Trwa ładowanie...
d1toegc

Zamieszki w Paryżu, doszło do starć z policją. Protesty przeciwko reformie emerytalnej

We Francji w czwartek ogłoszono strajk generalny, a w całym kraju odbyły się manifestacje przeciwko reformie systemu emerytalnego. W Paryżu demonstranci podpalali samochody i rozbijali szyby sklepów. Interweniowała policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protestanci starli się z policją w Paryżu
Protestanci starli się z policją w Paryżu (PAP/EPA, Fot: CHRISTOPHE PETIT TESSON)
d1toegc

W Paryżu i innych francuskich miastach zorganizowano w czwartek 245 ulicznych manifestacji. W Paryżu demonstracja zaczęła się przy kolejowym Dworcu Północnym, ale najbardziej agresywni demonstranci zgromadzili się na Placu Republiki w centrum miasta. Ustawili barykady i podpalili je. W policję rzucają racami i kamieniami. Tylko dzisiaj policja aresztowała 41 osób, a ponad 9 tys. zatrzymała do kontroli - podaje rmf24.pl za PAP.

- Mam nadzieję, że prefekt policji w Paryżu nie popełni zbyt wiele głupot tego popołudnia w Paryżu, to znaczy nie zastosuje swoich psychopatycznych metod zamykania ludzi i gazowania, aby ich uciszyć - powiedział Jean-Luc Melenchon, przewodniczący opozycyjnej skrajnie lewicowej partii Francja Nieujarzmiona. Partia nawołuje do kontynuowania strajku aż do chwili, gdy rząd wycofa się z reformy emerytalnej.

Jak szacują media, w manifestacjach w całej Francji bierze udział około 180 tys. osób. To głównie pracownicy transportu, edukacji, energetyki oraz służby zdrowia. Są też studenci i emeryci. Jak podają władze, do strajku protestacyjnego przystąpiło 21 proc. pracowników sektora publicznego. W edukacji strajkuje 46 proc. pracowników, a w energetyce 44 proc.

Protest przeciwko reformie emerytalnej

d1toegc

Jak poinformowała związek zawodowy CGT, który jest organizatorem strajku, nie zakończy się on w czwartek. Związkowcy z paryskiego transportu RATP zapowiadają, że strajk potrwa przynajmniej do 9 grudnia.

Związkowcy protestują przeciwko reformie emerytalnej Emmanuela Macrona. Pałac Elizejski poinformował, że rząd w połowie przyszłego tygodnia przedstawi "szczegółową architekturę reformy emerytalnej". Jej głównym celem ma być ujednolicenie systemu emerytalnego i zniesienie przywilejów emerytalnych. W tej chwili istnieją 42 różne systemy dla różnych grup zawodowych. Rząd chce wprowadzić także emerytury minimalne o wysokości 1 tys. euro miesięcznie.

Źródło: rmf24.pl

d1toegc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1toegc

Podziel się opinią

Share

d1toegc

d1toegc
Więcej tematów