Kalendarz biodynamiczny na 2023 rok. Kiedy rozpocząć prace w ogrodzie?
Kalendarz księżycowy ogrodnika, znany również jako kalendarz biodynamiczny, pozwala zaplanować prace w ogrodzie i na działce. Jak prezentuje się korzystny plan sadzenia i plonów dla rolników, ogrodników i działkowców? Przedstawiamy rozpiskę na każdy miesiąc.
02.01.2023 14:59
Kalendarz biodynamiczny opiera się na zasadach rolnictwa opracowanych w latach 20. XX wieku. Koncepcje powstały na podstawie obserwacji wpływu zmieniających się faz księżyca na roślinność. Biodynamika jest powiązana z ekologią - jej główne założenie opiera się na dostosowaniu planu prac do naturalnych cykli w przyrodzie.
Kalendarz biodynamiczny 2023 - styczeń
Styczeń, jako miesiąc zimowy to czas, w którym przyroda i ziemia odpoczywają. To doskonały okres na zaplanowanie upraw, a także zabezpieczenie całorocznych krzewów i drzew. Należy również dopilnować prawidłowej pielęgnacji delikatnej roślinności, na przykład przez usunięcie śniegu z gałęzi. Już w styczniu dobrze zadbać o pierwsze kwiaty - można rozważyć zasianie pelargonii czy heliotropów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kalendarz księżycowy 2023 - luty
W lutym warto zająć się przycięciem pędów oraz gałęzi - na przykład agrestu i gruszy oraz krzewów kwiatowych. Zgodnie z zaleceniami kalendarza biodynamicznego, w tym czasie dobrze jest rozpocząć wysiew niektórych owoców i warzyw - w tym papryki, selera, czy pora. Działkowcy i sadownicy, przy sprzyjającej pogodzie mogą również zająć się ochroną pni drzew - w tym celu pokrywa się je mieszanką wapna i wody.
Kalendarz biodynamiczny na marzec
Marzec to pierwszy miesiąc intensywnych prac w ogrodzie, na działkach i w polu. We wskazanych dniach można rozpocząć wysiew grochu, pietruszki, cebuli, buraków, czy sałaty. Warto pamiętać o przycięciu krzewów róży, hortensji i innych krzewów ozdobnych. Podczas pełni księżyca, zalecane jest nawożenie roślin - jego rozpoczęcie zależy jednak od panujących warunków atmosferycznych.
Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2023
Kwiecień jest kolejnym miesiącem, w którym prace w ogrodzie i na działce powinny postępować szybko. To ostatni moment na zasianie roślin, których nie udało się posiać w marcu. W tym czasie należy zatroszczyć się o gatunki kwiatów ozdobnych - nagietków, chabrów, aksamitków. Zgodnie z kalendarzem księżycowym dla ogrodników i działkowców, w kwietniu wykonuje się również opryski przeciwko szkodnikom - należy również odchwaścić teren.
Zobacz także
Kalendarz księżycowy 2023 dla działkowca. Maj
Maj jest okresem dynamicznego wzrostu roślinności oraz kwitnienia, W tym czasie należy zadbać o odpowiednie nawożenie gleby oraz regularne pozbywanie się chwastów i szkodników. Zgodnie z obserwacjami i przesądami, w połowie miesiąca mają miejsce tzw. zimni ogrodnicy - kalendarze biodynamiczne zalecają więc rozsadzanie oraz sianie owoców i warzyw dopiero w drugiej połowie maja. W "dni owocowe" można sadzić m.in. pomidory, dynię, cukinię, ogórki i kukurydzę. Podczas "dni korzeniowych" zalecane jest posianie marchwi, pietruszki czy buraków.
Kalendarz dla ogrodnika 2023. Czerwiec
Czerwiec jest miesiącem zbiorów pierwszych plonów - przede wszystkim owoców jagodowych (truskawek, borówek, jagód). W tym czasie dojrzewają również niektóre odmiany warzyw kapustnych. Kalendarz biodynamiczny zaleca rozsadzenie arbuzów, dyń, papryk, melonów w połowie roku, a także pozbycie się bocznych odrostów u pomidorów. W czerwcu można wysiewać groszek cukrowy oraz fasolkę szparagową.
Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2023
Lipiec jest miesiącem przeznaczonym na zbiory oraz dosiew. W tym czasie dojrzewają m.in. agrest, maliny, pomidory, cukinie, porzeczki oraz truskawki. Kalendarz księżycowy zachęca również do pierwszych przygotowań na zimę - w siódmym miesiącu roku należy zebrać oraz ususzyć zioła. Warto pamiętać o pielęgnacji roślin i trawników - można również rozpocząć ich nawożenie za pomocą kompostu.
Zobacz także
Kalendarz dla działkowców - sierpień
Sierpień jest ostatnim miesiącem najintensywniejszych zbiorów. W tym czasie dojrzewają m.in. ogórki, cukinie, fasolka szparagowa, borówki - a przy sprzyjającej pogodzie - również pierwsze owoce śliwek i moreli. Ze względu na zwyczajową suszę panującą w tym okresie, należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie roślinności. Kalendarz księżycowy wskazuje również, że w sierpniu rozpoczyna się rozsiew lilii, piwonii oraz irysów.
Kalendarz biodynamiczny na wrzesień
Kalendarz dla ogrodników wskazuje, że początek jesieni jest momentem, w którym należy zasadzić cebulki kwiatów, kwitnących na przełomie zimy i wiosny, a więc krokusów, przebiśniegów, tulipanów, narcyzów. We wrześniu wciąż zbiera się plony - w tym jabłek, gruszek, śliwek, winogron. Ten miesiąc jest także okresem pierwszych, zimowych przygotowań. Należy uporządkować rabaty kwiatowe oraz grządki z roślinami jednorocznymi oraz owocami i warzywami, które zakończyły cykl życia.
Kalendarz ogrodnika na październik
W październiku kończy się sezon na większość odmian jabłek, gruszek oraz śliwek. W tym czasie należy również zebrać plony warzyw korzeniowych - np.marchwi. Kalendarz biodynamiczny zaleca intensywne rozpoczęcie prac, mających na celu przygotowanie roślinności i ziemi na nadchodzącą zimę - należy pamiętać również o regularnym usuwaniu liści i obumarłych kwiatów.
Kalendarz księżycowy listopad 2023
W listopadzie wciąż pojawiają się plony jarmużu, selera, pietruszki, marchwi. To ostatni moment na zbiory oraz przygotowanie ziemi na nadchodzące mrozy. Kalendarz dla ogrodników i działkowców wskazuje, że jedenasty miesiąc roku jest dobrym czasem na wysiew nasion, które przetrwają ujemne temperatury - na przykład nagietków. Warto zadbać o rośliny doniczkowe i umieścić je w cieplejszym miejscu.
Zobacz także
Kalendarz biodynamiczny dla ogrodników. Grudzień
Ostatni miesiąc roku jest okresem odpoczynku od intensywnych prac ogrodowych i działkowych. To również ostatni moment na zadbanie o rośliny wrażliwe na mróz - należy je wykopać lub zabezpieczyć w odpowiedni sposób. W przypadku sprzyjającej pogody, warto zabrać się za prace porządkowe - w tym usunięcie ewentualnych pozostałości po opadniętych liściach czy naprawę ewentualnych zniszczeń, wywołanych np. przez śnieg lub wiatr.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.