Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki. Od środy otwarte żłobki i przedszkola. Sprawdź, gdzie i kiedy przyjmą twoje dziecko [LISTA]

Zgodnie z kolejnym etapem odmrażania gospodarki, od środy samorządy mogą otwierać żłobki oraz przedszkola. Już teraz wiadomo, że nie wszędzie będzie to możliwe. Sprawdziliśmy stanowiska samorządowców z Warszawy, Poznania, Katowic, Białegostoku, Szczecina i Opola, by stworzyć listę placówek, które otworzą się na przyjęcie najmłodszych dzieci.

Share
Odmrażanie gospodarki. Od środy otwarte żłobki i przedszkola. Sprawdź, gdzie i kiedy przyjmą twoje dziecko [LISTA]
Źródło: pxhere.com
d39ojjd

Zgodnie z informacją rządu, podaną pod koniec kwietnia, od środy 6 marca dzieci będą mogły pójść do przedszkoli i żłobków. Zarówno publicznych, jak i niepublicznych. To kolejny etap odmrażania gospodarki.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Otwarcie żłobków i przedszkoli

Wraz z zapisami ujętymi w tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. rząd PiS postanowił wydłużyć zasiłek opiekuńczy od 3 maja do 24 maja dla rodziców dzieci, które nie będą w tym czasie mogły korzystać z opieki placówek. Przypomnijmy, że dotyczy on rodziców dzieci do 8 roku życia.

Decyzja o tym, kiedy i gdzie żłobki oraz przedszkola zostaną otwarte, należy jednak do organów założycielskich. Tu główną rolą wiodą samorządowcy, którzy w większości zostali postawieni przed faktem dokonanym. Na przygotowanie i dezynfekcję sal dostali zaledwie kilka dni, co poskutkowało lawiną odmów ws. otwarcia żłobków i przedszkoli.

Zobacz też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/krzysztof-bosak-6145151230211713c">Krzysztof Bosak</a> o bojkocie wyborów. Wyjaśnia skąd decyzja

Warszawa.Otwarcie żłobków i przedszkoli już wkrótce. Jest data

d39ojjd

Jednym z przeciwników szybkiego otwarcia żłobków oraz przedszkoli jest prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. W jego opinii, odmrażanie gospodarki w tym kierunku może zagrozić bezpieczeństwu dzieci i mieszkańców stolicy.

- Nie otworzymy żłobków i przedszkoli do momentu otrzymania jasnej rekomendacji rządu, że sytuacja jest bezpieczna, że nie ma żadnego zagrożenia dla personelu, rodziców i dziadków. Prosimy o odpowiedzialność, o racjonalne decyzje, które są spójne ze sobą - apelował Trzaskowski na konferencji 30 kwietnia.

Jednak z informacji, które dotarły do redakcji WP Dziejesię, wynika, że przedszkola i żłobki zostaną otwarte już w połowie maja. Jedno z przedszkoli poinformowało rodziców o tym, że zgodnie z wytycznymi dzieci będzie przyjmowało już od 18 maja. Wszystko oczywiście w warunkach sanitarnych. Wspomniane przedszkole to placówka publiczna.

Poznań. Otwarcie żłobków i przedszkoli przesunięte

6 maja przedszkola i żłobki nie zostaną otwarte również w Poznaniu. Prezydent Jacek Jaśkowiak od dawna mówił o tym, że przygotowanie do otwarcia placówek w tak krótkim terminie jest wręcz nierealne.

d39ojjd

Kiedy w takim razie Poznań postawi kolejny krok w stronę odmrażania gospodarki? Tuż po ogłoszeniu zaleceń ze strony Ministerstwa Edukacji i GIS, Jacek Jaśkowiak wspomniał o wstępnej dacie otwarcia żłobków oraz przedszkoli na terenie Poznania. Nastąpi to nie wcześniej niż przed 25 maja. -Czy nam się to uda, to zależy od opinii ekspertów, a także od tego, czy uda nam się w przedszkolach i żłobkach stworzyć zabezpieczenia tak, aby chronić dzieci i personel - zaznaczył Jaśkowiak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Katowice. Otwarcie żłobków i przedszkoli "absurdalne"

W podobnym tonie wypowiadają się także prezydenci kilku miast na terenie województwa śląskiego. Dla prezydenta Katowic, Marcina Krupy najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci oraz mieszkańców stolicy Śląska. W Katowicach przedszkola oraz żłobki nie zostaną otwarte 6 maja. Nie wiadomo też, do kiedy placówki te pozostaną zamknięte.

W tym aspekcie odmrażania gospodarki nie weźmie też udziału Chorzów. Prezydent miasta, Andrzej Kotala, decyzję rządu nazywa "absurdalną". Tu również nie wiadomo, kiedy żłobki oraz przedszkola ponownie przyjmą dzieci.

Inaczej wygląda to w Rybniku, gdzie prezydent Piotr Kuczera poinformował, że otwarcie żłobków oraz przedszkoli nie nastąpi przed 11 maja.

d39ojjd

Opole. Odmrażanie gospodarki idzie szybciej. Otwarcie żłobków oraz przedszkoli w połowie maja

Na podobną datę, jak władze Warszawy, zdecydowali się samorządowcy z Opola. Tam, odmrażanie gospodarki nastąpi szybciej a przedszkola i żłobki zostaną otwarte już 18 maja. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski podkreśla jednak, że termin ten może ulec zmianie. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju i regionie.

Tak samo jak w Warszawie, w Opolu nie wszyscy rodzice będą mogli wysłać swoje dzieci do przedszkoli i żłobków. Przypomnijmy, reżim sanitarny i zalecenia Ministerstwa Zdrowia mówią, że w zajęciach w jednej grupie może uczestniczyć tylko 12 dzieci. W szczególnych przypadkach liczba ta zostanie zwiększona do 14.

Szczecin. Otwarcie żłobków i przedszkoli na razie niemożliwe

W województwie zachodniopomorskim powrót żłobków i przedszkoli nie wydaje się na razie realny. Mimo dwóch pozytywnych opinii wystawionych na wniosek wojewody zachodniopomorskiego, placówki nie zostaną otwarte 6 maja. Jak tłumaczy Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, sytuacja jest trudna a bezpieczeństwo obywateli jest najważniejsze.

W podobnym tonie wypowiadają się burmistrzowie Choszczna i Goleniowa. W obu miastach przedszkola i żłobki nie zostaną otwarte 6 maja. Nie wyklucza się jednak sytuacji, w której placówki edukacji dla najmłodszych zostaną otwarte jeszcze w maju.

d39ojjd

Białystok. Otwarcie żłobków i przedszkoli odsunięte w czasie

6 maja publiczne przedszkola i żłobki nie zostaną otwarte również na terenie Białegostoku. Prezydent Tadeusz Truskolaski wystosował już w tej sprawie zapytanie do służb sanitarnych z prośbą o szczegółowe wytyczne ws. zapewnienia bezpieczeństwa w przedszkolach i żłobkach.

Truskolaski skontaktował się w tej sprawie z dyrektorami żłobków oraz przedszkoli. Wszyscy zgodzili się, że termin 6 maja jest nierealny, a otwarcie żłobków i przedszkoli w stolicy Podlasia będzie możliwe tylko wtedy, gdy uda się zapewnić bezpieczeństwo dzieciom oraz pracownikom tych placówek.

Tu mowa oczywiście o placówkach publicznych. Te wstępnie wznowią działalność dopiero 25 maja, o ile Ministerstwo Edukacji nie przedłuży nauki zdalnej. Inaczej sytuacja ma się z placówkami prywatnymi. 15 przedszkoli oraz 13 żłobków ma wznowić działalność już o 6 maja.

Źródło: "Radio Białystok"/ Onet.pl

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d39ojjd

Podziel się opinią

Share
d39ojjd
d39ojjd
Więcej tematów