Trwa ładowanie...
d25jcx6

Tomasz Poręba

Najnowsze informacje
4.5
(6 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Grybów

d25jcx6
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Bartłomiej Zborowski

Tomasz Poręba jest eurodeputowanym, który działa w strukturach Parlamentu Europejskiego, odkąd Polska stała się państwem członkowskim UE. Należy do ugrupowań konserwatywnych.

Tomasz Poręba – życiorys

Tomasz Poręba urodził się 31 marca 1973 roku w Grybowie na Nowosądecczyźnie i został wychowany w tradycyjnej rodzinie. Jego ojciec należał do kolejarskiej "Solidarności". Sam jest mężem i ojcem dwóch córek. Swoje życie związał z Mielcem, skąd pochodzi jego żona Agnieszka.

Poręba skończył studia politologiczne, historyczne i dziennikarskie. Nauki pobierał na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Swoją edukację finansował samodzielnie dzięki karierze sportowej. Był piłkarzem w trzecioligowych małopolskich klubach, doznał jednak kontuzji, która uniemożliwiła mu dalszą grę. Zaczął więc publikować w dziale sportowym "Gazety Krakowskiej".

W latach 2002–2004 odbył podyplomowe studia europejskie organizowane wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Maastricht, co otworzyło mu drogę do Parlamentu Europejskiego.

Tomasz Poręba – działalność polityczna

Tomasz Poręba działalność polityczną rozpoczął w 2003 roku, kiedy to dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Jednak już wcześniej pracował w instytucjach rządowych – najpierw w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (w Departamencie Analiz Programowych), a następnie w Instytucie Pamięci Narodowej (jako asystent prezesa).

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wyjechał do Brukseli, by pracować w charakterze doradcy grupy politycznej Unia na Rzecz Europy Narodów w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz rzecznik prasowy PiS-u w Parlamencie Europejskim. Dwa lata później został głównym doradcą grupy w Komisji Spraw Zagranicznych.

W wyborach europarlamentarnych po raz pierwszy wystartował w 2009 roku i zdobył mandat poselski jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Skutecznie ubiegał się o reelekcję w roku 2014. Należy do ugrupowania Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz stoi na czele konserwatywnego think tanku New Direction. Jest wiceprzewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki oraz Delegacji do Europejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.

Tomasz Poręba dwukrotnie był szefem sztabu wyborczego PiS-u. W tym roku znalazł się na pierwszym miejscu podkarpackiej listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25jcx6
d25jcx6
d25jcx6
Więcej tematów
d25jcx6