Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy. Ważna zmiana we wnioskach. ZUS nie uzna dokumentu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zmianach dotyczących przyjmowania wniosków o zasiłek opiekuńczy. Rodzice, którzy chcą skorzystać z zasiłku, powinni o nich pamiętać - w przeciwnym razie ZUS nie uzna dokumentu, a wypłata świadczenia może nawet nie dojść do skutku.

Zasiłek opiekuńczy. Ci rodzice nie otrzymają świadczeniaZasiłek opiekuńczy. Ci rodzice nie otrzymają świadczeniaŹródło: Unsplash
d3f1fkx
d3f1fkx

O zmianach we wnioskach o zasiłek opiekuńczy przypomina w rozmowie z Interią rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis. Jak wyjaśnia, im szybciej dokumenty zostaną złożone, tym szybciej rozpocznie się wypłata świadczenia. Należy jednak zrobić to poprawnie.

Zasiłek opiekuńczy 2023. Nowe zasady składania wniosków

O zasiłek opiekuńczy mogą wnioskować wyłącznie osoby odprowadzające składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że świadczenie przysługuje przede wszystkim zatrudnionym na podstawie umowy o pracę - w przypadku innych form zatrudnienia składki na ubezpieczenie zdrowotne są bowiem dobrowolne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

25 proc. ostatniej pensji. Taką emeryturę dostaną dzisiejsi 40-latkowie. "Trzeba zmienić myślenie"

Jak informuje ZUS, w ostatnim czasie doszło do zmian w przepisach regulujących zasady składania wniosków o zasiłek opiekuńczy. Jeszcze do niedawna, wnioskującym o zasiłek w imieniu pracownika mógł być pracodawca, dołączając do zaświadczenia Z-3/Z-3a odpowiedni druk, oznaczony jako Z-15A/Z-15B. Obecnie rozwiązanie, które funkcjonowało w trakcie pandemii koronawirusa, zostało zlikwidowane. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie akceptował wniosków złożonych w imieniu pracownika przez pracodawcę, a co za tym idzie - odrzuci taki dokument. Wnioskodawcy będą musieli więc przedłożyć odpowiedni wniosek samodzielnie.

d3f1fkx

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom ubezpieczonym, w przypadku konieczności opieki nad chorym:

  • dzieckiem, które nie ukończyło 8 roku życia, w przypadku: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, konieczności jego izolacji z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej, porodu, pobytu w szpitalu/placówce leczniczej, lub choroby małżonka/drugiego rodzica dziecka (jeżeli opiekują się oni dzieckiem, a wskazane sytuacje uniemożliwiają opiekę),
  • dzieckiem z niepełnosprawnością, które nie ukończyło 18 roku życia, w przypadku porodu, pobytu w placówce leczniczej/szpitalu lub choroby drugiego rodzica dziecka,
  • dzieckiem (w przypadku jego choroby),
  • innym członkiem rodziny, jeżeli pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną.

Jak przypomina ZUS, zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę nad osobą chorą (zapis ten nie jest stosowany w przypadku potrzeby zapewnienia opieki dzieciom do 2 roku życia).

Zasiłek opiekuńczy. Na jak długo jest przyznawany?

Długość wypłaty zasiłku opiekuńczego zależy od tego, kto wymaga opieki i wynosi:

  • 60 dni - w przypadku opieki nad chorym dzieckiem do 14 roku życia lub zdrowym dzieckiem do 8 roku życia,
  • 30 dni - w przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem z niepełnosprawnością w wieku od 8 do 18 lat,
  • 14 dni - w przypadku opieki nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.
d3f1fkx

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, która jest obliczana za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy lub za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia (w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia). Zasiłek wypłaca się za każdy dzień, w którym ubezpieczony sprawuje opiekę nad osobą chorą - również za dni ustawowo wolne od pracy.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj