Trwa ładowanie...

Owsiak na liście do Nobla. "Nominacja przyjęta"

Komitet Norweski przyjął nominację dla Jurka Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2019. Tytuł zostanie przyznany pod koniec roku - 10 grudnia. Z informacji tej ucieszyło się wielu Polaków, ale trzeba pamiętać, że jest to jedynie formalne zaakceptowanie nominacji, która wysyłane jest w formie automatycznej odpowiedzi.

Share
Owsiak na liście do Nobla. "Nominacja przyjęta"Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d222arg

Wniosek o przyznanie nagrody byłemu już szefowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożył poseł Ruchu Kukiz'15 Andrzej Kobylarz razem z Rafałem Collinsem z TVN Turbo.

To już trzeci rok z rzędu, kiedy Jerzy Owsiak jest zgłaszany jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Wcześniej takie wnioski składali Joanna Schmidt z Nowoczesnej oraz politolog prof. Adam Grzegorczyk. Oba wnioski także zostały wówczas zaakceptowane, ale Owsiak nagrody nie dostał.

W ubiegłym roku w sondażach 68 proc. pytanych było za przyznaniem Owsiakowi i WOŚP Nobla. Przeciwne zdanie wyrażał co trzeci ankietowany.

d222arg

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski. Zgłoszenia do nagrody przyznawanej w danym roku można wysyłać do 1 lutego. Komitet tworzy listę, która jest dalej oceniana. Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 8 mln koron szwedzkich ( czyli ok 3,8 mln zł).

Jak są wyłaniani kandydaci? Jak podaje gazeta.pl, zgłoszenia wysyła się za pomocą internetowego formularza. Jeśli spełnia ono wszystkie wymogi, nominujący otrzymuje automatyczną odpowiedź zwrotną z adresu no-reply@nobel.no z informacją, że nominacja została przyjęta. Następnie komitet ocenia działalność zgłoszonych kandydatów i przygotowuje listę osób, które dalej są brane pod uwagę. Zazwyczaj znajduje się na niej kilkanaście, maksymalnie trzydzieści nazwisk. Potem odbywa się debata nad kandydatami i wybór zwycięzcy w głosowaniu większościowym.

Owsiak rezygnuje

W poniedziałek podczas konferencji prasowej WOŚP Jerzy Owsiak złożył rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP.

- Ta nienawiść w moją stronę, w stronę fundacji, grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady - mówił Owsiak.

d222arg

Zarząd Fundacji WOŚP przyjął rezygnację. Nie powstrzymało to nawoływania Owsiaka do zmiany decyzji.

Źródło: warszawawpigulce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d222arg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d222arg
d222arg
Więcej tematów