Trwa ładowanie...
d4c9hlu

Przyroda szaleje. Maliny, truskawki i poziomki wciąż owocują. Obok kwitną forsycje

Wiosenne, a nawet wręcz przypominające lato wskazania termometrów, sprawiły, że przyroda oszalała. Wciąż kwitną i owocują poziomki i truskawki. Wiele osób cieszy się jeszcze malinami zbieranymi z własnych krzewów. Na Podhalu zakwitły forsycje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poziomki w listopadzie?  Przyroda oszalała
Poziomki w listopadzie? Przyroda oszalała (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Kgsz)
d4c9hlu

"Listopad w Zakopanem. W ogródku obrodziły truskawki i maliny. Zakwitły też wiosenne forsycje" - napisał do redakcji "Tygodnika Podhalańskiego" jeden z czytelników. Jak się okazuje, podobnie jest w całej Polsce.

Ciepła aura sprawiła, że także na Śląsku czy na Mazowszu wciąż owocują jeszcze truskawki i maliny. W przydomowych ogródkach można także wciąż zbierać poziomki.

Kwitną nie tylko forsycje, ale także rododendrony, zwane różanecznikami, których kwiatami cieszymy się zazwyczaj w maju.

d4c9hlu

Powtórnie zakwitły także przepiękne pigwowce. Na wielu krzewach widać obok dojrzałych już owoców ich przepiękne czerwonawe kwiaty.

Wielu ogrodników od sierpnia obserwowało inne niezwykłe zjawisko: kwiaty na gałązkach jabłoni - tuz obok dojrzewających owoców. Kwitły także powtórnie niektóre czereśnie, a także kasztanowce.

Susza i wysoka temperatura w lecie oraz stres spowodowany działaniem szkodników wpływają na drzewa podobnie, jak niedostatek słońca i mróz w zimie. Rośliny zrzucają liście i wchodzą w stan spoczynku. Czasem dotyczy on całej rośliny, a czasem tylko kilku gałęzi. Większa wilgotność i niższe jesienne temperatury budzą je do życia tak samo, jak robi to wiosna i drzewa zakwitają drugi raz, chociaż znacznie słabiej, bo przecież nie zdążyły się odpowiednio zregenerować.

To, niestety, zła wiadomość. Bo kwitnące na jesieni rośliny nie zdążą wytworzyć nowych pąków. A to oznacza, że na wiosnę nie zakwitną, albo kwitnienie będzie o wiele mniejsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4c9hlu

Podziel się opinią

Share

d4c9hlu

d4c9hlu
Więcej tematów