Zasiłek opiekuńczy. Od 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom dłużej, niż wstępnie zakładano. Od poniedziałku 25 maja w życie wchodzi nowe rządowe rozporządzenie w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy. Od 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Mimo że rząd umożliwił otwarcie szkół podstawowych dla uczniów klas 1-3, nie wszyscy rodzice mogli posłać dziecko do szkoły. Podobnie jest w przypadku żłobków i przedszkoli. Rodzicom pracującym, którzy nadal sprawują opiekę nad dzieckiem, przedłużono możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca

Według Rozporządzenia Rady Ministrów z 14 maja 2020 w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 – przysługuje on rodzicom pracującym:

  • "przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.”
  • "w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.”
  • którzy, mimo otwarcia placówki, podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, jeśli:

  • opiekują się dzieckiem w wieku poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Zasiłek opiekuńczy. Jak go dostać?

Rodzic, który chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, składa u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, oświadczenie składane jest w ZUS. Złożone oświadczenie stanowi jednocześnie wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Wybory 2020. Krytyka słów Rafała Trzaskowskiego. Jarosław Gowin przypomina, jak sam był "persona non grata" w TVP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)