Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Jakie zasady?
Zasiłek opiekuńczy. Rząd znów wypłaca zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje i jakie są zasady jego przyznawania i wypłacania?
27.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:48
Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?
Rząd zdecydował o wypłacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówki szkolnej. Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego możliwa jest do 20 września, ale tylko w przypadku zamknięcia szkoły czy przedszkola i prowadzenia nauki zdalnej.
W związku z zamknięciem placówek oświatowych przez pandemię koronawirusa rodzicom, którzy muszą zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 bądź starszym dzieckiem niepełnosprawnym, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego może skorzystać każdy z rodziców, który musi zająć się dzieckiem w związku z decyzją o zamknięciu placówek oświatowych przez COVID-19. Zasiłek przysługuje również rodzicom, których dzieckiem przez pandemię przestała opiekować się niania bądź dzienny opiekun.
Zasiłek opiekuńczy. Jakie zasady?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy opiekują się:
- dzieckiem do 8. roku życia,
- dzieckiem do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- dzieckiem do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Aby otrzymać zasiłek, do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy należy złożyć oświadczenie „o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna”.
Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą wniosek mogą złożyć bezpośrednio w placówce ZUS-u bądź online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.