nie ryzykować?

Pojawia się pytanie, czy można urządzić grilla na balkonie. W polskim prawie nie ma precyzyjnej odpowiedzi na to zagadnienie.

W tej kwestii kluczowe mogą okazać się regulaminy spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Na pewno trzeba wystrzegać się dymienia na sąsiadów i zakłócania spokoju, mimo że balkon w myśl przepisów traktowany jest jako "integralna część mieszkania".

Alternatywą może okazać się grill elektryczny, który nie emituje dymu. Z takiego rozwiązania ucieszą się zarówno miłośnicy grillowania, jak i sąsiedzi z bloku.

Grill w lesie. Pamiętajmy o przyrodzie!

Przepisy mówią kategoryczne "nie" rozpalaniu grilla na terenie lasu, torfowisk, łąk i wrzosowisk. Wystarczy spojrzeć do art. 82 Kodeksu wykroczeń.

Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Podobnie jak w przypadku terenu zabudowanego, należy korzystać wyłącznie z miejsc do tego wyznaczonych przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Miejsca na biwak i ognisko są naniesione na mapy, które są wykorzystywane przez organy monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Niekiedy nadleśniczy może wydać czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. To, w jaki sposób powinno być zabezpieczone ognisko, zostaje określone właśnie przez niego w udokumentowanej zgodzie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (13)