Trwa ładowanie...
d11ie47

Marcin Krupa

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Katowice

d11ie47
Fot: WOMEX

Marcin Krupa jest polskim politykiem i samorządowcem, inżynierem budowy maszyn oraz nauczycielem akademickim.

Marcin Krupa – wykształcenie i kariera naukowa

Marcin Tomasz Krupa urodził się 5 kwietnia 1976 roku. Pochodzi z Katowic, gdzie do dziś mieszka i działa w strukturach samorządowych miasta. Tam również ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego. Marcin Krupa jest absolwentem Politechniki Śląskiej, gdzie na Wydziale Transportu studiował budowę i eksploatację maszyn. W tym zakresie ukończył na tej samej uczelni studia doktoranckie, uzyskując w 2005 roku tytuł doktora nauk technicznych.

Poza tym Marcin Krupa jest absolwentem podyplomowych studiów w dziedzinie zarządzania organizacjami. Po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku adiunkta na Wydziale Eksploatacji Maszyn swojej Alma Mater.

Marcin Krupa – działalność polityczna

Od 2006 roku związany jest z polityką lokalną. Marcin Krupa nie należy do żadnej partii, w każdych wyborach startował jako kandydat bezpartyjny.

Od 2006 do 2010 roku zasiadał w Radzie Miasta Katowice, gdzie objął stanowisko przewodniczącego Komisji Skarbu. W karierze politycznej Marcina Krupy zapisało się również członkostwo w Komisji Rewizyjnej, a także Komisji Ochrony Zdrowia i Środowiska.

W kolejnych wyborach samorządowych także odniósł sukces. Został mianowany zastępcą prezydenta Piotra Uszoka. Zajmował się nadzorem prac wydziałów odpowiedzialnych za ochronę środowiska, planowanie strategiczne, budownictwo i planowanie przestrzenne, gospodarkę komunalną, a także rozwój systemów transportowych. W tym samym czasie Marcin Krupa pełnił również funkcję wiceszefa Klubu Radnych "Forum Samorządowe i Piotr Uszok".

W 2014 roku postanowił osobiście ubiegać się o fotel prezydenta miasta. Z poparciem byłego prezydenta zwyciężył w drugiej turze wyborów, pokonując rywala, Andrzeja Sośnierza. Urząd oficjalnie objął po uroczystym zaprzysiężeniu w grudniu 2014 roku.

Marcin Krupa jest ekspertem z zakresu oceny projektów unijnych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego. W 2015 roku był współzałożycielem komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego startującego w wyborach na urząd prezydenta RP. Od września Marcin Krupa jest przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na wiosnę 2018 roku ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Katowic z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

Marcin Krupa kandydatem na fotel prezydenta Katowic w wyborach samorządowych 2018

Obecny prezydent Katowic Marcin Krupa pozostaje bezpartyjny, ale w wyborach samorządowych 2018 otrzymał poparcie od PiS. Ciepło wypowiada się o nim także jego poprzednik, były prezydent Gdańska Piotr Uszok, a w nieoficjalnym komitecie poparcia Marcina Krupy znajdują się m.in. Artur Rojek, Miuosh, Marian Kisiel czy Roman Kalarus.

Natomiast jego głównymi rywalami w walce o druga kadencję na stanowisku są Ilona Kanclerz ze Śląskiej Partii Regionalnej, Jakub Kalus z Ruchu Narodowego, Jarosław Makowski ze Zjednoczonej Opozycji, Jarosław Gwizdak z Prawa do Katowic oraz Henryk Moskwa z SLD Lewica Razem.

Dla Marcina Krupy liczą się Katowice i jego mieszkańcy, o dobro których stara się już od początku kadencji. Główne punkty programu wyborczego obejmują przede wszystkim lepszy transport w regionie, więcej zieleni, poprawę stanu edukacji i sportu w szkołach, utworzenie karty mieszkańca, wsparcie dla organizacji pozarządowych, profilaktykę zdrowotną dla seniorów czy ekologiczną rewolucję w ramach walki ze smogiem.

Marcin Krupa – życie prywatne

Marcin Krupa jest żonaty z Joanną Krupą, nauczycielem specjalnym pracującym z dziećmi niesłyszącymi oraz słabo słyszącymi. Para ma dwoje dzieci, syna Błażeja i córkę Martynę.

Prywatnie Marcin Krupa jest fanem sportów samochodowych, w ramach których uzyskał uprawnienia sędziowskie. Interesuje się ponadto nowymi technologiami.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ie47
d11ie47
d11ie47
Więcej tematów
d11ie47

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj