Co tam się dzieje? Wezwania dostali obcokrajowcy
Moskwa wysyła obcokrajowcom pracującym w Rosji wezwania do mobilizacji. W tym tygodniu wręczono je 26. pracującym na zachodzie Rosji obywatelom Uzbekistanu - poinformował w swoim raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
28.10.2022 | aktual.: 28.10.2022 16:05
"Z punktu widzenia prawa osoby te, jako obywatele innego państwa, nie podlegają obowiązkowi mobilizacyjnemu. Ambasada Uzbekistanu w Moskwie wydała oświadczenie, że wezwania wynikały z 'błędu technicznego' i zostały anulowane po interwencji uzbeckiej dyplomacji" - podano.
ISW zwróciło również uwagę na możliwe prace mające doprowadzić do zwiększenia potencjału ataku powietrznego "grupy Wagnera" - rosyjskiej formacji najemniczej. Według analityków instytutu grupa kieruje na front bardziej zaawansowane systemy rakietowe, którymi operuje niezależnie od rosyjskiej armii.
"Nie zarejestrowano w tej fazie wojny korzystania (przez najemników - red.) z samolotów bojowych, jednak nie można tego wykluczyć ze względu na coraz większą zależność rosyjskich sił na Ukrainie od wagnerowców" - napisano.
Powołując się na źródła rosyjskie i brytyjskie BBC, ISW przypomniał, najemnicy w maju 2022 roku wystawili co najmniej jeden oddział operujący samolotem szturmowym Su-25 na wschodzie Ukrainy. W 2021 roku wagnerowcy używali rzekomo francuskich helikopterów transportowych w swoich misjach w Republice Środkowoafrykańskiej.
Mobilizacja w Rosji
Wczoraj Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła poprawki do ustawy o mobilizacji. Umożliwiają one mobilizację obywateli posiadających zaległe wyroki za popełnienie poważnych przestępstw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na środowym posiedzeniu Duma Państwowa przyjęła poprawki, które anulują obecny zakaz poboru do służby wojskowej obywateli, którzy mają zaległy wyrok skazujący za popełnienie poważnego przestępstwa.
Autorami poprawek byli szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapołow i jego pierwszy zastępca Andriej Krasow.
Czytaj też: