Wybory 2020. Rafał Trzaskowski musi zebrać 100 tys. podpisów

Nowi kandydaci w wyborach prezydenckich muszą zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Dotychczas start w wyborach jako nowy kandydat zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nadal nie wiadomo jednak, ile będzie czasu na zbiórkę podpisów. Zgodnie z ustawą, kalendarz wyborczy ustali marszałek Sejmu.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski musi zebrać 100 tys. podpisów
Źródło zdjęć: © PAP

W niedzielę PKW podjęła uchwałę. Stwierdziła w niej, że w wyborach prezydenckich 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Według PKW w związku z tym marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW w Dzienniku Ustaw ma zarządzić nowe wybory. Muszą się odbyć w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia. Dotychczas uchwała PKW nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Dotychczas start w wyborach jako nowy kandydat zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W piątek dotychczasowa kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała o rezygnacji ze startu. Zarząd PO wydał rekomendację Trzaskowskiemu.

Wybory 2020. Kiedy można zacząć zbieranie podpisów?

Nowi potencjalni kandydaci, w tym Rafał Trzaskowski, będą musieli zebrać 100 tys. podpisów niezbędnych do rejestracji. Zbieranie podpisów poparcia można zacząć dopiero po zarządzeniu wyborów i po rejestracji komitetu kandydata na prezydenta.

Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy odbędą się wybory. W związku z tym nie wiadomo też, ile czasu nowe komitety będą miały na zebranie podpisów. Politycy obozu rządzącego - m.in. szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk i wicepremier Jacek Sasin - mówili w ostatnich dniach, że najprawdopodobniej wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Lider Porozumienia Jarosław Gowin mówił także o dacie 5 lipca.

Wybory 2020. Będzie możliwość głosowania korespondencyjnego

We wtorek Sejm uchwalił ustawę zakładającą, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

- Ustawa zakłada też, że kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenta RP, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę stwierdzającą nieważność wyboru prezydenta, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez marszałka Sejmu w kolejnym terminie – informuje Polsat News.

Ustawa zakłada przy tym możliwość tworzenia nowego komitetu wyborczego oraz rejestracji kandydatów, którzy nie zostali zarejestrowani przez PKW w wyborach zarządzonych na 10 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

wyborywybory 2020wybory prezydenckie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (894)