Pełnia księżyca na waszych zdjęciach. "Wilczy Księżyc" skradł nasze serca

10 stycznia na nocnym niebie pojawił się "Wilczy Księżyc". Wyjątkowej, bo pierwszej w tym roku pełni księżyca towarzyszyło również inne niesamowite zjawisko, zaćmienie księżyca. Wasze zdjęcia z minionych godzin skradły nasze serca.

Pełnia księżyca na waszych zdjęciach. "Wilczy Księżyc" skradł nasze serca
Źródło zdjęć: © zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

"Wilczy Księżyc" pojawia się na nocnym niebie jedynie raz w roku. Tym mianem określana jest pierwsza w danym roku pełnia księżyca. W 2020 roku widowisko to zapierało dech w piersiach, ponieważ towarzyszyło mu zaćmienie księżyca.

To wyjątkowe zdjęcie redakcja Dziejesie dostała od Kuby. Lśniący ziemski satelita został uchwycony w Zakopanem.

Obraz
© zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

W pozostałej części kraju warunki do obserwowania nie były aż tak dobre. W zdecydowanej większości kraju niebo zasnuwała gęsta warstwa chmur, przez co nie widać było księżyca, nie mówiąc o podziwianiu jego zaćmienia.

Mimo to kilku naszym czytelnikom udało się uchwycić w pełni okazałą pełnię księżyca. Poniższe zdjęcia otrzymaliśmy na dziejesie.wp.pl od Agnieszki i Grzegorza.

Obraz
© zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Obraz
© zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

Równie zachwycająco co miniona pełnia, wyglądał wrześniowa pełnia księżyca na waszych zdjęciach.

Pełnia księżyca 2020. Kiedy kolejna okazja do podziwiania ziemskiego satelity?

Księżyc w niemalże pełnej okazałości będziemy mogli podziwiać jeszcze przez dwa dni. Jego tarcza będzie co prawda coraz bardziej zaciemniona, ponieważ z każdym dniem ziemski satelita będzie zbliżał się do fazy nowiu, czyli zupełnego zaciemnienia.

Kolejna pełnia księżyca odbędzie się 9 lutego. Jednak miłośnicy nocnego nieba nie mogą się już doczekać marcowej pełni. Dokładnie 9 marca na niebie pojawi się Superksiężyc. Tej nocy pełnia będzie nad wyraz okazała, ponieważ ziemski satelita znajdzie się znacznie bliżej naszej planety niż zazwyczaj. Odległość między Ziemią a Księżycem wyniesie wtedy 363 972 km, a apogeum pełni będzie miało miejsce o 18:48. Superksiężyc będzie można podziwiać również 8 kwietnia.

Źródło artykułu:dziejesie.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)