Pełnia czerwiec 2023. Truskawkowy Księżyc już niebawem pojawi się na niebie
Najbliższa pełnia Księżyca, nazywana truskawkową, będzie wyjątkowym zjawiskiem. Tarcza Srebrnego Globu będzie bowiem większa i jaśniejsza. Kiedy będzie można podziwiać ją w pełnej okazałości? Superksiężyc pojawi się już wkrótce.
Kiedy pełnia Księżyca w czerwcu 2023? To pytanie, które zadają sobie nie tylko miłośnicy zjawisk astronomicznych, ale także pozostałe osoby, którym zdarza się spojrzeć w nocne niebo. Szósta pełnia w tym roku będzie wyjątkowa.
Truskawkowy Księżyc 2023. Kiedy spojrzeć w niebo?
Pełnia Księżyca nastąpi już na początku czerwca. Zjawisko to osiągnie maksimum dokładnie 4 czerwca o godzinie 5:43 nad ranem. W tym dniu Srebrny Glob znajdzie się bardzo blisko Ziemi - z tego względu jego tarcza będzie wydawać się większa i jaśniejsza niż zazwyczaj. Wydarzenie to nosi nazwę superpełni lub superksiężyca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe zdjęcia Jowisza. Teleskop Jamesa Webba znów zachwyca
Chociaż Superpełnia pojawi się nad ranem, tarcza Truskawkowego Księżyca będzie doskonale widoczna również w nocy z 3 na 4 oraz z 4 na 5 czerwca. Do jej obserwacji nie będą potrzebne żadne sprzęty optyczne. Jedynym czynnikiem, który może zaburzyć widoczność Księżyca w czerwcu, będzie zachmurzenie.
Pełnia w czerwcu 2023. Truskawkowy Księżyc - skąd nazwa?
Chociaż nazwa Truskawkowy Księżyc może sugerować, że podczas czerwcowej pełni Srebrny Glob przybierze czerwony bądź różowy odcień, kolor księżycowej tarczy nie zmieni się. Skąd więc wzięła się nazwa superksiężyca w czerwcu? Termin ten pochodzi od dawnych ludów, zamieszkujących Amerykę Północną, które w czasie szóstego miesiąca roku zbierali truskawki.
Wśród dawnych ludów Europy, czerwcowa pełnia funkcjonowała pod nazwą Pełni Różanego Księżyca - od kwiatów, kwitnących w tym okresie. Innymi terminami, którymi określane jest to zjawisko, są Superksiężyc oraz Gorący Księżyc.