Trwa ładowanie...

Polscy naukowcy odczytali genom ogórka

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa
Wiejskiego jako pierwsi w Polsce odczytali genom rośliny.
Przedmiotem ich badań stał się genom chloroplastowy ogórka.
Dotychczas na świecie zsekwencjonowano około 40 genomów roślinnych
- poinformował rzecznik SGGW, dr Krzysztof Szwejk.

Polscy naukowcy odczytali genom ogórkaŹródło: Jupiterimages
d2n8x75
d2n8x75

Pierwszym genomem roślinnym zsekwencjonowanym (odczytanym) w Polsce jest genom chloroplastowy ogórka. Dotychczas na świecie odczytano informację genomu chloroplastowego u około 40. organizmów roślinnych. Odczytany genom jest jednocześnie pierwszym w świecie tak dokładnie zbadanym w rodzinie dyniowatych - informuje rzecznik.

Autorem tego osiągnięcia jest dr hab. Wojciech Pląder, kierownik Międzywydziałowego Studium Biotechnologii w SGGW. Jego praca była podstawą do uzyskania stopnia doktora habilitowanego z biotechnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Okazało się, że genom chloroplastowy ogórka ma 155 293 pary nukleotydów. Jego struktura bardzo przypomina żeńszenia.

Zsekwencjonowanie genomu jest powszechnie uznawane za punkt wyjścia do opracowania najnowszych aplikacji sterujących wzrostem i rozwojem organizmów, w tym modyfikacji genetycznych - dodaje rzecznik.

d2n8x75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n8x75
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj