Trwa ładowanie...
d3efxti

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Najnowsze informacje
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 25. 15 stycznia WOŚP zbierało pieniądze na ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Na pediatrię pieniądze będą zbierane po raz czwarty, a od pięciu lat WOŚP z każdego finału przeznacza część zebranych pieniędzy na osoby starsze.

W 2017 roku po raz pierwszy w historii organizowania finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy TVP nie będzie gospodarzem finału. Całodzienną relację z finału orkiestry będzie można oglądać na kanałach należących do grupy TVN.

Po 24 finale orkiestry Jerzy Owsiak opublikował na Facebooku list do dyrektora TVP2, w którym zauważył, że o wynikach zbiórki TVP2 poinformowała tylko raz, a TVP1 wcale. Według Owsiaka jest to efekt cenzury w telewizji publicznej jaka spotyka Orkiestrę. W 2017 roku finał WOŚP nie był relacjonowany w TVP, a falę oburzenia wywołało usunięcie na etapie montażu serduszka Orkiestry z kurtki Arkadiusza Myrchy udzielającego komentarza telewizji.

Oskarżenia wobec Owsiaka

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wzbudza wiele oskrżeń. Przed finałem orkiestry w 2016 roku poseł Stanisław Pięta (PiS) stwierdził, że jeśli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w „hecę WOŚP” to następnego dnia może składać raport o zwolnienie ze służby. Ale wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oświadczył, że nie było takiego zakazu.

Jerzy Owsiak oskarżany jest o wykorzystywanie fundacji do prywatnych celów. Po finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2014 roku portal „Niezależna.pl” podał, że Owsiak kupił "luksusowy 115-metrowy apartament, warty około miliona złotych" i najprawdopodobniej zapłacił za to gotówką. Według „Niezależnej” żona Owsiaka pracuje w fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gdzie zarabia 12,2 tys. zł miesięcznie. „Fronda” podała też, że z WOŚP przeznacza tylko 54 proc. zebranych pieniędzy na cele charytatywne. Jerzy Owsiak odpowiada swoim krytykom, że publikuje sprawozdania finansowe a fundacja podlega kontroli ministerstwa finansów, które nie ma zastrzeżeń do działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rekordowe zbiórki pieniędzy

WOŚP z każdym rokiem zbiera coraz więcej pieniędzy. W 2015 roku było to ponad 53 mln zł, a w 2016 ponad 70 mln zł. Po każdym finale okazuje się, że został pobity rekord z poprzedniego roku.

d3efxti

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3efxti
d3efxti
d3efxti
Więcej tematów
d3efxti