Trwa ładowanie...
d18gv6q

Jarosław Kalinowski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Wyszków

d18gv6q
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jarosław Kalinowski to polityk, który od 20 lat należy do partii PSL. Jego nazwisko od lat 80. nieustannie pojawia się w debacie publicznej – był ministrem, kandydatem na prezydenta, posłem na Sejm RP oraz europosłem.

Jarosław Kalinowski – życiorys i wykształcenie

Jarosław Kalinowski urodził się 12 kwietnia 1962 roku w Wyszkowie na Mazowszu. Jego rodzinną miejscowością jest Jacków Górny, gdzie został wychowany przez ludowców Witolda i Zofię – działaczy zasłużonych dla społeczności lokalnej. Tam mieszka do dziś. Prowadzi gospodarstwo wraz z najstarszym synem.

Zdobył wyższe wykształcenie. Ukończył zootechnikę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest również absolwentem Studium Wspólnotowego Prawa Rolnego przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Jarosław Kalinowski – rodzina i życie prywatne

Jarosław Kalinowski ma pięcioro dzieci – trzech synów i dwie córki – oraz ośmioro wnucząt. Jego żoną jest Aleksandra Ewa Kalinowska – absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, wieloletnia nauczycielka i dyrektorka szkoły w Jackowie Górnym. Jarosław Kalinowski w młodości razem z późniejszą żoną należał do Ludowego Zespołu Artystycznego "Promni". Aleksandra nie straciła zamiłowania do tańca. Została opiekunką zespołu "Przepióreczka".

Jarosław Kalinowski – PSL i działalność polityczna

W życie Jarosława Kalinowskiego polityka wkroczyła bardzo wcześnie. Stał się kontynuatorem dzieła ojca i dziadka. Już w latach 80. był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej, a potem przystąpił do partii PSL "Odrodzenie", która przekształciła się w Polskie Stronnictwo Ludowe.

Przez 7 lat (1990–1997) sprawował funkcję wójta gminy Słomianka. Pod koniec lat 90. został powołany do rządu przez ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Zajmował stanowiska wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a także przewodniczącego Komitetu Rozwoju Regionalnego Rady Ministrów.

W latach 1997–2004 Jarosław Kalinowski był prezesem PSL, a później przewodniczącym rady naczelnej tej partii. Z ramienia ludowców w 2000 roku kandydował na prezydenta (otrzymał czwarte miejsce z prawie 6 proc. poparciem). W roku 2003 ponownie został wicepremierem i ministra rolnictwa i rozwoju wsi wskazany przez prezesa Rady Ministrów – Leszka Millera. Mianowano go również przewodniczącym Rady Informatyzacji Wsi.

Od 1993 do 2009 roku (w II, III, IV, V i VI kadencji Sejmu RP) Jarosław Kalinowski nieprzerwanie zasiadał w fotelu poselskim. Jako przedstawiciel ludowców wystartował w wyborach prezydenckich 2005. Zajął piąte miejsce i w II turze udzielił poparcia Lechowi Kaczyńskiemu. Dwukrotnie był wicemarszałkiem Sejmu oraz pełnił funkcję współprzewodniczącego Zgromadzenia Poselskiego Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu RL (Republiki Litewskiej).

W roku 2009 poseł Jarosław Kalinowski z powodzeniem starał się o mandat eurodeputowanego, a w 2004 o reelekcję. W Parlamencie Europejskim VIII kadencji był członkiem:

  • Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Delegacja do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Kazachstan, UE-Kirgistan, UE-Uzbekistan i UE-Tadżykistan oraz ds. Stosunków z Turkmenistanem i Mongolią,
  • Delegacji do Parlamentarnego Komitetu Stabilizacji i Stowarzyszenia UE-Serbia.

Brał udział m.in. w pracach nad zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń w Europie, wydawaniem zezwoleń na dopuszczenie do obrotu pestycydów, promowaniem wolności religii i przekonań poza UE.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 Jarosław Kalinowski jest "jedynką" na liście Koalicji Europejskiej w okręgu 5, który obejmuje województwo mazowieckie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18gv6q
d18gv6q
d18gv6q
Więcej tematów
d18gv6q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj