Putin naprawdę się na to zdecydował. Oto, kogo mobilizuje
Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła poprawki do ustawy o mobilizacji. Umożliwiają one mobilizację obywateli posiadających zaległe wyroki za popełnienie poważnych przestępstw.
Na środowym posiedzeniu Duma Państwowa przyjęła poprawki, które anulują obecny zakaz poboru do służby wojskowej obywateli, którzy mają zaległy wyrok skazujący za popełnienie poważnego przestępstwa.
Autorami poprawek byli szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapołow i jego pierwszy zastępca Andriej Krasow.
Jednocześnie opublikowano listę osób, które nie podlegają mobilizacji. Do tej kategorii należą osoby skazane za popełnienie aktu terrorystycznego, wzięcie zakładników, zorganizowanie nielegalnej grupy zbrojnej, porwanie samolotu, nielegalne obchodzenie się z materiałami nuklearnymi, zdradę, współpracę na zasadzie poufności z obcym państwem lub organizacją, szpiegostwo, zamach na życie urzędnika państwowego, gwałtowne przejęcie władzy, zbrojny bunt lub akt międzynarodowego terroryzmu.
Poprawki zostały przyjęte w drugim czytaniu projektu ustawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ta broń dałaby Rosji przewagę. Ekspert nie ma wątpliwości
Wojna w Ukrainie. Mobilizacja w Rosji może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn
Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę w Ukrainie. Według oficjalnych przekazów Kremla, pobór obejmuje około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.
Do udziału w wojnie werbowani są też więźniowie. Werbunek w więzieniach w Rosji prowadził, według niezależnych mediów rosyjskich, osobiście Jewgienij Prigożyn, rosyjski biznesmen, który - jak się uważa - finansuje "grupę Wagnera", czyli prywatną firmę wojskową pracującą dla Kremla.
Z czym kojarzy Ci się "polskość"? Z czego najbardziej jesteś dumny jako Polak? Zapraszamy do krótkiej ankiety TUTAJ
Źródło: interfax.ru, PAP