Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2023. Jakie prace wykonać w ogrodzie?
Czerwiec jest kolejnym miesiącem prac w ogrodzie oraz na działce. Chociaż do zrobienia jest nieco mniej, niż na początku wiosny, nie oznacza to całkowitego odpoczynku. Co siać w czerwcu? Które z roślin zaczną wydawać plony? Przedstawiamy kalendarz biodynamiczny ogrodnika na szósty miesiąc roku.
31.05.2023 10:25
Kalendarz biodynamiczny zakłada, że rozwój roślin oraz cykl ich życia jest uzależniony od faz Księżyca. Według jego zwolenników pozwala on na zaplanowanie prac zgodnie z naturą, a także bardziej ekologiczną uprawę. Jakie prace - zgodnie z nim - powinny zostać wykonane w ogrodzie w czerwcu?
Kalendarz biodynamiczny 2023. Kalendarz ogrodnika na czerwiec
Pełnia Księżyca w czerwcu będzie miała miejsce 4 dnia miesiąca. Jak wskazuje kalendarz biodynamiczny, do tego czasu, a także w drugiej części miesiąca (po 17.06) występują korzystne warunki do wysiewu roślin. Co siać w tym okresie? To doskonały czas na posadzenie do gruntu letnich odmian sałaty i rzodkiewki, a także posianie ogórków z nasion.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza nimi, w czerwcu można jeszcze dokonać rozsad pomidorów, fasoli, papryki oraz roślin, które wydają plony aż do jesieni. W dni owocowe można również wysadzać dynie, arbuzy czy miechunki.
Kalendarz ogrodnika. Czerwiec 2023. Czas zbiorów
W czerwcu pojawiają się także pierwsze plony. Wśród owoców i warzyw, które wówczas nadają się do zbioru, znajdują się m.in. truskawki, cebula dymka, sałata, botwinka, szpinak, czereśnie, poziomki, rzodkiewka, kalafior. Jeżeli pogoda okaże się sprzyjająca, w drugiej części miesiąca pojawią się również pierwsze maliny, porzeczki oraz agrest.
Zobacz także
Kalendarz biodynamiczny wskazuje również, że czerwiec jest czasem obfitości ziół: mięty, lubczyku, bazylii, zielonej pietruszki czy oregano. Po zbiorze warto je ususzyć lub zamrozić, by móc korzystać z nich przez cały rok.
Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023. Jakie prace wykonać w czerwcu?
W czerwcu warto też dokonać prac porządkowych oraz przygotować ogrody i działki do dalszej części sezonu. Można palikować pomidory rosnące w gruncie, a także rozpocząć proces nawożenia roślin. Należy pamiętać, by w jego trakcie odpowiednio dopasować rodzaj oraz ilość preparatu do gatunku drzewa, krzewu, kwiatów, owoców czy warzyw.
Jak wskazuje kalendarz ogrodnika, czerwiec to również dobry czas na przycinanie bylin i usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. W drugiej części miesiąca należy również rozpocząć przycinanie żywopłotów. Przełom wiosny i lata to także okres intensywnych prac porządkowych, polegających na odchwaszczaniu roślin, koszeniu trawnika oraz zabezpieczaniu poszczególnych gatunków przed szkodnikami i chorobami.
Zobacz również: Aktualne ceny truskawek. W tym roku możemy być zaskoczeni