PolitykaWybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ile trwa kadencja posła do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ile trwa kadencja posła do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 26 maja. Wtedy Polacy wyłonią nazwiska 51 posłów, którzy będą reprezentować interesy naszego kraju na arenie wspólnoty. Aby dokonać świadomego wyboru, warto wiedzieć, ile trwa kadencja posła do Parlamentu Europejskiego, ile zarabiają eurodeputowani oraz jakie są ich kompetencje.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ile trwa kadencja posła do Parlamentu Europejskiego?
Źródło zdjęć: © iStock.com

20.05.2019 15:44

Ile trwa kadencja posła do Parlamentu Europejskiego?

Od roku 1979 kadencja posła do Parlamentu Europejskiego trwa 5 lat. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim, który wprowadził znaczne reformy w instytucji, jaką jest Unia Europejska, maksymalna liczba posłów zasiadających w Europarlamencie to 751. Polskę reprezentuje 51 polityków.

Europosłowie są wybierani przez obywateli państw członkowskich w tajnym oraz powszechny głosowaniu. Ordynacja wyborcza nie jest narzucana przez Unię Europejską, czyli pozostaje w rękach poszczególnych krajów. W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są regulowane przez kodeks wyborczy, który wszedł w życie z dniem 5 stycznia 2011 roku.

Należy wspomnieć również o Przewodniczącym PE. Kieruje on całością prac parlamentu, otwiera i zamyka jego obrady, udziela głosu europosłom i ogłasza wyniki głosowania. Kadencja Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wynosi 2,5 roku, a obecnie obowiązki te pełni Włoch Antonio Tajani.

Jakie są kompetencje posła do Parlamentu Europejskiego?

Kompetencje, obowiązki oraz prawa eurodeputowanego określa Statut posła do PE z roku 2005 oraz Kodeks postępowania posłów do Parlamentu Europejskiego, który uchwalono 1 stycznia 2012 roku. Dokumenty te stanowią m.in., że w trakcie wykonywania mandatu poseł do Europarlamentu musi działać w interesie publicznym w sposób bezinteresowny, uczciwy i rzetelny.

W PE posłowie są zgrupowani nie według narodowości, lecz przynależności politycznej. W Strasburgu aktywnie działa 9 ugrupowań o różnej orientacji politycznej, są to:

  • EPP – Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci),
  • S&D – Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim,
  • ECR – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy,
  • ALDE – Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy,
  • GUE/NGL – Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica,
  • G/EFA – Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie,
  • EFDD – Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej,
  • ENL – Grupa Europa Narodów i Wolności,
  • NI – Niezrzeszeni.

Posłowie podczas pracy w Parlamencie Europejskim reprezentują interesy krajów oraz rejonów, z których pochodzą. Politycy podejmują decyzje, które mają wpływ na codzienne życie mieszkańców państw członkowskich – pracują i głosują nad prawami europejskimi obejmującymi prawie wszystkie kompetencje UE, ustanawiają budżet całej wspólnoty i rozpatrują petycje obywatelskie.

Obraz
© PAP/EPA | Radek Pietruszka

Do codziennych obowiązków eurodeputowanego należy uczestnictwo w posiedzeniach jednej lub kilku komisji parlamentarnych odbywających się w Brukseli. Każda z 20 takich jednostek specjalizuje się w odrębnej dziedzinie, a w jej skład wchodzi od 25 do 70 posłów. Członkowie komisji przygotowują projekty legislacyjne, które następnie zostają poddane debacie i głosowaniu przez wszystkich europosłów na posiedzeniach plenarnych w Parlamencie Europejskim. Na czele każdej z komisji stoją przewodniczący oraz wiceprzewodniczący, którzy koordynują jej pracę.

Obecnie na stanowiskach przewodniczącego i wiceprzewodniczącego komisji PE zasiada 9 Polaków:

  • Jerzy Buzek jako Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badan Naukowych i Energii,
  • Anna Fotyga jako Przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony,
  • Danuta Hübner jako Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych,
  • Czesław Siekierski jako Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Lidia Geringer de Oedenberg jako Wiceprzewodnicząca Komisji Prawnej,
  • Barbara Kudrycka jako Wiceprzewodnicząca Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych,
  • Zbigniew Kuźmiuk jako Wiceprzewodniczący Komisji rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Tomasz Poręba jako Wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki,
  • Jarosław Wałęsa jako Wiceprzewodniczący Komisji Rybołówstwa.

Raz w miesiącu europosłowie udają się na tygodniowe obrady Europarlamentu do Strasburga. Odbywają się tam głosowania i debaty w sprawie różnych elementów legislacji.

Ponadto posłowie uczestniczą w spotkaniach grup politycznych, do których należą. Określane są tam priorytety frakcyjne. Czas pracy europarlamentarzysty obejmuje również obowiązki wykonywane poza Brukselą i Strasburgiem. Wtedy politycy jadą do okręgów wyborczych, które reprezentują.

Ile zarabia poseł do Parlamentu Europejskiego?

Zarobki posła w Parlamencie Europejskim dzielą się na 3 podstawowe kategorie: wynagrodzenie stałe, dieta poselska oraz zwrot kosztów. Stała miesięczna pensja członka PE wynosi 8 757,70 euro brutto, co stanowi 38,5 proc. wynagrodzenia zasadniczego sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Po odliczeniu składek i podatków politykom zostaje 6 824,85 euro, czyli około 30 tysięcy złotych.

Dodatkowo dostają oni również dietę na pokrycie kosztów życia w wysokości 320 euro na dzień (około 1 400 złotych). Warunkiem otrzymania pieniędzy jest podpisywanie imiennej listy obecności. Poseł może utracić połowę z tej kwoty, jeżeli nie stawi się na co najmniej 50 proc. posiedzeń plenarnych Parlamentu Europejskiego.

Eurodeputowani otrzymują również zwrot kosztów, ponoszonych w trakcie pełnienia swoich obowiązków. Na prowadzenie poselskiego biura w Brukseli UE wypłaca 4 513 euro (około 19 tysięcy złotych) miesięcznie. Do tej kwoty nie są wliczane koszty zatrudnienia asystentów, które są pokrywane bezpośrednio przez Europarlament.

Kolejnym dodatkiem do pensji poselskiej w PE jest zwrot kosztów podróży. Politycy na co dzień rezydują w Brukseli, zaś obowiązkowe posiedzenia plenarne mają miejsce w Strasburgu. Wypłacane są zwroty za bilety lotnicze lub pociągowe. W przypadku podróży samochodem jest to stała ryczałtowa kwota w wysokości 0,53 euro na kilometr.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)