Superksiężyc. Krwawy Księżyc. Pełne zaćmienie Księżyca. Niezwykłe zjawisko na niebie. Kiedy będzie je można zobaczyć?
Już niedługo będziemy mogli podziwiać ostatnią superpełnię w tym roku. Księżyc będzie wtedy się wydawał dużo większy niż zwykle. Dojdzie też do całkowitego zaćmienia. Superksiężyc, krwawy Księżyc i całkowite zaćmienie Księżyca – wszystkie trzy zjawiska będzie można obserwować w środę 26 maja 2021 roku.
Superpełnia nastąpi w środę 26 maja o godzinie 13.13. Będzie to ostatnie w tym roku takie zjawisko. Wcześniejsze mogliśmy zaobserwować m.in. w kwietniu.
Superksiężyc, krwawy Księżyc i całkowite zaćmienie Księżyca
Zjawisko superpełni pojawia się cyklicznie i polega na tym, że nasz satelita znajduje się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Jak podaje NASA, księżyc może być wtedy nawet do 30 proc. jaśniejszy i 14 proc. większy niż zwykle.
Każda pełnia ma swoją nazwę, najczęściej wywodzącą się z kultury północnoamerykańskich Indian. Majowe zjawisko najczęściej bywa określane pełnią Kwiatowego Księżyca, co nawiązuje do wiosennego przebudzenia przyrody.
Mówi się też o Księżycu Kukurydzy czy Mlecznym Księżycu.
Kiedy zaćmienie?
W środę 26 maja nastąpi również pierwsze od dwóch dekad całkowite zaćmienie księżyca. Nie będzie ono jednak widoczne z naszej części globu. Zjawisko będą mogli zaobserwować tylko mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii, wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej, częściowej Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz większości Ameryki Południowej.
Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wtedy, kiedy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni, a naturalny satelita naszej planety wejdzie w pole cienia rzucanego przez Ziemię.
Dodatkowo, podczas zaćmienia - gdy Ziemia znajduje się na linii dokładnie pomiędzy Księżycem i Słońcem - nasz naturalny satelita nabiera czerwonego odcienia. W Polsce często mówi się na to "krwawy Księżyc".