Trwa ładowanie...

Zamieszki w Paryżu, doszło do starć z policją. Protesty przeciwko reformie emerytalnej

We Francji w czwartek ogłoszono strajk generalny, a w całym kraju odbyły się manifestacje przeciwko reformie systemu emerytalnego. W Paryżu demonstranci podpalali samochody i rozbijali szyby sklepów. Interweniowała policja.

Zamieszki w Paryżu, doszło do starć z policją. Protesty przeciwko reformie emerytalnejŹródło: PAP/EPA, fot: CHRISTOPHE PETIT TESSON
d3w80wc
d3w80wc

W Paryżu i innych francuskich miastach zorganizowano w czwartek 245 ulicznych manifestacji. W Paryżu demonstracja zaczęła się przy kolejowym Dworcu Północnym, ale najbardziej agresywni demonstranci zgromadzili się na Placu Republiki w centrum miasta. Ustawili barykady i podpalili je. W policję rzucają racami i kamieniami. Tylko dzisiaj policja aresztowała 41 osób, a ponad 9 tys. zatrzymała do kontroli - podaje rmf24.pl za PAP.

- Mam nadzieję, że prefekt policji w Paryżu nie popełni zbyt wiele głupot tego popołudnia w Paryżu, to znaczy nie zastosuje swoich psychopatycznych metod zamykania ludzi i gazowania, aby ich uciszyć - powiedział Jean-Luc Melenchon, przewodniczący opozycyjnej skrajnie lewicowej partii Francja Nieujarzmiona. Partia nawołuje do kontynuowania strajku aż do chwili, gdy rząd wycofa się z reformy emerytalnej.

Jak szacują media, w manifestacjach w całej Francji bierze udział około 180 tys. osób. To głównie pracownicy transportu, edukacji, energetyki oraz służby zdrowia. Są też studenci i emeryci. Jak podają władze, do strajku protestacyjnego przystąpiło 21 proc. pracowników sektora publicznego. W edukacji strajkuje 46 proc. pracowników, a w energetyce 44 proc.

Protest przeciwko reformie emerytalnej

Jak poinformowała związek zawodowy CGT, który jest organizatorem strajku, nie zakończy się on w czwartek. Związkowcy z paryskiego transportu RATP zapowiadają, że strajk potrwa przynajmniej do 9 grudnia.

d3w80wc

Związkowcy protestują przeciwko reformie emerytalnej Emmanuela Macrona. Pałac Elizejski poinformował, że rząd w połowie przyszłego tygodnia przedstawi "szczegółową architekturę reformy emerytalnej". Jej głównym celem ma być ujednolicenie systemu emerytalnego i zniesienie przywilejów emerytalnych. W tej chwili istnieją 42 różne systemy dla różnych grup zawodowych. Rząd chce wprowadzić także emerytury minimalne o wysokości 1 tys. euro miesięcznie.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj