Superpełnia Truskawkowego Księżyca. Bliżej Ziemi już się nie da

Wyglądając we wtorek przez okno, będziemy mogli dostrzec Księżyc w zupełnie innym wydaniu. Zjawiskowe widoki, będzie można obserwować w Polsce już od godziny 13:52. Najlepiej obserwować jednak Księżyc po zmierzchu i z dala od miejskich świateł. Czym jest superpełnia i dlaczego o czerwcowej pełni mówi się, że jest truskawkowa? Wyjaśniamy.

Truskawkowy Księżyc 17.06.2019 Darzyno.
Truskawkowy Księżyc 17.06.2019 Darzyno.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Wojciech Strozyk/REPORTER
Maciej Szefer

We wtorek 14 czerwca przypadnie pełnia Księżyca, a kilkanaście godzin później naturalny satelita naszej planety przejdzie przez najbliższy Ziemi punkt swojej orbity. To oznacza okazję zobaczenia tzw. superpełni Księżyca, inaczej - superksiężyca. Choć kulminacja nietypowego zjawiska przypada w ciągu dnia, to wieczorem i w nocy będziemy mogli podziwiać ogromny Księżyc.

Truskawkowy Księżyc pojawi się na niebie już we wtorek 14 czerwca
Truskawkowy Księżyc pojawi się na niebie już we wtorek 14 czerwca © Adobe Stock | Fernando Astasio Ávila

Czym jest Truskawkowy Księżyc?

Truskawkowy, ale wcale nie czerwony, bo wbrew nazwie Księżyc w nadchodzącej pełni wcale nie przybierze czerwonej barwy. Nazwa Truskawkowego Księżyca wywodzi się bowiem z Ameryki Północnej i ma związek z czasem zbierania truskawek przez rdzenne plemiona. Inne nazwy dla czerwcowej pełni to Różany Księżyc albo Gorący Księżyc.

Superksiężyc widziany z Gorzowa Wielkopolskiego, 13.06.2022. Czerwcowa pełnia Księżyca nosi nazwę Truskawkowego Księżyca.
Superksiężyc widziany z Gorzowa Wielkopolskiego, 13.06.2022. Czerwcowa pełnia Księżyca nosi nazwę Truskawkowego Księżyca. © PAP | PAP/Lech Muszyński

Zdjęcia tego wyjątkowego momentu możecie podsyłać do WP:

Pełnia Księżyca. Kiedy obserwować?

Pełnię Księżyca można regularnie obserwować co około 29,5 dnia i większość osób jest z tym widokiem dobrze zaznajomiona. Jednak orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest kołowa, a eliptyczna.

Średnia odległość to 384 tysiące kilometrów, ale różnica pomiędzy najdalszym punktem (apogeum), a punktem najbliższym (perygeum) jest rzędu 10 procent, czyli całkiem sporo. Powoduje to, że wielkość tarczy Księżyca widoczna na niebie nieco różni się, w zależności od dystansu tego obiektu od Ziemi.

Jeśli zajdzie sytuacja, że Księżyc - będąc w pełni - dodatkowo znajduje się w pobliżu perygeum swojej orbity, świeci wtedy wyjątkowo jasno. Taka sytuacja bywa nazywana superpełnią albo superksiężycem. Srebrny Glob może być wtedy do 14 proc. większy na niebie i świecić do 30 proc. jaśniej niż, gdyby znajdował się w apogeum.

Dokładny moment pełni to 14 czerwca o godzinie 13.52, a przejście przez perygeum orbity nastąpi 15 czerwca o godz. 1.23 polskiego czasu.

Truskawkowy Księżyc. Fotografia archiwalna. Źródło:
Truskawkowy Księżyc. Fotografia archiwalna. Źródło: © NASA

Źródło: PAP/WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)