Trwa ładowanie...
d2xu9r2

Czesław Siekierski

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Stopnica

d2xu9r2
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Czesław Siekierski zasiada w Parlamencie Europejskim, odkąd Polska przystąpiła do UE. Jest ludowcem z województwa świętokrzyskiego – od lat należy do partii PSL. Ma tytuł doktora i wykłada na SGGW.

Czesław Siekierski – życiorys

Czesław Adam Siekierski urodził się 8 października 1952 roku w Stopnicy na południu województwa świętokrzyskiego. Dzieciństwo spędził w małej wsi Pieczonogi nieopodal Klimontowa. Jego ojciec był ludowcem i żołnierzem Batalionów Chłopskich. Prywatnie ma żonę Elżbietę, córkę Izabelę oraz troje wnucząt.

Siekierski skończył studia w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a następnie pracował jako asystent na tamtejszym Wydziale Ekonomicznym, gdzie wykłada do dzisiaj. W 1986 roku obronił pracę doktorską. Jest w trakcie przygotywywania rozprawy habilitacyjnej. Ma na swoim koncie około 70 publikacji naukowych, m.in. z dziedziny ekonomiki i organizacji rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich oraz integracji europejskiej.

Czesław Siekierski – działalność polityczna

Czesław Siekierski z ruchem ludowym jest związany od lat 70. (a dokładnie od roku 1971). Prowadził działalność polityczną już w czasie studiów – należał do Związku Młodzieży Wiejskiej, Zrzeszenia Studentów Polskich i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Następnie, w latach 1981–1982, pełnił funkcję kierownika wydziału organizacyjnego Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Przez 4 lata Czesław Siekierski piastował stanowisko dyrektora Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), przygotowując polskie rolnictwo do integracji z Unią Europejską. W 1997 roku po raz pierwszy wystartował w wyborach parlamentarnych i uzyskał mandat na Sejm RP III kadencji. W kolejnych wyborach, które odbyły się we wrześniu 2001 roku, z powodzeniem ubiegał się o reelekcję i zasiadał w ławie poselskiej również przez całą IV kadencję Sejmu.

W 2001 roku Czesław Siekierski został powołany na sekretarza stanu – zastępcę Jarosława Kalinowskiego, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Leszka Millera.

Czesław Siekierski w Parlamencie Europejskim

Jeszcze przed wstąpieniem Polski do UE Czesław Siekierski jeździł do Brukseli jako słuchacz obrad Parlamentu Europejskiego. W pierwszych wyborach europarlamentarnych, jakie odbyły się w naszym kraju, udało mu się zdobyć mandat w okręgu małopolsko-świętokrzyskim z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Europoseł Siekierski ponownie dostał się do PE w 2009 i 2014 roku. Należy do Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. Przewodniczy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest również członkiem Konferencji Przewodniczących Komisji oraz Delegacji ds. Stosunków z Kanadą. W ostatniej kadencji Europarlamentu brał udział m.in. w debatach nad zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń i nad nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 Czesław Siekierski ma być "jedynką" na liście Koalicji Europejskiej dla województwa podkarpackiego. Według wszelkich przewidywań druga pozycja przypadnie Krystynie Skowrońskiej z Platformy Obywatelskiej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xu9r2
d2xu9r2
d2xu9r2
Więcej tematów
d2xu9r2