Trwa ładowanie...

Błyskawiczna riposta. Tak Ukraińcy odpowiadają Putinowi [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 246. dzień inwazji w Ukrainie. Putin wygłosił przemówienie na sesji plenarnej Wałdajskiego Klubu Dyskusyjnego. Dużo czasu poświęcił na krytykę Zachodu. Stwierdził, że trudno będzie zasiąść do rozmów ws. pokoju w Ukrainie. - Ten, kto sieje wiatr, zbiera burzę - ocenił. Na te słowa zareagowała natychmiast Ukraina. "To jedyna prawda, jaką Putin powiedział. 'Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę'. Burza właśnie nadchodzi" - napisał Mychajło Podolak na Twitterze. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Błyskawiczna riposta. Tak Ukraińcy odpowiadają PutinowiBłyskawiczna riposta. Tak Ukraińcy odpowiadają PutinowiŹródło: East News, fot: LIBKOS
d2irxr1
d2irxr1
Trwa łączenie
22:20, 27.10.2022

- Nie można mówić, że walki w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, przyjęły charakter wojny pozycyjnej; to prawda, że nasze wojska posuwają się do przodu powoli, ale najważniejsze jest to, że systematycznie zdobywamy teren i wypieramy wroga - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

22:01, 27.10.2022

- Oczywiście, że możemy stawiać czoło zarówno wyzwaniom w regionie  Indo-Pacyfiku, jak i temu, co się dzieje na kontynencie amerykańskim.  Mamy wystarczająco potężne i duże siły militarne, by nie tylko sprostać  tym, ale i innym wyzwaniom na całym świecie - powiedział Kirby podczas  spotkania z zagranicznymi dziennikarzami w Waszyngtonie. Odpowiedział w  ten sposób na pytanie PAP, czy USA są w stanie

Opublikowana w czwartek Strategia Obrony Narodowej, podobnie jak  wcześniejsza Strategia Bezpieczeństwa Narodowego wyznacza Chiny jako  głównego rywala USA, podczas gdy Rosja jest jako zagrożenie "ostre", ale  przemijające. Jak powiedział Kirby, nie oznacza to, że USA zamierzają  zmniejszać swoją obecność wojskową w Europie "w przewidywalnej  przyszłości". Dotyczy to też 20 tys. żołnierzy wysłanych do Europy, w  tym do Polski, w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę.

21:59, 27.10.2022

Dodatkowe 20 tys. żołnierzy USA wysłanych do Europy po rosyjskiej  inwazji na Ukrainie pozostanie tam w przewidywalnej przyszłości - powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby  w odpowiedzi na pytanie PAP o to, jak USA mogą zarówno bronić Europy, jak i Indo-Pacyfiku. 

21:56, 27.10.2022

Ukraińskie siły zniszczyły w środę wieczorem rosyjski skład paliw na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko informował na Telegramie, że w wyniku skutecznego ataku doszło do pożaru co najmniej 12 cystern, które znajdowały się na stacji kolejowej.

Efekty ostrzału zostały następnie zaprezentowane przez korespondenta rosyjskiej telewizji Rossija-24 Borisa Maksudowa. Pozwoliło to ukraińskim wojskom "dokończyć dzieła" i zniszczyć kolejne cztery cysterny o pojemności 60 ton - czytamy na łamach serwisu.


21:54, 27.10.2022

Dzięki audycji wyemitowanej na antenie rosyjskiej telewizji ukraińskie wojska dowiedziały się o skutkach poprzedniego ataku na magazyn paliw wroga w Szachtarsku, w okupowanej części Donbasu, i w czwartek mogły przeprowadzić tam kolejny ostrzał - powiadomił portal NV.

21:41, 27.10.2022

W sieci pojawił się film z ukraińskich okopów. "Ukraińcy potrafią zamienić nawet okop w sztukę" - pisze Ukrainian World na Twitterze.

21:37, 27.10.2022

Polski gen. Piotr Trytek  stanie na czele międzynarodowej misji szkoleń  dla wojsk ukraińskich. To ogromna odpowiedzialność, ale także uznanie  pozycji Polski na arenie międzynarodowej - ocenił wicepremier, szef MON  Mariusz Błaszczak. 

21:31, 27.10.2022

Na listach znajduje się m.in. wyposażenie dla stacji transformatorowych, samochody dostawcze, około 350 kilometrów kabla,  blisko 2600 agregatów prądotwórczych i około 3250 urządzeń grzewczych -  informuje telewizja ARD.

Wiele z tych towarów jest produkowanych przez niemieckie firmy, takie  jak Siemens Energy. Janczenko wezwała przedsiębiorstwo do wypełnienia spoczywającej na nim odpowiedzialności społecznej poprzez dostarczenie  towarów. Rząd niemiecki mógłby wnieść wkład, przejmując część kosztów - wskazała.

21:25, 27.10.2022

Ukraina liczy na pomoc Niemiec w walce z zimnem i przerwami w dostawie  prądu podczas nadchodzącej zimy; dwie listy potrzebnych towarów,  sporządzone przez ministerstwo energetyki w Kijowie, zostały przesłane  do rządu federalnego - poinformowała w rozmowie z Reutersem  współprzewodnicząca niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Hałyna Janczenko. 

21:17, 27.10.2022

Jak przypomina CNN, wcześniej Biden w rozmowie ze stacją przyznał, że w prawdzie nie miał w planach spotykać się z Putinem, ale spotkanie G20 byłoby jedyną okolicznością, kiedy mógłby to rozważyć.

21:11, 27.10.2022
pilne

Prezydent USA Joe Biden nie zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podczas zjazdu G20 na Bali w przyszłym miesiącu - przekazał  John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. 

21:06, 27.10.2022

Kolejne nagrania pożaru po ataku na skład ropy w okupowanym Szachtarsku. O czwartkowym ataku informuje strona rosyjska, oskarżając o niego Ukrainę.

21:00, 27.10.2022

Izraelskie władze, które przez długi czas nie chciały się opowiadać po  żadnej ze stron konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, zaczynają zmieniać  zdanie. Jak poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski,  rozpoczęła się współpraca między ukraińskimi i izraelskimi służbami wywiadowczymi. 

Według byłych oficerów wywiadu, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, celem "sojuszu" dwóch państw jest udaremnienie ataków irańskich dronów, a teatr działań wojennych w Ukrainie może być dla Izraela swoistym poligonem. 

20:51, 27.10.2022

Armia rosyjska próbuje walczyć z ukraińskimi cywilami, ostrzeliwując obiekty infrastruktury krytycznej, które zaopatrują ludność w prąd, wodę i ciepło. W sieci pojawiają się zdjęcia miast pogrążonych w ciemnościach.

20:43, 27.10.2022

Ukraina jest zainteresowana nowymi zachodnimi systemami obrony powietrznej, zapewniającymi większą skuteczność w walce z dronami irańskiej produkcji, a także m.in. niektórymi rodzajami broni kasetowej, których eksportu zabraniają przepisy obowiązujące w USA - powiadomił amerykański magazyn "Foreign Policy".

20:35, 27.10.2022

Po kolejnej wymianie jeńców, 10 żołnierzy Ukrainy wróciło do domu. W grupie jest 1 oficer i 9 szeregowców i sierżantów - informuje ukraiński parlament. Jak dodaje, zwrócono również ciało amerykańskiego ochotnika, weterana armii amerykańskiej, Joshua Alana Jonesa.

20:31, 27.10.2022

Prezydent Zełenski w wywiadzie dla "Corriere della Sera" powiedział, że nie widzi żadnych oznak wycofywania się Rosjan z Chersonia. Jego zdaniem, doniesienia o wycofywaniu się Rosjan, to część walki informacyjnej. - Nie mogę zdradzić wszystkiego. To atak informacyjny dla nas, aby tam jechać, zabierać tam ludzi z innych kierunków. To była ich operacja informacyjna. Nie są gotowi do opuszczenia Chersonia - wyjaśnił.

20:21, 27.10.2022

Do Ukrainy dociera pomoc humanitarna z Łotwy. Generatory, a także produkty spożywcze.

20:16, 27.10.2022

Poprzez ostrzały ukraińskiej infrastruktury cywilnej władze Rosji próbują wywołać katastrofę humanitarną i sprowokować nową falę uchodźców do krajów europejskich – alarmują ukraińskie władze. W obliczu niepowodzeń na froncie Rosja sięga po te działania, by sterroryzować ludność cywilną i zmusić ukraińskie władze do ustępstw.

Jak podkreślają eksperci, ataki na obiekty cywilne są zbrodnią wojenną w świetle prawa międzynarodowego. Niszczenie infrastruktury energetycznej nie ma żadnego uzasadnienia wojskowego. 

20:12, 27.10.2022

Z poważnym ograniczeniem zasobów energii elektrycznej zmagają się także inne ukraińskie regiony. Po zmasowanych i powtarzających się atakach rosyjskich na obiekty infrastruktury energetycznej Ukraina przygotowuje się na ciężką zimę i poważny deficyt energii.

20:10, 27.10.2022

Dostawca energii, cytowany przez portal Ukrainska Prawda, podał, że Kijów zużywa normalnie 1000-1200 MW, natomiast możliwości dostawcy spadły do 600-800 MW, czyli niemal o połowę. 

W obwodzie kijowskim, jak poinformowały władze regionu, przygotowywanych jest ponad 750 punktów grzewczych, które będą działać w okresie zimowym. "We wsiach pomieszczenia te są obliczone na ok. 30 osób, w miastach – do 300. Będą wyposażone w dodatkowe zasilanie, w większości przypadków z generatorów" – podano.

20:06, 27.10.2022

"Zniszczenia są poważne. Dlatego bardzo pogarsza się sytuacja z dostawami prądu" – powiadomił dostawca energii elektrycznej w Kijowie, przedsiębiorstwo DTEK Yasno. W nocy ze środy na czwartek Rosjanie znowu atakowali ukraińskie obiekty energetyczne.

Odłączenia prądu będą trwać dłużej i będą dotyczyć znacznie większej liczby odbiorców – zapowiedziano.

20:03, 27.10.2022
pilne

Po kolejnych atakach Rosji na obiekty energetyczne władze zapowiadają poważniejsze ograniczenia dostaw prądu w Kijowie i obwodzie kijowskim. Deficyt energii może osiągnąć nawet 30 proc.

20:01, 27.10.2022

Mychajło Podolak we wpisie na Twitterze zestawił dwa zdjęcia. Jedno z Londynu z 1939 roku i drugie z Kijowa obecnie."Może i nie mamy świateł na ulicy, ale to jest w naszych sercach. Rosja kontynuje ataki na infrastrukturę, ponieważ ich dusze są pełne ciemności. Putin chce przybliżyć światu ciemne wieki, ale nie możemy na to pozwolić. Zło musi zostać powstrzymane. Ukraina musi wygrać" - napisał.

19:56, 27.10.2022

Jak wyjaśnił szef Pentagonu, o ile Chiny są jedynym rywalem USA, który zagraża pozycji Ameryki, o tyle Rosja jest zagrożeniem "ostrym".

- Wybraliśmy to słowo uważnie. W przeciwieństwie do Chin Rosja nie może podtrzymać systemowego wyzwania dla Stanów Zjednoczonych w długim okresie, ale rosyjska agresja stanowi bezpośrednie i ostre zagrożenie dla naszych interesów i wartości - powiedział Austin. Wśród innych priorytetów wymienił modernizację arsenału nuklearnego USA we wszystkich obszarach, a także inwestycje w zdolności w cyberprzestrzeni i kosmosie.

Szef resortu obrony wyraził przy tym pewność, że USA mają odpowiednie siły, by odpowiedzieć na oba wyzwania. Podkreślił też, że dzięki inwestycjom w Europie kraj jest w stanie wysłać na kontynent znaczące siły "bardzo, bardzo szybko".

19:43, 27.10.2022

W przeciwieństwie do Chin Rosja nie jest w stanie stanowić długoterminowego i systemowego wyzwania dla Stanów Zjednoczonych - powiedział w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak dodał, głównym priorytetem USA jest obrona przed zagrożeniami z Chin.

Austin podsumował w ten sposób podczas konferencji prasowej opublikowaną w czwartek odtajnioną wersję Strategii Obrony Narodowej. 80-stronicowy dokument uznaje za najwyższy priorytet "obronę kraju dostosowaną do rosnącego zagrożenia w wielu domenach przez ChRL".


Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2irxr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2irxr1
Więcej tematów