Trwa ładowanie...

Zachód zaangażuje się w wojnę w Ukrainie? "Nie wystarczy eskadra używanych F-16" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 479. dzień inwazji. Już nikt nie ma wątpliwości, że ukraińska kontrofensywa się rozpoczęła. Czy Ukraina ma szanse na sukces? Zdaniem brytyjskiego analityka wojskowego, emerytowanego wicemarszałka brytyjskich sił powietrznych Seana Bella, by go osiągnąć, musi mieć odpowiednią osłonę powietrzną, a do tego nie wystarczy eskadra używanych samolotów F-16. "Jedynym wiarygodnym sposobem na zapewnienie Ukrainie zdolności powietrznych byłaby interwencja Zachodu i zaangażowanie zachodnich zasobów - i załóg - w konflikt" - twierdzi Bell. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Zachód zaangażuje się w wojnę w Ukrainie? "Nie wystarczy eskadra używanych F-16" Zachód zaangażuje się w wojnę w Ukrainie? "Nie wystarczy eskadra używanych F-16" Źródło: Newscom, PAP, fot: South Korean Defense Ministry
d2s7z0v
d2s7z0v
  • Zapora wodna w Nowej Kachowce została zaprojektowana tak, aby wytrzymać niemal każdy możliwy atak z zewnątrz. Dowody wskazują, że Rosja wysadziła ją od wewnątrz, ponieważ tama miała "piętę achillesa" - napisał "New York Times" powołując się na przeprowadzone przez siebie śledztwo.
  • Najintensywniejsze walki na froncie nie toczą się już na wschodzie, pod Bachmutem, lecz na południu Ukrainy, w pobliżu dróg wiodących do Mariupola i Berdiańska nad Morzem Azowskim.
  • Prezydent Rosji podczas dyskusji na Forum Ekonomicznym w Petersburgu był pytany o redukcję broni nuklearnej. Stwierdził, że Rosja ma więcej broni takiej niż kraje NATO. "Piep...ć ich - jak to mówią ludzie w Rosji"- dodał Putin, czym wywołał aplauz widowni.
Trwa łączenie
21:34, 17.06.2023

15 czerwca na kanale Youtube francuskiej telewizji TF1 pojawił się reportaż nagrany na rosyjskich pozycjach wojskowych na tymczasowo okupowanym terytorium. W reportażu nie wspomniano, że to Rosja jest agresorem w tej wojnie - przypomniał portal Interfax-Ukraina. 

21:34, 17.06.2023

"Raport TF1Info o tym, że rosyjskie wojska planują zniszczyć więcej miast na okupowanych terytoriach Ukrainy, przebił dno dziennikarstwa. Reklamują tak zwaną potęgę rosyjskiej armii. To bezcześci pamięć tych, których zabili. Co więcej, dziennikarze TF1Info odwiedzili okupowane terytoria z naruszeniem ukraińskiego prawa" - napisał Nikołenko na Twitterze. 

21:34, 17.06.2023

Dziennikarstwo przebiło dno - skomentował w sobotę rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ołeh Nikołenko reportaż francuskiej telewizji z pozycji rosyjskich wojsk okupacyjnych, w którym nie podano nawet, kto jest agresorem w wojnie na Ukrainie. 

21:19, 17.06.2023

- Chcę dziś podziękować. Dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy naprawdę pomagają i którzy w tym tygodniu podjęli nowe kroki we wspieraniu naszego państwa, naszego narodu. Dziękuję - Stanom Zjednoczonym, Holandii, Niemcom, Włochom, Danii, Norwegii , Szwecji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Polsce, Luksemburgowi. Dziękuję wszystkim krajom uczestniczącym w "Ramsteinie” - kolejne spotkanie odbyło się w tym tygodniu. Dziękuję za nieustanną konstruktywność - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski w wieczornym przemówieniu do Ukraińców.

21:00, 17.06.2023

Najnowsze dane dotyczące powodzi, którą wywolało wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Zginęlo 16 osób - 14 w obwodzie chersońskim, 2 w obwodzie mikolajewskim. 31 osób uważa się za zaginione - poinformował ukraiński resort spraw wewnętrznych.

20:54, 17.06.2023

Zainicjowany przez Wielką Brytanię Międzynarodowy Fundusz na Rzecz Ukrainy zakupi drony dla ukraińskiej armi. Jak ustali serwis Defence News będą to drony produkowane przez portugalską firmę Tekever.

 

20:36, 17.06.2023

Putin zaprzeczył też, by Rosja uprowadzała ukraińskie dzieci (przypomnijmy, że Międzynarodowy Trybunał Karny wystawil w tej sprawie list gończy za Putinem).  - Dzieci to rzecz święta, wywieźliśmy je, uratowaliśmy ze strefy konfliktu, nikt nie oddzieli ich od rodzin –
skłamał Putin.

20:33, 17.06.2023

Zakończyło się spotkanie Putina z przywódcami państw afrykańskich. Kremlowski dyktator zapewnił swoich gości, że "to reżim kijowski wywołał tę wojnę w 2014 roku. Zgodnie z artykułem 51. Karty Narodów Zjednoczonych mieliśmy prawo udzielić im (pseudo-republikom - przyp. red.) pomocy, powołując się na klauzulę o samoobronie". - Drodzy koledzy, ta logika, która została przedstawiona, moim zdaniem i zdaniem moich ekspertów, jest nienaganna z punktu widzenia prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych - oświadczył Putin.

20:21, 17.06.2023

Siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły dwa rosyjskie drony w obwodzie chersońskim - szturmowy "Lancet” i zwiadowczy "Orlan” - poinformowała ukraińska armia.

20:05, 17.06.2023

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmytro Pieskow powiedział, że "porozumienie zbożowe" nie ma szans, a Moskwa nie widzi powodu do jego przedłużenia. Słowa te padły w sobotę, podczas wizyty przywódców państw afrykańskich w Petersburgu. Spotkali się oni tam z Putinem, by namawiać do negocjacji z Ukrainą i zakończenia wojny, która  uderza także boleśnie w ich państwa. Chodzi o problem z dostawami zboża z Ukrainy. Przedtem afrykańscy przywódcy byli w Kijowie. 

19:58, 17.06.2023

Zaniedbano przygotowania załóg ukraińskich do pokonania pól minowych. Żołnierze, którzy się uratowali ze zniszczonych wozów, będą mieć traumę, po tym, co widzieli i szybko nie wrócą do walki - uważa gen. Waldemar Skrzypczak. Komentuje postępy z ofensywy na Zaporożu, gdzie Rosjanie coraz częściej chwalą się rozbitymi Leopardami. 

19:40, 17.06.2023

Według duńskiego ministra obrony "Ukraina potrzebuje samolotów bojowych bardziej niż kiedykolwiek, jeśli ma wygrać wojnę". - I dotyczy to również duńskich myśliwców - podkreślił.

Jak podkreślają duńskie media, sobotnim oświadczeniem Poulsen "idzie krok dalej" w rozważaniach na temat możliwości przekazania Ukrainie myśliwców. Polityk na początku tygodnia poinformował, że Dania będzie szkolić ukraińskich pilotów obsługi samolotów F-16 w bazie lotniczej Skrydstrup na Półwyspie Jutlandzkim.

Dania posiada 43 myśliwce F-16, z czego 30 służy celom obronnym. 

19:39, 17.06.2023

Dania jest gotowa przekazać Ukrainie myśliwce F-16, jeśli w darowiźnie wezmą udział także inne kraje, a Stany Zjednoczone wyrażą na to zgodę - ogłosił w sobotę minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.

- Chcę podkreślić, że nie wyobrażam sobie, abyśmy nie wsparli Ukrainy myśliwcami - mówił Poulsen w swoim przemówieniu podczas festynu politycznego "Spotkanie ludu" na Bornholmie.

19:33, 17.06.2023

W obwodzie sumskim słychać wybuchy. 


19:06, 17.06.2023

"Kiedy Rosjanie slyszą ukraińskiego drona natychmiast się chowają" - donosi ukraińska armia.


18:53, 17.06.2023

Zniszczona Marjinka w obwodzie donieckim.18:40, 17.06.2023

Dżaryłgacz to duża wyspa na Morzu Czarnym w Zatoce Karkinickiej. Pod względem administracyjnym należy do obwodu chersońskiego.  W maju  tego roku Rosjanie zasypali piaskiem wąski przesmyk i połączyli wyspę z lądem.  "Rosyjscy okupanci nadal dokonują ekobójstwa na wyspie Dżaryłgacz, gdzie utworzyli poligon i prowadzą szkolenie zmobilizowanych, w szczególności z ostrzału artyleryjskiego” - poinformował w sobotę ukraiński sztab generalny.


18:19, 17.06.2023

W ciągu dnia nieprzyjaciel przeprowadził 37 nalotów oraz 19 ataków rakietowych. Prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataków rakietowych i powietrznych na całe terytorium Ukrainy pozostaje wysokie  - twierdzi ukraiński sztab generalny.  

18:16, 17.06.2023

W sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły działania ofensywne na kierunkach Kupiańsk, Łyman, Awdijiwka, Marjinka i Szachtarsk, ale zakończyły się one niepowodzeniem - poinformował ukraiński sztab generalny. 

18:05, 17.06.2023

W Petersburgu rozpoczęły się romozwy przywódcow państw afrykańskich z Putinem. Tematem jest wojna w Ukrainie.

18:01, 17.06.2023

Alarm powietrzny zostal rozszerzony o kolejne obwody Ukrainy: sumski, charkowski i dniepropietrowski

17:52, 17.06.2023

Aktualna mapa alarmów powietrznych w Ukrainie o godz. 17.50 polskiego czasu.

alerts.in.ua
17:41, 17.06.2023

Kolejny alert w Ukrainie. Syreny ponownie zawyły w obwodzie czernichowskim oraz w obwodzie połtawskim. Wciąż obowiązuje alarm w obwodzie kijowskim. Jak podaje agencja Unian, tym razem zagrożenie stanowią rosyjskie rakiety.

17:29, 17.06.2023

"Zapytałem  prezydenta Bidena, czy ułatwi Ukrainie wejście do NATO.. "Nie' - odpowiedział Biden i dodał, że Ukraina musi spełnić te same standardy co inne kraje.  Wyraził jednak przekonanie, że jest do tego zdolna i to osiągnie" - pisze na swoim profilu na twitterze korepondent Polskiego Radia w Białym Domu.

 

17:17, 17.06.2023

W wyniku ostrzału miejscowości Kozacki w obwodzie chersońskim trzy osoby zostały ranne. Wśród rannych jest 17-letni chłopiec - informuje Ukrinform.

17:04, 17.06.2023

Atesz poinformował również, że do szpitali wojskowych w Chersoniu i na Krymie codziennie przyjmowani są rosyjscy żołnierze z podejrzeniem cholery. Całe jednostki z Chersonia wzdłuż Kanału Północnokrymskiego tracą skuteczność bojową i są przewożone na tyły w celu leczenia. Kilku rosyjskich żołnierzy zmarło. Jest to najprawdopodobniej spowodowane spożywaniem nieoczyszczonej wody, która po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce stała się zagrożeniem. Atesz zaapelował do mieszkańców Chersonia i Krymu do zachowania szczególnej ostrożności w kwestii spożywanej wody. 

17:03, 17.06.2023

Rosyjscy żołnierze wycofują się z linii obronnych w obwodzie chersońskim i coraz częściej trafiają do szpitala z podejrzeniem cholery - doniósł w sobotę na Telegramie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

Według działaczy ruchu wycofywani z linii umocnień w obwodzie chersońskim żołnierze prawdopodobnie są przerzucani na inne odcinku frontu. Dla zmylenia przeciwnika armia rosyjska pozostawia w okopach... strachy na wróble.

Atesz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2s7z0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2s7z0v
Więcej tematów