Trwa ładowanie...

Zełenski kpi z rosyjskiej mobilizacji. Przewiduje, co będzie dalej [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 247. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Po południu Kreml ogłosił zakończenie powszechnej mobilizacji w kraju. - choć Rosja stara się wzmocnić presję na nasze pozycje wykorzystując zmobilizowanych, to są oni na tyle źle przygotowani i wyposażeni, na tyle topornie dowodzeni, że pozwala to przypuszczać, że już wkrótce Rosja będzie potrzebować nowej fali wysyłanych na front. Przygotowujemy się do tego - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Zełenski kpi z rosyjskiej mobilizacji. Przewiduje, co będzie dalejZełenski kpi z rosyjskiej mobilizacji. Przewiduje, co będzie dalejŹródło: PAP
d4kyn7w
d4kyn7w
  • • Brytyjski resort obrony donosi, że rosyjskie wojska lądowe przeszły na "długotrwałe" pozycje defensywne. Zdaniem Londynu ma to wynikać z bardziej realistycznej oceny sytuacji przez Kreml. Problemem Moskwy mają być braki osobowe i słabo wyszkolone wojsko.

  • • Szef NATO ostrzega Stany Zjednoczone: nie pozwólcie Rosji wygrać tej wojny. Jak tłumaczył w wywiadzie dla portalu POLITICO, "zwycięstwo Rosji byłoby sygnałem dla autorytarnych przywódców, nie tylko Putina, ale i Chin, że poprzez użycie siły mogą osiągnąć swoje cele".

  • • Rosyjskie dowództwo ukrywa dane o stratach, by zapobiec "nastrojom paniki" wśród żołnierzy. Z okupowanego obwodu chersońskiego okupanci wywożą mienie, jednocześnie wzmacniając swoje zgrupowanie w tym regionie – powiadomił w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. 

  • Polski generał Piotr Trytek został w czwartek mianowany dowódcą operacyjnym unijnej misji szkolenia ukraińskich żołnierzy. Wojskowy obecnie jest dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ma na swoim koncie m.in. służbę w ramach misji w Iraku i Afganistanie.
Trwa łączenie
22:34, 28.10.2022

Pentagon ogłosił w piątek zatwierdzenie kolejnego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. W transzy znalazła się dodatkowa precyzyjna amunicja do systemów HIMARS i haubic 155mm, a także 125 pojazdów Humvee i anteny do łączności satelitarnej.

22:10, 28.10.2022

Władze Białorusi przekazały Rosji od początku inwazji na Ukrainę ponad 65 tys. ton amunicji - podał w piątek Biełaruski Hajun, niezależny projekt, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi.

21:57, 28.10.2022

- Użyjemy wszystkich narzędzi w naszej dyspozycji, by utrudniać i zakłócać dostawy dronów z Iranu do Rosji i innych krajów - oświadczył w piątek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Jak zaznaczył rzecznik, dostawy bezzałogowców i amunicji krążącej z Iranu są złamaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział, że wkrótce ogłoszone zostaną kolejne kroki w tej sprawie. Odmówił podania szczegółów dotyczących tego, jakie pozasankcyjne działania może podjąć USA.

- Nie zrezygnujemy z żadnej z opcji na stole" - zaznaczył Price.

Według USA, Iran wysłał Rosji "dziesiątki" bezzałogowców i "dronów-kamikadze", a irańscy wojskowi byli obecni na Krymie, by szkolić Rosjan z ich użycia.

21:49, 28.10.2022

"Od 1 stycznia 2023 roku Wielka Brytania kończy cały import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego i wspiera kraje na całym świecie w zmniejszaniu ich własnej zależności. Odcinamy Putinowi fundusze na jego nielegalną wojnę" - poinformowało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

21:37, 28.10.2022

W najbliższy poniedziałek z inicjatywy Rosji odbędzie się trójstronne spotkanie między prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i premierem Armenii Nikolem Paszynianem - poinformował Kreml. W oświadczeniu cytowanym przez Ria Novosti przekazano, że rozmowy zorganizowane zostaną w Soczi.

21:25, 28.10.2022

"Po bardzo dobrej rozmowie z doradcą Prezydenta USA Jake'iem Sullivanem; nasza współpraca wojskowa będzie się zwiększać. Rozmowy w sprawie energetyki atomowej są zaawansowane. Jesteśmy zdeterminowani by wzmacniać NATO na wschodniej flance i wspierać Ukrainę" - przekazał szef BBN Jacek Siewiera.

21:20, 28.10.2022

Pentagon ogłosił w piątek zatwierdzenie kolejnego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. W transzy znalazła się dodatkowa precyzyjna amunicja do systemów HIMARS i haubic 155mm, a także 125 pojazdów Humvee i anteny do łączności satelitarnej.

Jak poinformował w komunikacie resort, nowy, 24. pakiet broni z amerykańskich magazynów obejmuje rakiety do HIMARS, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 2 tys. pocisków artyleryjskich RAAM, zawierających miny przeciwpancerne, 125 pojazdów HMMWV (Humvee), 1,3 tys. sztuk broni przeciwpancernej, broń ręczną wraz z 2,5 mln sztuk amunicji oraz 4 anteny do łączności satelitarnej.

Już wczoraj szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedział, że na początku listopada na Ukrainę trafią też pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Dodał też, że obszar obrony powietrznej jest priorytetem dla USA i Ukrainy, a Stany Zjednoczone pracują z sojusznikami nad dostarczeniem kolejnych systemów.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego, USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie broń o wartości ok. 17,9 mld dolarów.

21:09, 28.10.2022

Według ministra spraw zagranicznych Iranu Hosejna Amir-Abdollahijana Teheran nie jest zaangażowany w dostawę do Rosji broni, która byłaby wykorzystywana w wojnie przeciwko Ukrainie.

- Mamy dobre stosunki z Rosją i od dawna współpracujemy w dziedzinie obronności, ale naszą polityką wobec wojny na Ukrainie jest poszanowanie integralności terytorialnej krajów, a nie wysyłanie broni do stron konfliktu - przekazał szef irańskiego MSZ, cytowany przez agencję Reutera.

Na te słowa zareagował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. "Podczas piątkowej rozmowy z szefem irańskiej dyplomacji zażądałem od władz w Teheranie natychmiastowego zaprzestania dostaw broni do Rosji; przy pomocy tego uzbrojenia wróg morduje naszych cywilów i niszczy infrastrukturę krytyczną" - przekazał ukraiński polityk.

Jak zapowiedział Biały Dom, USA podejmą "praktyczne, agresywne" kroki, by ograniczyć sprzedaż irańskich bezzałogowców do Rosji. - Waszyngton ma wiele sposobów na to, by pociągnąć Teheran i Moskwę do odpowiedzialności - zadeklarował w ubiegłym tygodniu zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel.


20:48, 28.10.2022
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Wróg poinformował dziś o rzekomym zakończeniu mobilizacji... W ich przekonaniu nie będzie potrzeby, aby przeprowadzać kolejne fale wysyłania Rosjan na front.

Patrząc jednak na to, co dzieje się na froncie, widzimy to zupełnie inaczej. Rosja stara się zwiększyć presję. Atakuje nasze pozycje, wykorzystując zmobilizowanych żołnierzy. Ci ludzie są brutalnie wykorzystywani przez swoje dowództwo. Są tak słabo przygotowani i wyposażeni, że wkrótce Rosja będzie potrzebować kolejnej mobilizacji.

Przygotowujemy się do tego, że rosyjskie kierownictwo będzie szukało nowych możliwości kontynuowania wojny, szczególnie dzięki wsparciu swoich wspólników z Iranu.

20:42, 28.10.2022

W trakcie wyzwalania miejscowości Newske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy siły ukraińskie rozbiły oddział rosyjski; zginęlo 34 Rosjan, a trzech wzięto do niewoli - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).


Newske wyzwoliła spod okupacji grupa wywiadowcza o nazwie "Kedr" wraz z 5. kompanią 66. Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy.


Newske leży na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego. Informację o jego wyzwoleniu media podały wcześniej w tym tygodniu. Sztab Generalny armii ukraińskiej przekazał, że wyparto oddziały rosyjskie z Newskego i z trzech innych miejscowości: Mjasożariwki i Karmazyniwki, leżących w obwodzie ługańskim wzdłuż granicy z obwodem donieckim oraz z Nowosadowego w obwodzie donieckim.

20:36, 28.10.2022

Trasa pomiędzy miastami: Swatowe i Kreminna w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, jest "praktycznie pod kontrolą" sił ukraińskich - poinformował w piątek lojalny wobec Kijowa szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w komunikacie w serwisie Telegram.

- Trasa Swatowe-Kreminna jest praktycznie pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy - oświadczył Hajdaj. Zapewnił, że oddziały ukraińskie "codziennie posuwają się naprzód".

Wcześniej, w czwartek, Hajdaj informował, że działania ofensywne w pobliżu okupowanych Swatowego i Kreminnej są dwoma głównymi kierunkami ukraińskiego natarcia w obwodzie ługańskim.

Trasa R-66 przebiegająca pomiędzy Swatowem a Kreminną i dalej na południe do Rubiżnego, ma zasadnicze znaczenie dla zaopatrzenia oddziałów rosyjskich. 

20:19, 28.10.2022

Szef BBN Jacek Siewiera spotkał się w Waszyngtonie z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem. Tematem rozmów była współpraca pomiędzy Polską i USA w kwestiach wojskowych i energetycznych, a także wsparcie dla Ukrainy.

20:07, 28.10.2022

Władimir Putin w czwartkowym przemówieniu zaprzeczał swoim własnym słowom, twierdząc, że "Rosja nigdy aktywnie nie mówiła nic o użyciu broni jądrowej". W poprzednich wystąpieniach straszył jednak Zachód użyciem taktycznej broni atomowej.

- Do użycia tej broni moim zdaniem nie dojdzie. Putin obawia się reakcji wszystkich państw dysponujących potencjałem nuklearnym. Dopóki Federacja Rosyjska przegrywa, a przegrywać będzie, tak długo Putin będzie grał tym elementem zastraszania świata zachodniego, jakim jest taktyczna broń jądrowa - ocenił w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski gen. bryg. rez. dr Jarosław Kraszewski, były szef Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych. 

19:55, 28.10.2022

Ukraińscy specjaliści wojskowi przechodzą już szkolenie w ramach programu szkolenia obrony przeciwlotniczej NASAMS, który zostanie zakończony w najbliższym czasie. Po zakończeniu szkolenia systemy trafią do Ukrainy - poinformowała wicerzecznik Pentagonu Sabrina Singh.

19:42, 28.10.2022

Rosyjscy propagandyści manipulują informacjami w Rumunii, umieszczając w sieciach społecznościowych wiadomości o rzekomych protestach przeciw NATO; pomagają im w tym niektórzy politycy - twierdzą w piątek bukareszteńskie media.

W ocenie telewizji Digi24, w prorosyjską narrację przeciwko NATO, w tym przeciwko obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytorium Rumunii, wpisuje się szczególnie senator skrajnie prawicowej partii Aur Diana Sosoaca.

Stołeczna stacja odnotowała, że na swoim profilu w sieci Facebook rozsyła ona nie tylko krytyczne uwagi na temat obecności wojsk NATO w Rumunii, ale grozi też najważniejszym osobom w państwie.

“W jednym z takich filmów zamieszczonych przez senator na Facebooku zagroziła ona więzieniem za zdradę stanu prezydentowi Klausowi Iohannisowi” - poinformowała Digi24, zaznaczając, że materiał ten jest już masowo rozpowszechniany w internecie przez rosyjskich propagandystów.

Jak zauważa bukareszteńska telewizja, Sosoaca, a także rosyjscy manipulatorzy wykorzystujący w swoich filmach zdjęcia z rozmaitych protestów w Rumunii, sugerują, że obywatele tego kraju są przeciwni obecności wojsk NATO w swojej ojczyźnie.

“Wojna Rosji z Ukrainą to nie jest problem ani Rumunii, ani NATO, ani UE (…), a amerykańskie wojska nie mają miejsca w naszym kraju” - stwierdziła w jednym z nagrań pochodząca z Bukaresztu senator.

19:35, 28.10.2022

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych twierdzi, że Rosja jest gotowa do wznowienia rozmów z Ukrainą. - Chiny z zadowoleniem przyjmują gotowość Rosji do prowadzenia dialogu i wznowienia negocjacji z Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi - przekazał Wang Wenbin cytowany przez portal China Daily.

19:25, 28.10.2022

Partnerzy Ukrainy przekażą jej siłom zbrojnym aparaty bezzałogowe Switchblade 600 - zapowiedział w piątek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Do tej pory Ukraina otrzymywała inną wersję tych maszyn, Switchblade 300.

Ihnat, którego cytuje ukraiński portal Hromadske, powiedział, że partnerzy przekażą Ukrainie "kilka zestawów" dronów Switchblade 600.

- To nowoczesny aparat bezzałogowy, który ma bardzo mocne parametry techniczne i taktyczne. Oczekujemy, że bardzo dobrze zaprezentuje się w działaniach bojowych w Ukrainie - powiedział rzecznik.

O rozmowach na temat dostarczenia Ukrainie 10 przeciwpancernych dronów-kamikadze Switchblade 600 informowano w maju. Agencja Bloomberg podała wówczas, że Pentagon zabiega o zawarcie umowy na zakup 10 takich maszyn. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie dla portalu Politico, opublikowanym 25 października, że Ukraina "wciąż czeka" na te drony. Firma AeroVironment, która opracowała maszyny, oświadczyła w październiku, że dostawa 10 maszyn powinna dotrzeć w ciągu tygodni - podał Politico.

19:15, 28.10.2022

W piątek ukraińscy obrońcy zaatakowali 26 obszarów, w których skoncentrowana jest siła, broń i sprzęt wojskowy wroga, Oprócz tego zniszczono cztery magazyny amunicji okupantów - poinformował  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:08, 28.10.2022

"Rosyjskie ośrodki propagandowe eksponują przekaz o zakończeniu 'częściowej mobilizacji'... Do wojska miało trafić 300 tys. poborowych. Mobilizacja nie  doprowadziła do załamani się ukraińskiej obrony. Pomogła jedynie wstrzymać ukraińską ofensywę. Możemy spodziewać się, że mobilizacja będzie kontynuowana, lecz dalszy proces również radykalnie nie odmieni sytuacji. Upadł kolejny mit - tym razem mit 'milionowej armii poborowych', która wkrótce ruszy na Kijów i wojna zostanie zakończona..." - ocenia Michał Marek, ekspert w dziedzinie dezinformacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

18:58, 28.10.2022

Podczas piątkowej rozmowy z szefem irańskiej dyplomacji zażądałem od władz w Teheranie natychmiastowego zaprzestania dostaw broni do Rosji; przy pomocy tego uzbrojenia wróg morduje naszych cywilów i niszczy infrastrukturę krytyczną - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.


Przedstawiciel rządu w Kijowie powiadomił, że rozmowa telefoniczna z ministrem Husejnem Amirem-Abdollahianem odbyła się na prośbę strony irańskiej.

18:47, 28.10.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski niemal przez cały wywiad dla włoskiego dziennika "Corierra della Sera" zachował spokój. Emocji nie powstrzymał jednak przy pytaniu o skutki wojny w Ukrainie odczuwane przez włoskich przedsiębiorców.

18:30, 28.10.2022

Kolejne nagranie z frontu. Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski czołg T-90AM, wykorzystują pocisk M982 Excalibur.

18:15, 28.10.2022

Za protestami paraliżującymi od września stolicę Mołdawii - Kiszyniów, stoi środowisko skupione wokół członka opozycji Ilana Sora, domniemanego agenta rosyjskiej FSB, spadkobierczyni KGB - twierdzi w piątek, powołujący się na źródła w ukraińskich i zachodnich służbach wywiadowczych, dziennik "Washington Post".

Dokumenty ukraińskich służb, z którymi zapoznała się gazeta, dowodzą, że 35-letni Sor, pochodzący z rodziny mołdawskich żydów i urodzony w Izraelu, działa w imieniu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Federacji Rosyjskiej, eskalując napięcie w Mołdawii.

Według amerykańskiego dziennika Moskwa poprzez swoje spółki skierowała już dziesiątki milionów dolarów dla swojej siatki mołdawskich polityków w celu "reorientacji polityki Mołdawii" i skierowania tego kraju na drogę współpracy z Rosją.

18:03, 28.10.2022

Oskarżył Zachód o kryzys żywnościowy, zaczął wycofywać się ze straszenia bombą atomową, próbował tłumaczyć się z agresji na Ukrainę, a na koniec zapowiedział, że chce pokoju. 

Przemówienie Władimira Putina na forum Klubu Wałdajskiego odbiło się szerokim echem na całym świecie. Zachodnia opinia publiczna oceniła je krótko: kłamliwe i absurdalne. - Putin będzie dobrym wujkiem, kiedy będzie mówił o pokoju. A złym wujkiem, kiedy ukraińska armia będzie odbijać zajęte przez Rosję tereny. Wyszła z niego natura oficera KGB. To przemówienie było chyba tylko dla niego – mówią Wirtualnej Polsce eksperci.

17:47, 28.10.2022

Do Kijowa trafiło nowe uzbrojenie dla obrony przeciwlotniczej - poinformował w piątek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

- Mieliśmy zebranie z wojskowymi i zaznaczyłem, że musimy bronić naszych obiektów energetycznych. (...) Wojskowi zapewnili mnie, że teraz do Kijowa trafił nowy sprzęt obrony przeciwlotniczej i przestrzeń powietrzna będzie lepiej chroniona - powiedział Kliczko w lokalnej Telewizji Kijów. Dodał następnie: "mamy nadzieję, że nie będzie więcej ataków i prowokacji przy użyciu dronów kamikadze i rakiet".

17:29, 28.10.2022

Rzeszów przekaże dla Ukrainy agregaty prądotwórcze. Z prośbą o takie wsparcie zwrócił się do władz miasta mer partnerskiego Lwowa. Cztery takie urządzenia już mamy, apelujemy o przekazywanie kolejnych - prosi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Zaszczytny tytuł miasta-ratownika, którym Rzeszów został uhonorowany jako pierwsze miasto na świecie, zobowiązuje. Dlatego też zwracamy się z wielkim apelem do mieszkańców miasta, jak też i regionu, do przedstawicieli biznesu, zarówno regionalnego jak i światowego, który ma swoje reprezentacje u nas, o wsparcie zbiórki agregatów prądotwórczych - apeluje prezydent Rzeszowa.

W komunikacie przesłanym mediom prezydent Fijołek poinformował, że z prośbą o przekazanie tego typu wsparcia wystąpił do Rzeszowa mer Lwowa - Andrij Sadowy.

- Wiemy, że obecnie na Ukrainie Rosja intensywnie bombarduje obiekty infrastruktury energetycznej. Mer Lwowa, czyli naszego miasta partnerskiego, zwrócił się o nas z prośbą o przekazanie agregatów prądotwórczych, dzięki którym będzie można zabezpieczyć przynajmniej te podstawowe potrzeby energetyczne - zaznaczył Fijołek.

17:13, 28.10.2022

Dyktator z Mińska robi wszystko, aby pokazać, że jego armia ma jakąkolwiek siłę bojową. Jednak zdjęcia udostępnione przez państwową agencję z Białorusi odsłaniają coś przeciwnego. Rzekome nowinki to rozwiązania, które muszą budzić zdziwienie.

Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kyn7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4kyn7w
Więcej tematów