Zasiłek opiekuńczy a żłobki, przedszkola, szkoły. Komu przysługuje? Odpowiedzi na najczęstsze pytania
Przez koronawirusa szkoły wciąż są zamknięte. Obecnie nie wiadomo, kiedy uczniowie wrócą do szkół. Decyzja czy otworzyć od 6 maja żłobki i przedszkola, należy do samorządów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na najczęstsze pytania o zasiłek opiekuńczy.
Koronawirus w Polsce sprawił, że dzieci od niemal dwóch miesięcy odbywają naukę zdalnie. Na razie nie wiadomo, kiedy konkretnie uczniowie wrócą do tradycyjnej formy nauczania. Rząd zezwolił z kolei, aby żłobki i przedszkola zostały otwarte od 6 maja. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do samorządów i prywatnych właścicieli placówek.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?
W związku z koronawirusem wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje i co się dzieje w przypadku, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o zasiłek opiekuńczy.
Przeczytaj: Odmrażanie gospodarki. Od środy otwarte żłobki i przedszkola. Sprawdź, gdzie i kiedy przyjmą twoje dziecko [LISTA]
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe a dzieci nie przekroczyły 8 roku życia. Co w przypadku, gdy dziecko za miesiąc kończy 8 lat a szkoły pozostają zamknięte? Resort uspokaja, że w takiej sytuacji rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Zobacz też: Wybory 2020. Polacy na emigracji będą najbardziej poszkodowani
Koronawirus w Polsce. Wydłużono zasiłek opiekuńczy do 24 maja
Mimo, że od 6 maja żłobki mogą być otwarte to rząd wydłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom w sytuacji, jeśli żłobek zostanie otwarty np. 11 maja. Jeśli władze placówki zdecydują się ograniczyć liczbę miejsc w placówce, argumentując to względami bezpieczeństwa z powodu koronawirusa, dodatkowy zasiłek opiekuńczy również będzie wypłacony.
Zobacz również: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. Pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw. Jak złożyć wniosek?
Zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony również w sytuacji, jeśli rodzic nie zdecyduje się na posłanie swojego dziecka do żłobka, mimo że ten został otwarty. Wydłużenie zasiłku opiekuńczego do 24 maja nie zmieniło zasad dokumentowania prawa. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60-dniowego zasiłku opiekuńczego.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl